Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 грудня 2011 року Справа № 2а-10037/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цицюри О.О.,
при секретарі судового засідання -Молчановій С.В.,
за участю представників сторін:
від позивача головний державний податковий інспектор юридичного відділу
ОСОБА_2, довіреність №35/10-025 від 30.08.2011,
від відповідача голова ліквідаційної комісії Парахін С.С., наказ №226 від 21.06.2011,
член ліквідаційної комісії ОСОБА_4, довіреність №б/н від 21.12.2011,
ОСОБА_3, довіреність №б/н від 01.12.2011,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного відкритого акціонерного товариства «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 132294,77 грн., з податку на землю в сумі 21021,09 грн., по комунальному податку в сумі 1155,97 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1625,00 грн., всього в загальному розмірі 156096,83 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі, -
В С Т А Н О В И В:
28 жовтня 2011 року позивач - Краснодонська обєднана державна податкова інспекція Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного відкритого акціонерного товариства «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в загальному розмірі 461747,39 грн. за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач послався на наступне.
Державне відкрите акціонерне товариство «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд» (код ЄДРПОУ 24047294) є платником податків і зборів та перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області. Станом на 13.10.2011 відповідач має заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 461 747,39 грн. за наступними платежами:
-податок на додану вартість у розмірі 270497,60 грн. та залишок несплаченої пені в сумі 11419,12 грн., разом у сумі 281916,72 грн.,
-податок з доходів найманих працівників у розмірі 140,41 грн. та залишок несплаченої пені в сумі 1212,59 грн., разом у сумі 1352,59 грн.,
-податок з власників транспортних засобів у розмірі 113483,64 грн. та залишок несплаченої пені в сумі 2556,07 грн., разом у сумі 116039,71 грн.,
-податок на землю у розмірі 58007,98 грн.,
-комунальний податок у розмірі 2120,20 грн. та залишок несплаченої пені в сумі 0,21 грн., разом 2120,41 грн.,
-залишок несплаченої пені зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 0,48 грн.,
-збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 2309,09 грн.
З метою погашення податкового боргу Краснодонською ОДПІ Луганської області здійснювалися заходи, передбачені Законом України від 21.12.2000 №2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011), а саме, відповідачу були направлені перша податкова вимога №1/271 від 23.07.2005 та друга податкова вимога №2/404 від 21.10.2005, проведено опис активів, на які поширюється право податкової застави та складено акти опису активів від 09.11.2009 №21190/24-011, №21188/24-011, від 09.01.2008 №211/24-011, від 30.01.2008 №1648/24-011. Відповідно до вимог п.8.3 ст.8 Закону від 21.12.2000 №2181-III, податкову заставу зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна згідно витягів №5411619 від 08.11.2005, №16435962 від 10.01.2008, №25464015 від 26.11.2009, №27861096 від 20.07.2010. У відповідності з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, який набув чинності з 01 січня 2011 року, органам державної податкової служби надано право на звернення до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. На підставі викладеного, позивач просив суд, надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в загальному розмірі 461 747,39 грн. за рахунок майна платника податків - Державного відкритого акціонерного товариства «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд», що перебуває в податковій заставі.
Представник позивача в судовому засіданні уточнив позовні вимоги та просив надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в межах суми, стягнутої постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 по справі №2а-8052/08, в загальному розмірі 156096,83 грн., у тому числі, з податку на додану вартість в сумі 132294,77 грн., податку на землю в сумі 21021,09 грн., комунального податку в сумі 1155,97 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1625,00 грн., за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відповідача - платника податків Державного відкритого акціонерного товариства «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд», дав суду пояснення, аналогічні викладеному в уточненому позові №20787/10-015 від 15.12.2011 (а.с.72-74).
