Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 грудня 2011 р. № 2-а- 13810/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єгупенко В.В.
за участю секретаря - Вождаєвої М.О.
за участю представників сторін:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Вістарк"
до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Харкова
провизнання податкового повідомлення-рішення недійсним ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Вістарк», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Харкова, в якому просить суд визнати недійсним податкове повідомлення - рішення № 001611520/0 від 05.07.2010 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що повідомлення-рішення № 001611520/0 від 05.07.2010 року винесене з порушенням норм діючого законодавства та є таким, що новинне бути визнане недійсним у зв’язку з чим і звернувся з даним адміністративним позову до суду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вістарк» залишити без задоволення.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Вістарк» зареєстроване як юридична особа. Згідно довідки від 07.03.2007 року знаходиться на обліку в Держаній податковій інспекції у Орджонікідзевському районі м. Харкова, та має свідоцтво платника податку на додану вартість № 100029638.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Вістарк», Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Харкова 29.05.2010 року, складено акт №1233/152-34862656 невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Вістарк» з питання достовірності задекларованих залишків від’ємного значення ПДВ, які після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року.
Як зазнається в акті, перевіркою встановлено порушення ТОВ «Вірстак» а саме: п.п.7.7. п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 року зі змінами та доповненнями, в результаті чого суб’єктом господарювання занижено податок на додану вартість за березень 2010 року в сумі 7811,0 грн., п.п.7.7.1, п.п.7.7.2, п.п. 7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04. 1997 року зі змінами та доповненнями, в результаті чого суб’єктом господарювання занижено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 7811,0 грн. в наслідок чого підприємством завищено залишок від’ємного значення ПДВ, який після бюджетного відшкодування включаються до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за березень 2010 року в сумі 7811,0 грн.
На підставі вищезазначеного акту прийнято податкове повідомлення – рішення №0001611520/0 від 05.07.2010 року за основним платежем 7811, грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 3905,50 грн., усього на суму 11716,50 грн.
Як встановлено судом ТОВ „Вістарк» мало право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, однак цим правом не скористалось, внаслідок чого, занижено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 7811,0 грн.
Згідно з даними податкової декларації з ПДВ за травень 2009 р., ТОВ “Вістарк” відображені такі показники: позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (позитивне значення суми рядків 18 і 19) - 9387,00 грн., залишок від’ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 23.1+рядок 23.2+рядок23.3+рядок 23.4) – 17198,00 грн., залишок від’ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 23-рядок 20, позитивне значення) – 7811,00 грн., залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24- рядок 25) (значення цього рядка переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду) – 7811,00 грн.
У відповідності до вимог п.п. 7.7.2, п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР „Про податок на додану вартість" із змінами та доповненнями якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій одержувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
У декларації з ПДВ за квітень 2009 року (від 20.05.2009 р.) – Товариством з обмеженою відповідальністю «Вістарк» задекларовано від'ємне значення з ПДВ в розмірі 17198 грн.
Вищенаведена задекларована сума від'ємного значення з податку на додану вартість у відповідності до вимог п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" із змінами та доповненнями, згідно якого, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій одержувачем товарів (послуг) у попередньому (попередніх) податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг)", не декларувалася ТОВ «Вістарк» до бюджетного відшкодування в податковій декларації з податку на додану вартість в наступному податковому періоді.
Тим самим ТОВ «Вістарк» відображено рішення у податковій декларації за травень 2009р., яку воно подало за наслідками звітного періоду, в якому виникало право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами п.п. 7.7.3, п.7.7. ст.7. Закону України від 03.04.97р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" зі змінами та доповненнями, про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів у розмірі 151 488 грн.
Згідно п.п. 7.7.3, п.7.7. ст.7. Закону України від 03.04.97р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" зі змінами та доповненнями платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
В даному випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Крім того, така сума не може в подальшому бути заявленою платником до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів (тобто не може бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації) та перераховуватися на розрахунковий рахунок платника.
Таким чином, позивачем не дотримано вимоги п.п. 7.7.2, 7.7.7, п.7.7 ст.7. Закону України від 03.04.97р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено суму бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ травень 2009 р. у розмірі 7811,00 грн.
У відповідності до вимог пп. 7.7.1, пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР „Про податок на додану вартість”із змінами та доповненнями, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій одержувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Тобто, відповідно до вимог Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР „Про податок на додану вартість”, із змінами та доповненнями, при розрахунку сум бюджетного відшкодування враховується сума податку, що сплачена постачальником за товари (послуги), формує від'ємне значення та як наслідок бюджетне відшкодування. Суми експортних операцій не впливають на розрахунок бюджетного відшкодування. Згідно розрахунку суми бюджетного відшкодування до податкової декларації з ПДВ визначаються наступні показники: залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду; частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню.
У декларації з ПДВ за травень 2009 року - задекларовано від'ємне значення з ПДВ в розмірі 7811 грн. задекларована сума від'ємного значення з податку на додану вартість у відповідності до вимог п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР „Про податок на додану вартість" не декларувалася ТОВ «Вістарк» до бюджетного відшкодування в податковій декларації з податку на додану вартість в наступному податковому періоді.
Згідно п.п. 7.7.3, п. 7.7. ст. 7 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" зі змінами та доповненнями - „платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів".
У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Крім того, така сума не може в подальшому бути заявленою платником до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів (тобто не може бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації) та перераховуватися на розрахунковий рахунок платника.
Підприємством ТОВ “Вістарк” не дотримано вимоги п.п. 7.7.2, 7.7.7, п.7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.97р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено суму бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за травень 2009 року в розмірі 7811 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ході вирішення питання щодо законності прийнятого суб’єктом владних повноважень рішень суд відповідно до вимог ст.2 КАС України зобов’язаний перевірити чи прийнято воно: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що факти порушень встановлені в ході проведення перевірки позивача, та штрафні санкції застосовані правомірно, тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Вістарк" до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі міста Харкова про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2011 року.
<Сума задоволення ><Текст >
Суддя Єгупенко В.В.