ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/7975/11 Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областідо Приватного підприємства "Будальянс"про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція у Полтавській області 07 жовтня 2011 року звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Будальянс"про стягнення податкового боргу, посилаючись на наявність у відповідача заборгованості зі сплати податку на прибуток в сумі 170 грн. та податку на додану вартість в розмірі 850 грн.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження направлялася на адресу відповідача, що внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, однак поштове відправлення повернулося до суду з відміткою працівника пошти "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 37-40).
Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи те, що відповідач повідомлений належним чином, а також те, що останнім ані заперечень, ані заяви про визнання позову до суду не було подано, суд дійшов висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у матеріалах справи доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Приватне підприємство "Будальянс" зареєстровано як юридичну особу 29.11.2000 року, свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 128797 (а.с. 9).
Відповідач зареєстрований платником податків та зборів, взятий на податковий облік у Кременчуцькій ОДПІ 06.12.2000 року (а.с. 21).
Відповідно до даних Кременчуцької ОДПІ за особовим рахунком відповідача значиться заборгованість зі сплати податку на додану вартість в сумі 850 грн. та податку на прибуток в розмірі 170 грн.
Вказана заборгованість виникла за наступних підстав.
Фахівцем Кременчуцької ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання ПП "Будальянс" податкової звітності з податку на прибуток.
За результатами перевірки складено акт № 280 від 15.10.2008 року, в якому вказано на порушення платником податків пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: неподання податкової декларації з податку на прибуток за І півріччя 2008 року (а.с. 11).
На підставі даного висновку акта перевірки Кременчуцькою ОДПІ 22.10.2008 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0011821501/0/3022, яким ПП "Будальянс" донараховано суму податкового зобовязання зі сплати податку на прибуток в розмірі 170 грн. (а.с. 10).
Крім того, податковою інспекцією складено акт № 278 р/16-314 від 15.09.2008 року про порушення податкового законодавства, в якому вказано на порушення платником податків вимог пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" щодо неподання податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень - липень 2008 року (а.с. 12, 15).
На підставі даного висновку акта перевірки Кременчуцькою ОДПІ 18.09.2008 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008941502/0/2709, яким ПП "Будальянс" донараховано суму податкового зобовязання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 680 грн. (а.с. 15).
Також, фахівцем Кременчуцької ОДПІ складено акт № 315 р/16-314 від 22.10.2008 року, в якому вказано на порушення відповідачем вимог пп. 9.8 Закону України "Про податок на додану вартість", пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: платником податків до податкової інспекції не повернуто реєстраційне свідоцтво платника ПДВ, анульоване відповідним актом Кременчуцької ОДПІ (а.с. 13).
На підставі даного висновку акта перевірки Кременчуцькою ОДПІ 22.10.2008 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0009631502/0/3003, відповідно до якого ПП "Будальянс" донараховано суму податкового зобовязання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 170 грн. (а.с. 14).
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення надсилалися позивачем на адресу платника податків, однак повернулися відправнику з відміткою працівника пошти "за закінченням терміну зберігання", у звязку з чим їх розміщено на дошці податкових оголошень Кременчуцької ОДПІ, про що складено відповідні акти (а.с. 10-зворот, 14-зворот, 15- зворот).
Сторонами у справі доказів оскарження зазначених рішень в порядку апеляційного узгодження не надано.
У звязку з тим, що ПП "Будальянс" у встановлений строк податкове зобовязання не погашено, за особовим рахунком платника податків утворилася заборгованість зі сплати податку на додану вартість в сумі 850 грн. та податку на прибуток в розмірі 170 грн.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.
Статтею 67 Конституції України передбачено обовязок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом першим статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-XII визначено, що завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
У відповідності до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, чинного на момент виникнення та реалізації спірних правовідносин, (далі по тексту - Закон № 2181-ІІІ) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно з пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
В силу абз. 2 п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (чинного на момент виникнення та реалізації спірних правовідносин) платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Відповідно до п. 11.1 ст. 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Крім того, за змістом ст. 10 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (чинного на момент виникнення та реалізації спірних праоввідносин) особами, відповідальними за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платники податку, визначені у статті 2 цього Закону. Платники податку, визначені у підпунктах "а", "в", "г", "д" пункту 10.1 цієї статті, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Як зазначалося судом вище, перевірками податкової звітності ПП "Будальянс" виявлено факт неподання платником податків податкових декларацій з податку на прибуток за І півріччя 2008 року та податку на додану вартість за квітень - липень 2008 року.
