Постанова № 20566828, 01.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2011
Номер справи
2а-10271/11/1270
Номер документу
20566828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 грудня 2011 року Справа № 2а-10271/11/1270 < Текст >

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Чиркіна С.М.,

при секретарі Лушниковій О.С.,

за участю:

представників позивача: Махова Д.С., Косової Н.Г., Пономарьової О.Т.

представника відповідача: Алексаняна Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства “Антрацит” про стягнення податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи на загальну суму 1343328, 09 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, -

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства “Антрацит” про стягнення податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи на загальну суму 1343328, 09 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на 30.09.2011 року у ДП “Антрацит” лічиться податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1343328, 08 грн., який виник у звязку з несплатою самостійно визначених зобовязань у розрахунках збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету за ІІ, ІІІ та ІV квартали 2010 року.

Відповідачем самостійно було визначено суму збору за геологорозвідувальні роботи у поданих до СДПІ розрахунках. Згідно розрахунку від 05.08.2010 року № 9003089802 за ІІ квартал 2010 року сума збору складає 407309, 55 грн.; згідно розрахунку від 28.10.2010 року № 9004667603 за ІІІ квартал 2010 року сума збору складає 415437, 84 грн.; згідно розрахунку від 03.02.2011 року № 9006676095 за ІV квартал 2010 року сума збору складає 520580, 70 грн. З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Законом України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, а саме: направлено першу податкову вимогу від 05.10.2001 року № 1/36, направлено другу податкову вимогу від 08.11.2001 № 2/194. Майно і майнові права ДП “Антрацит”були передані в податкову заставу, що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 31400481. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу. Позивач просить стягнути з відповідача податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1343328, 08 грн.

У судовому засіданні представник позивача надав уточнення до адміністративного позову в якому просив, стягнути з Державного підприємства “Антрацит” на користь Державного бюджету України податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи за ІІ, ІІІ та ІV квартали 2010 року на загальну суму 1343328,09 грн. за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, пояснив суду, що за підприємством дійсно існує податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1343328, 09 грн. У звязку зі складним фінансовим становищем підприємства, просив суд відстрочити стягнення податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1343328, 09 грн. строком до 11.06.2012 року, розстрочити стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих ДП “Антрацит”в рахунок погашення податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1343328, 08 грн. строком на тридцять шість календарних місяці, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 37314, 66 грн. щомісяця починаючи з 11.06.2012 року по 10.05.2015 року , а у травні 2015 року у сумі 37314, 98 грн.

Представники позивача не заперечував проти відстрочення та розстрочення сплати податкового боргу згідно наданого графіка.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України , суд прийшов до наступного.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Відповідач Державне підприємство “Антрацит”, і.к. 32226065, зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради від 30.04.2003, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 040518850010158.( а.с.6,7).

ДП “Антрацит” як платник податків знаходиться на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 10 березня 2011 року № 40/29-011.( а.с.8).

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

З огляду на те, що підставою звернення до суду з вимогою стягнення податкового боргу було наявність узгодженого податкового боргу, визначеного відповідачем у відповідних розрахунках збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за І, ІІІ та ІV квартали 2010 року, при розгляді справи застосовуються вимоги як ЗУ «Про систему оподаткування», ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», так і норми Податкового кодексу України, що передбачать право податкової на звернення до суду з зазначеною вимогою.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) далі ЗУ № 2181, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.14 ЗУ «Про систему оподаткування» № 1251 ( чинного на момент виникнення спірних правовідносин) до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі) як збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.

Інструкція про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затверджена Наказом Комітету України з питань геології та використання надр,Державної податкової адміністрації України 23.06.99N 105/309, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 липня 1999 р.за N 474/3767, ( далі Інструкція) розроблена серед іншого на основі законів України "Про систему оподаткування", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", визначає єдиний порядок обчислення і сплати збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету (далі - збір за геологорозвідувальні роботи), складання розрахунків та їх подання до органів державної податкової служби.

Відповідно до п. 2.1. Інструкції Платниками збору за геологорозвідувальні роботи є всі надрокористувачі, незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах: раніше розвіданих та переданих в установленому порядку для промислового освоєння;з попередньо оціненими запасами, що за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для дослідно-промислової розробки та промислового освоєння.

Пунктами 5.1 , 5.2 розділу 5 Інструкції передбачено, що надрокористувачі самостійно обчислюють збір за кожний звітний квартал виходячи з обсягів видобутих (погашених запасів) корисних копалин, нормативів збору з урахуванням індексу інфляції та коефіцієнтів.

