Єдиний державний реєстр судових рішень копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2011 р. Справа № 2a-1870/9066/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Високос Я.С.,
представника позивача - Пяткової О.С.,
представника відповідача - Харченко Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2a-1870/9066/11
за позовом Публічного акціонерного товариства "Нафтопроммаш"
до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області
про скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Нафтопроммаш" (надалі по тексту позивач, ПАТ "Нафтопроммаш") звернулось до суду з позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції (надалі по тексту відповідач, Охтирської МДПІ), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001101530 від 28.11.2011 року, прийняте Охтирською МДПІ.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 28.11.2011 р. відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення №0001101530, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за орендною платою з юридичних осіб на суму 1151209,71 грн. та визначено штрафну санкцію у сумі 127917,20 грн., загальна сума нарахувань згідно податкового повідомлення-рішення складає 1279126 грн. 91 коп.
Зазначене податкове повідомлення-рішення надійшло на адресу позивача 06.12.2011 р.
Податкове повідомлення-рішення було прийняте на підставі акту від 07.11.2011 р. №341/15-213/00378454 документальної невиїзної позапланової перевірки ПАТ «Нафтопроммаш» з питання дотримання вимог податкового законодавства за період січень-вересень 2011 року.
Позивач не погоджується з висновками Охтирської МДШ, викладеними в акті перевірки, та з податковим повідомленням - рішенням, вважає його таким, що підлягає скасуванню, враховуючи наступне.
Позивач користується земельними ділянками на умовах оренди.
Стаття 93 ЗК України передбачає, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно статті 124 Земельного Кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди, строк дії договору, і орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умова використання та цільове призначення земельної ділянки і таке інше.
Згідно зі статтею 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Орендні відносини з приводу користування земельними ділянками ПАТ «Нафтопроммаш», регламентовані договорами оренди земельних ділянок, що укладалися між ПАТ «Нафтопроммаш» та Охтирською міською радою 10.11.2003 року і були посвідчені нотаріально та зареєстровані в Охтирському міському центрі ДЗК 17.11.2003 року, а саме договори:
-№ 128-земельна ділянка площею 26557 кв. м. за адресою м. Охтирка, вул.Червоноармійська,1;
-№ 129 - земельна ділянка площею 59 кв. м. за адресою м. Охтирка, вул. Леніна, 13;
-№ 132 - земельна ділянка площею 1815 кв. м. за адресою м. Охтирка, вул. Ярославського, 4;
-№ 133-земельна ділянка площею 672 кв. м. за адресою м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 4.
Термін дії всіх вищезазначених договорів оренди становить 10 років, умови всіх вищезазначених договорів є ідентичними.
Пунктом 2.3. договорів оренди передбачено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі, сума якої встановлена договором в твердій грошовій сумі.
Згідно пункту 2.3 договорів оренди, розмір орендної плати може бути переглянутий сторонами договору у випадках і з моменту:
-підвищення цін, тарифів тощо, в т. ч. внаслідок інфляційних процесів;
-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально;
-у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку;
-збільшення розміру земельного податку;
-в інших випадках, передбачених законодавством України.
Договорами оренди землі, на підставі яких ПАТ "Нафтопроммаш" користується земельними ділянками встановлено, що: "зміни умов договору можливі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку (п. 4.1. договору)".
Крім того, в договорах оренди земельних ділянок, а саме: в абзаці 3 пункту 2.2. зазначено, що умови цього договору зберігають чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття договором чинності, законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені цим договором.
Отже, виходячи з умов договорів оренди, які ст. 288 Податкового кодексу України визначає як єдину підставу для нарахування орендної плати за землю, розмір орендної плати може бути переглянутий сторонами, а не підлягає безумовному перегляду при наявності певних підстав.
Такі умови договору повністю відповідають загальним правилам щодо зміни або розірвання договорів, які встановлені ст. 651 Цивільного кодексу України, в якій зазначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
В даному випадку ні Податковий кодекс України, ні інший нормативно-правовий акт не мають прямої вказівки на обов'язковість укладення додаткових угод, відтак зміна розміру орендної плати, визначеного договором оренди, як суттєвої умови Договору, можлива лише за згодою сторін договору шляхом внесення до чинного договору оренди відповідних змін, яке відбувається в тій же формі, в якій було вчинено договір (це правило міститься в статті 654 Цивільного кодексу України). Тобто зміна розміру орендної плати, визначеного договором, може бути здійснена лише шляхом підписання сторонами додаткової угоди (додаткового договору), яка в подальшому підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації у Центрі Державного земельного кадастру.
Охтирська міська рада як власник земельних ділянок вже зверталася до суду з позовом про зобов'язання ПАТ «Нафтопроммаш» укласти додаткові угоди про підвищення розміру орендної плати за землю. Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 28.05.2009 року по справі №13/594-08 Охтирській міській раді було відмовлено в задоволенні позову. Вказана постанова набрала законної сили.
Тобто, станом на день проведення позапланової невиїзної перевірки, ПАТ «Нафтопроммаш» має чотири чинні договори оренди земельних ділянок: № 128, №129, № 132, №133 від 17.11.2003 року, які встановлюють твердий грошовий розмір орендної плати за кожну земельну ділянку, що перебуває в орендному користування ПАТ «Нафтопроммаш». Встановлений розмір орендної плати за земельні ділянки на протязі терміну дії договорів не змінювався. ПАТ «Нафтопроммаш» сплачує орендну плату в тому розмірі, який встановлений договором з урахуванням індексу інфляції, як це передбачено ст. 21 Закону України "Про оренду землі".