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, підтримали доводи, викладені у письмових запереченнях проти позову (а.с.59-61). Зокрема, зазначили, що Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.06.2011 №226 прийнято рішення про припинення діяльності ДВАТ «Краснодонська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтобуд» шляхом ліквідації та утворено ліквідаційну комісію, а тому справа повинна розглядатися в порядку господарського судочинства. В цей час ліквідаційною комісією здійснюються заходи щодо встановлення кредиторської заборгованості, інвентаризації та оцінки майна підприємства, складання проміжного ліквідаційного балансу з метою вирішення питання щодо подальшої процедури ліквідації. Краснодонською ОДПІ Луганської області на адресу ліквідаційної комісії відповідача направлено заяву про кредиторські вимоги, яка перебуває на стадії розгляду та підготування відповіді. Вважали, що оскільки підприємство знаходиться в стадіїї ліквідації, податковий борг не може бути стягнути першочергово, оскільки відповідно до ст.112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовільняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоровя або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; у другу чергу задовольняються вимоги працівників, повязані з трудовмими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелексуальної, творчої діяльності; у третю чергу задовольняються виимоги щодо податків, зборів (обовязкових платежів); у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. На цей час заборгованість підприємства з виплати заробітної плати складає 60000,00 грн. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності зі статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач Державне відкрите акціонерне товариство «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд» (код ЄДРПОУ 24047294) зареєстрований в якості субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи Управлінням економіки та власності Краснодонського виконкому 11.12.2001 за реєстраційним номером №25371460ю0010422 (а.с.5), внесений до ЄДРПОУ до 31.05.2010 (а.с.6) та взятий на податковий облік у якості платника податків у Краснодонській ОДПІ Луганської області з 01.01.1997 за №35, керівником підприємства є Парахін Сергій Сергійович (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) (а.с.11).
Станом на 13.10.2011 Державне відкрите акціонерне товариство «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд» має заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 156096,83 грн. за наступними платежами:
-з податку на додану вартість у розмірі 130529,90 грн. та залишок несплаченої пені в сумі 1764,87 грн., разом - 132 294,77 грн.,
-з податку на землю в розмірі 21014,75 грн. та залишок несплаченої пені в сумі 6,34 грн., разом - 21021,09 грн.,
-по комунальному податку в розмірі 1155,97 грн.,
- зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1625,00 грн.
Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 по справі №2а-8052/08 повністю задоволено уточнені позовні вимоги Краснодонської ОДПІ Луганської області до ДВАТ «Краснодонська автобаза» про стягнення податкового боргу у розмірі 156096,83 грн., який був визнаний під час розгляду справи у повному обсязі відповідачем (а.с.75-78).
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На час розгляду справи №2а-10037/11/1270 постанова Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 по справі №2а-8052/08 є такою, що набрала законної сили та підлягає до виконання.
На виконання вказаної постанови Краснодонською ОДПІ Луганської області отримано виконавчий лист, виданий 06.04.2009 Луганським окружним адміністративним судом по зазначеній справі, який було предявлено на виконання до Відділу державної виконавчої служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції Луганської області, що підтверджується копією виконавчого листа та заявою Краснодонської ОДПІ Луганської області №7451/10-007 від 05.05.2009 на адресу начальника виконавчої служби про примусове виконання (а.с.80-81,79).
11.05.2009 відділом державної виконавчої служби Краснодонського МРУЮ Луганської області відкрито виконавче провадження ВП№13291911 по виконанню виконавчого листа, виданого 06.04.2009 Луганським окружним адміністративним судом по справі №2а-8052/08, про стягнення з ДВАТ «Краснодонська автобаза» суми боргу в розмірі 156096,85 грн. (а.с.82).
25.10.2011 постановою відділу державної виконавчої служби Краснодонського МРУЮ Луганської області виконавче провадження ВП №13291911 закрито, у звязку з припиненням діяльності боржника ДВАТ «Краснодонська автобаза» шляхом ліквадіції згідно наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.06.2011 №226 (а.с.83,62-64).
Однак, свої зобовязання щодо погашення податкового боргу за постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 по справі №2а-8052/08, відповідач не виконує, що призводить до зростання податкової заборгованості.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI, факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу, а з 01.01.2011 за приписами Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI.
До набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Так, у відповідності до цієї статті Краснодонською ОДПІ Луганської області відповідачу були направлені перша податкова вимога №1/271 від 23.07.2005, яка була отримана головним бухгалтером відповідача 20.10.2005, та друга податкова вимога №2/404 від 21.10.2005, яка була отримана головним бухгалтером відповідача 22.10.2005 (а.с.13).
Даних про оскарження відповідачем зазначених податкових вимог на час розгляду справи судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.
30.12.2005 начальником Краснодонської ОДПІ Луганської області прийнято рішення про застосуваня заходів погашення податкового боргу платника податків ДВАТ «Краснодонська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтобуд» за рахунок стягнення його активів (а.с.14).
Відповідно до ст.89 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (який набув чинності з 01.01.2011) право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобовязання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке предявляється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Орган державної податкової служби зобовязаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Матеріалами справи підтверджено знаходження майна відповідача ДВАТ «Краснодонська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтобуд» у податковій заставі витягами з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №5411619 від 08.11.2005, №16435962 від 10.01.2008, №25464015 від 26.11.2009, №27861096 від 20.07.2010 (а.с.25,26,27,28), актами опису активів, на які поширюється право податкової застави від 09.11.2009, від 30.01.2008, від 15.05.2009 (а.с.29,30-31,32-33,34,35,36,37).
Наявність податкового боргу відповідача також підтверджується скороченою формою облікової картки платника податків станом на 13.10.2011 (а.с.39,43,44-45,46).
Даних про добровільну сплату відповідачем коштів у рахунок погашення існуючого податкового боргу в межах суми 156096,83 грн., стягнутої за постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 по справі №2а-8052/08 (а.с.75-78), судом на час розгляду справи не встановлено.
Суд оцінює критично твердження відповідачів щодо неможливості стягнення податкового боргу в даній справі у звязку з знаходженням відповідача в стадії ліквідації та необхідністю розгляду справи в порядку господарського судочинства, з огляду на наступне.
Так, наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.06.2011 №226 прийнято рішення про припинення діяльності ДВАТ «Краснодонська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтобуд» шляхом ліквідації та утворення ліквідаційної комісії (а.с.62-64).
Згідно з частиною 2 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Так, з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії №207623, виданої станом на 14.12.2011, вбачається, що 04.11.2011 державним реєстратором виконавчого комітету Краснодонської міської ради до ЄДР внесено запис за №11 про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи 9а.с.87-зворотній бік).
В матеріалах справи відомості щодо припинення юридичної особи відповідача відсутні. У звязку з чим, відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Крім того, п.4 ч.1 ст.183-2 КАС України передбачено стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження, а тому даний адміністративний позов підсудний Луганському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п.п.41.1.1. п.41.1. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI контролюючими органами, зокрема, є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Пунктом 41.5. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем - ДВАТ «Краснодонська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтобуд» дійсно рахується податковий борг у загальному розмірі 156096,83 грн. (у тому числі: з податку на додану вартість у розмірі 132 294,77 грн., з податку на землю в розмірі 21021,09 грн., по комунальному податку в розмірі 1155,97 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1625,00 грн.), про який він повідомлений, однак, до теперішнього часу в добровільному порядку не погашений.
Суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення суми податкового боргу шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, дотримані вимоги пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому уточнений адміністративний позов Краснодонської ОДПІ Луганської області підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 21 грудня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 26 грудня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного відкритого акціонерного товариства «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 132294,77 грн., з податку на землю в сумі 21021,09 грн., по комунальному податку в сумі 1155,97 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1625,00 грн., всього в загальному розмірі 156096,83 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі, задовольнити повністю.
Надати Краснодонській обєднаній державній податковій інспекції Луганської області дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 156096 грн. 83 коп. (сто пятдесят шість тисяч девяносто шість гривень 83 копійки) за рахунок майна Державного відкритого акціонерного товариства «Краснодонська автобаза» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд» (код ЄДРПОУ 24047294, місцезнаходження: 94407 Луганська область, м.Краснодон, проспект 60-річчя СРСР), що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 26 грудня 2011 року.
<Текст >
< Резолютивна частина >
< Текст >
<Текст >
СуддяО.О. Цицюра