За четвертий звітний квартал збір обчислюється виходячи з обсягів видобутих (погашених запасів) корисних копалин з урахуванням уточнених їх обсягів після закінчення року, нормативів збору з урахуванням індексу інфляції та коефіцієнтів.

При видобуванні більше як одного виду корисних копалин збір за геологорозвідувальні роботи обчислюється за кожен їх вид окремо.

Згідно розділу 6 Інструкції платники складають розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи щоквартально за формою, що наведена у додатку 2 до Інструкції. ( п.6.1).

Базовий податковий (звітний) період для збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, дорівнює календарному кварталу.

Розрахунки збору подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин. ( п.6.2).

Сума збору в повному обсязі, обчислена відповідно до розрахунку за звітний (податковий) квартал (з урахуванням фактично внесених авансових платежів за цей квартал), сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору (тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу), за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби)( абз.3 п.6.5).

Судом встановлено, що відповідач узгодив податкові зобовязання за геологорозвідувальні роботи у поданих до СДПІ розрахунках. Згідно розрахунку від 05.08.2010 року № 9003089802 за ІІ квартал 2010 року сума збору складає 407309, 55 грн.; згідно розрахунку від 28.10.2010 року № 9004667603 за ІІІ квартал 2010 року сума збору складає 415437, 84 грн.; згідно розрахунку від 03.02.2011 року № 9006676095 за ІV квартал 2010 року сума збору складає 520580, 70 грн. (а.с.20-25).

У звязку з несплатою у встановлені законом строки узгодженої суми податкового зобовязання зі збору за геологорозвідувальні роботи загальна сума податкового боргу станом на 30.09.2011 року складає 1343328, 09 грн., та не заперечується сторонами.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

В разі невиконання податкової вимоги орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків. Стягнення здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пп. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(який був чинним до 01.01.2011 року), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

У судовому засіданні судом встановлено, що у відповідності із статтею 6, 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (який був чинним до 01.01.2011 року) позивачем 08.10.2001 ДП “Атрацит” було вручено першу податкову вимогу від 05.10.2001 року № 1/36 (а.с.16) та другу податкову вимогу від 08.11.2001 року № 2/194 (а.с.17).

Відповідно до пункту 88.1 ст.88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Статтею 89 Податкового кодексу України визначено, що право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.( п.п.89.1.1. п.89.1 ).

Майно і майнові права ДП “Антрацит” були передані в податкову заставу, що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 16.05.2011 № 31400481 (а.с.18).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.

Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість відповідача з зі збору за геологорозвідувальні роботи на загальну суму 1343328,09 грн. визнана сторонами, підтверджена матеріалами справи та на час розгляду справи не погашена.

Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п.п. 95.1 -95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідачвизнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Дії представника відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.

Відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Згідно наданих відповідачем довідок, підписаних головним бухгалтером та генеральним директором ДП “Антрацит” та скріплених печаткою підприємства, станом на 11.11.2011 податкова заборгованість складає 135 298 тис.грн., перед Фондами соціального страхування станом на 01.11.2011 - 58316,00 грн.

Враховуючи, що ДП “Антрацит” є планово збитковим підприємством та перебуває в тяжкому фінансовому становищі, суд вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача, встановити порядок та спосіб виконання судового рішення , шляхом відстрочення погашення податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1343328, 09 грн. та розстрочення терміну виконання погашення заборгованості на тридцять шість місяців, шляхом сплати податкового боргу з 11 червня 2012 року по травень 2015 року включно по 37314, 66 грн. щомісяця та у травні 2015 року 37314, 98 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства “Антрацит” про стягнення податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи на загальну суму 1343328, 09 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства “Антрацит ” (і.к. 32226065, вул. Ростовська, 38, м. Антрацит, Луганська область, 94613) на користь Державного бюджету України податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи за ІІ, ІІІ та ІV квартали 2010 року на загальну суму 1343328, 09 грн. (один мільйон триста сорок три тисячі триста двадцять вісім грн. 09 коп.), шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.

Встановити Державному підприємству “Антрацит” порядок та спосіб виконання судового рішення, шляхом відстрочення погашення податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 1343328, 09 грн. та розстрочення терміну виконання погашення заборгованості на тридцять шість місяців, шляхом сплати податкового боргу з 11 червня 2012 року по 10 травня 2015 року включно по 37314, 66 грн. щомісяця та у травні 2015 року 37314, 98 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 05 грудня 2011 року.

<Текст >

СуддяС.М. Чиркін