Вказані дії позивача повністю відповідають вимогам Податкового кодексу України, оскільки згідно п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відтак, єдиною підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди земельної ділянки, укладений відповідно до вимог чинного законодавства. Всі зміни т,. доповнення до договору набувають чинності лише після підписання їх сторонами та проведення їх державної реєстрації ( у відповідності з положеннями статті 654 Цивільного Кодексу України)
В зв'язку з відсутністю будь-яких змін до чинних договорів оренди, що укладалися між ВАТ (ПАТ) «Нафтопроммаш» та Охтирською міською радою стосовно розміру орендної плати за землю, у податкового органу немає підстав збільшувати суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю на суму 1 151 209,71 грн. та нараховувати штрафні санкції у сумі 127 917,20 грн.
Таким чином, позивач приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене при неправильному застосуванні законодавства з питань оподаткування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Зазначила, що в акті перевірки від 07.11.2011 року №341/15-213/00378454 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Нафтопроммаш» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період січень-вересень 2011 року» зазначено, що позивач орендував земельні ділянки, які розташовані за адресою м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 1, площею 2655778 кв.м.; м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 4, площею 323 кв.м.; м. Охтирка, вул. Ярославського,4, площею 1815 кв.м.; м. Охтирка, вул. Леніна, 13, площею 59 кв.м. на підставі договорів оренди, укладених з Охтирською міською радою.
Перевіркою повноти та правильності обчислення податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень - вересень 2011 року ПАТ «Нафтопроммаш» встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки визначено суб'єктом господарювання у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2011 рік (вхідний № 9000186267 від 31.01.2011 р.) в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки зазначених земельних ділянок, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень - вересень 2011 року на суму 1 151 209,71 грн.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, визначається розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288.
Згідно з статтею 288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
З огляду на зазначене, та враховуючи норми Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто не може бути меншою:
-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі» однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Перевіркою правильності визначення та повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності по ПАТ „Нафтопроммаш" за період січень-вересень 2011 року, згідно акту перевірки від 07.11.2011 року № 341/15-213/00378454, встановлено порушення п. п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового Кодексу України із змінами та доповненнями, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень - вересень 2011 року на суму 1151209 грн. 71 коп.
Таким чином, донарахована сума по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, що підлягає сплаті до місцевого бюджет м. Охтирка, склала 1151209 грн. 71 коп.
Збільшення розміру орендної плати відбулося у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до закону, а не за рішенням сторін договору, отже необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у орендаря ПАТ „Нафтопроммаш" незалежно від внесення змін до договорів оренди землі за ініціативою сторін договору.
Податковим кодексом України орендна плата віднесена до загальнодержавного земельного податку і встановлена в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку, тому умови договору про розмір орендної плати відносяться не до цивільно-договірних відносин, а до відносин, що регулюються податковим законодавством і йому повинні відповідати.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07.11.2011 р. Охтирською МДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Нафтопроммаш» з питання дотримання вимог податкового законодавства за період січень-вересень 2011 року, за результатами якої складено акт перевірки №341/15-213/00378454 (а.с.11-12).
28.11.2011 р. на підставі вищезазначеного акту перевірки Охтирською МДПІ прийняте податкове повідомлення рішення №№0001101530, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за орендною платою з юридичних осіб на суму 1279126 грн. 91 коп., з яких: 1151209,71 грн. основне зобовязання, 127917,20 грн. штрафна (фінансова) санкція (а.с.6).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем укладено з Охтирською міською радою договори оренди земельних ділянок, які розташовані в м. Охтирка, а саме:
- по вул. Червоноармійська,1, площею 26557 кв. м., термін дії до 21.10.2013 р. (а.с. 14-16);
- по вул. Леніна, 13, площею 59 кв. м., термін дії до 21.10.2013 р. (а.с. 17-18);
- по вул. Ярославського, 4, площею 1815 кв. м., термін дії до 21.10.2013 р. (а.с. 19-20);
- по вул. Червоноармійська, 4, площею 672 кв. м., термін дії до 21.10.2013 р. (а.с. 21-22).
В ході проведення перевірки встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності визначене платником податків в податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2011 р. в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень вересень 2011 р. на 1151209,71 грн. (а.с. 12, 23-27).
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог чинного законодавства України земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю - Податковим Кодексом України.
Відповідно до п.п.14.1.72, п.п. 14.1.73 п.14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно з ст. 81 Земельним кодексом України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з ст. 269 Податкового Кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються Податковим Кодексом України.
Згідно ст. 270 Податкового Кодексу України зазначено, що об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Законом України "Про оренду землі" регулюються орендні відносини, статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із статтею 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
За змістом ст.125, 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону .
Згідно зі статтею 288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату .
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству.
Згідно статті 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
Таким чином, з 01 січня 2011 р. мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
Крім того, суд, вважає за необхідне зазначити, що формами плати за землю виступають податок на землю та орендна плата. Відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між учасниками, не передбачають укладання договорів стосовно виконання податкового обовязку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що такі відносини регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не можуть допускати засоби диспозитивності.
Хоча розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, разом з тим, орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, Сплата обовязкових платежів, до яких віднесено і плату за землю (ст. 9 Податкового кодексу України) не може залежати від умов договору. Принципові засади такого регулювання містяться в статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обовязок, а не зобовязання.
Отже, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у звязку з волевиявленням сторін договору, а у звязку зі зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення рішення від 28.11.2011 р. №0001101530, Охтирською МДПІ прийняте на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, а тому підстав для визнання протиправним та скасування зазначеного податкового повідомлення - рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Нафтопроммаш" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук
Повний текст постанови виготовлено 29.12.2011 р.