Згідно з пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
У відповідності до пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію
Враховуючи викладене, Кременчуцькою ОДПІ податковими повідомленнями-рішеннями № 0011821501/0/3022 від 22.10.2008 року та № 0008941502/0/2709 від 18.09.2008 року правомірно донараховано відповідачу податкове зобовязання зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за платежами: "податок на прибуток" в сумі 170 грн. та "податок на додану вартість" в розмірі 680 грн. відповідно.
Окрім того, за змістом п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" у разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні.
Платник податку зобов'язаний повернути податковому органу реєстраційне свідоцтво, якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, - протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому випадку затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні податкової звітності з цього податку.
Таким чином, оскільки ПП "Будальянс" у строк, визначений п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", реєстраційне свідоцтво платника ПДВ до Кременчуцької ОДПІ не повернуто, контролюючим органом правомірно застосовано до відповідача штрафні (фінансові) санкції в сумі 170 грн. (податкове повідомлення-рішення № 0009631502/0/3003 від 22.10.2008 року).
Підпунктом 1.2 пункту 1 статті 1 Закону № 2181-ІІІ визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно з пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону № 2181-ІІІ передбачено право платника податків на оскарження податкового повідомлення-рішення у адміністративному чи судовому порядку.
В силу п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Відтак, оскільки сторонами у справі доказів оскарження вищезазначених рішень в порядку апеляційного узгодження не надано, сума податкового зобовязання, визначеного такими податковими повідомленнями-рішеннями, є узгодженою.
Згідно з п. 1.3 п. 1 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Отже, сума узгодженого податкового зобовязання ПП "Будальянс" зі сплати податку на додану вартість в розмірі 850 грн. та податку на прибуток в розмірі 170 грн. є сумою податкового боргу такого платника податків.
Підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181-ІІІ визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Кременчуцькою ОДПІ на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/542 від 05.05.2008 року (а.с. 19) та другу податкову вимогу № 2/805 від 02.07.2008 року (а.с. 20). У звязку з тим, що поштові відправлення повернулися на адресу податкової інспекції, дані вимоги розміщено на дошці податкових оголошень (а.с. 17-18).
У відповідності до п. п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Станом на дату розгляду справи судом, відповідно до даних зворотнього боку облікової картки платника, за відповідачем значиться заборгованість зі сплати податку на додану вартість в сумі 2 025 грн. 68 коп. та податку на прибуток в розмірі 850 грн. (а.с. 34-35).
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву та жодних заперечень проти позову чи доказів сплати боргу суду не надав.
Разом з тим, наявність у відповідача податкового боргу за узгодженим податковим зобовязанням зі сплати податку на додану вартість в сумі 850 грн. та податку на прибуток в розмірі 170 грн. підтверджується даними зворотнього боку облікової картки платника податків та розрахунками, наданими позивачем.
З огляду на вищезазначене, суд вважає вимоги податкового органу правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 69-71, 160-162, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областідо Приватного підприємства "Будальянс"про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "Будальянс" (код ЄДРПОУ 31272990; пров. Гвардійський, 7, кв. 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) на р/р 31119009700008, одержувач - УДК у м. Кременчук, код одержувача 34698778, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019 податковий борг зі сплати податку на прибуток в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень.
Стягнути з Приватного підприємства "Будальянс" (код ЄДРПОУ 31272990; пров. Гвардійський, 7, кв. 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) на р/р 31111029700008, код платежу 14010100, одержувач - УДК у м. Кременчук, код одержувача 34698778, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019 податковий борг зі сплати податку на додану вартість в розмірі 850 (вісімсот пятдесят) гривень.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
СуддяО.О. Кукоба