Постанова № 20584940, 14.12.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2011
Номер справи
2а-1670/248/11
Номер документу
20584940
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/248/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю секретаря Горбач Д.О.,

представника позивача - Панченка Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областідо фізичної особи - підприємця ОСОБА_2про стягнення боргу, -

В С Т А Н О В И В:

05 січня 2011 року Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція в Полтавській областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2про стягнення боргу.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 10.08.2010 року працівниками Кременчуцької ОДПІ проведено перевірку магазину “Кишеня”, 11.08.2010 року проведено перевірку магазину “Шинок”, що належать відповідачу, за результатами якої встановлено порушення вимог пунктів 1, 9, 11, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. У звязку із цим податковою інспекцією винесено рішення від 20.08.2010 року №0005562303/784 про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 17897,50 грн. та рішення від 20.08.2010 року №0005542303/795 про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1209,90 грн. Рішення отримані відповідачем 21.08.2010 року, однак заходи щодо сплати заборгованості не вживаються.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

У наданому письмовому запереченні на позов відповідач зазначив, що за наслідками проведеної КОДПІ перевірки магазину “Шинок”, що по вул. Колгоспній, 2 в с. Потоки Кременчуцького району Полтавської області, де відповідач здійснює свою господарську діяльність, встановлено ряд порушень законодавства норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, зокрема невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (Z-звіт) у розмірі 3349,40, що є порушенням вимог пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Такі висновки перевіряючих позивач вважає необґрунтованими, оскільки виявлені на місці проведення розрахунків кошти не були виручкою від продажу товарів. Готівкові кошти належали продавцю магазину ОСОБА_3 Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності фізична особа Кременчуцькою районною державною адміністрацією 12.09.2001 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №100, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи, та перебуває на обліку як платник податків у Кременчуцькій ОДПІ.

Відповідно до положень пунктів 2, 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, в редакції чинній на час виникнення правовідносин, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, відповідно до статті 15 зазначеного закону, здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Як свідчать матеріали справи, 10.08.2010 року працівниками Кременчуцької ОДПІ проведено перевірку магазину “Кишеня”, розташованого за адресою: вул. Кропивницького, 10, с. Щербаки, Кременчуцький район, який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки складено акт №003373/0849/16/03/23/НОМЕР_1 від 10.08.2010 року, у якому зафіксоване порушення відповідачем вимог пунктів 1, 11, 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Зокрема, виявлені наступні порушення:

- не забезпечено проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій на суму 14,50 грн;

- не забезпечено проведення розрахункових операцій через РРО з використанням режиму попереднього програмування товарів та кількості товару;

- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Сума невідповідності склала 210,48 грн.

У звязку із виявленням вказаного порушення та на підставі акту перевірки №003373/0849/16/03/23/НОМЕР_1 від 10.08.2010 року, позивачем винесено рішення від від 20.08.2010 року №0005542303/795 про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1209,90 грн.

Крім того, 11.08.2010 року Кременчуцькою ОДПІ проведено перевірку магазину “Шинок”, розташованого за адресою: вул. Колгоспній, 2 в с. Потоки Кременчуцького району Полтавської області, який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

В ході перевірки встановлено порушення пунктів 1, 9,13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме:

1)незабезпечення проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій на суму 26,10 грн;

2)невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку реєстратора розрахункових операцій;

3)невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в Х-звіті денному реєстратора розрахункових операцій. Сума невідповідності готівкових коштів склала 3349,40 грн.

За результатами перевірки зафіксовано порушення вимог пунктів 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, про що складено відповідний акт №003382/0851/16/03/23/НОМЕР_1 від 11.08.2010.

На підставі вищезазначеного, 20.08.2010 КОДПІ винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005562303/1784 на суму 17897,50 грн.

Згідно пункту 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

З матеріалів перевірки вбачається про не проведення відповідачем при продажу товарів на суму 14,50 грн. та 26,10 грн розрахункової операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.

За порушення вимог частини 1 статті 3 Закону до суб'єктів підприємницької діяльності які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), відповідно до пункту 1 статті 17 Закону застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, що склало: 72,50 грн. та 130,50 грн. Відповідно позивачем правомірно застосовані штрафні санкції за порушення пункту 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в розмірі 72,50 грн. та 130,50 грн.

Згідно з пунктом 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Пунктом 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що за порушення вимог пункту 9 статті 3 вищевказаного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, застосовується фінансова санкція у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 11 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Із акту перевірки вбачається, підтверджується матеріалами справи, що відповідачем не забезпечено проведення розрахункових операцій через РРО з використанням режиму попереднього програмування обліку кількості товару.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено порушення вимог п. 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тому відповідачем вірно визначена штрафна (фінансова) санкція згідно із пунктом 6 статті 17 цього Закону у розмірі 85,00 грн. (17 х 5).

Пунктом 13 статті 3 зазначеного Закону передбачено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно статті 22 цього Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, тому позивачем вірно визначена штрафна (фінансова) санкція у розмірі 1052,40 грн. (210,48 х 5).

Судом встановлено, що позивач не погодився з рішенням Кременчуцької ОДПІ №0005562303/1784 від 20.08.2010 року в частині нарахування 16747,00 грн штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в Х-звіті денному реєстратора розрахункових операцій та оскаржив його в судовому порядку.

Постановою Полтавського окружного суду від 02.03.2011 року у справі №2а-6662/10/1670 фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 року у справі №2а-6662/10/1670 постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02.03.2011 року залишено без змін. Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили.

Таким чином, Харківським апеляційним адміністративним судом за результатами дослідження матеріалів справи за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, визнано правомірним застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 16747,00 грн. за порушення пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, нарахованих відповідно до рішення від 20.08.2010 року №№0005562303/1784.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення вимог Кременчуцької ОДПІ та стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 19107,00 грн., нарахованих відповідно до рішення від 20.08.2010 року №№0005562303/1784 та №№0005542303/795.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областідо фізичної особи - підприємця ОСОБА_2про стягнення боргу задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 заборгованість перед бюджетом в сумі 19107,00 грн на р/р 31115104700219, одержувач - УДК у Кременчуцькому районі, код 34698579, банк одержувача - ГУДК України і Полтавській області, МФО 831019.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 14 грудня 2011 року.

СуддяН.Ю. Алєксєєва