Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2011 року Справа № 1170/2а-1140/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ланойл»до Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції (Ульяновське відділення) про визнання нечинним рішення Гайворонської МДПІ (Ульяновське відділення), -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Ланойл»звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Гайворонської МДПІ про визнання нечинним рішення про про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальності «Ланойл», оформлене Актом Гайворонською МДПІ №1 від 31.03.2010 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ланойл».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 31 березня 2010 року відповідачем було прийнято Акт №1, згідно якого було прийняте рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ланойл». Вказане рішення прийняте на підставі пункту 9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року №168/97-ВР та мотивоване тим, що нібито підприємство не встановлено за місцезнаходженням.
Позивач зазначає, що наведена законодавча норма не може розглядатися як підстава для розширеного тлумачення обставин, за яких відбувається анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оскільки норми Закону України «Про податок на додану вартість»передбачають відповідальність за порушення платником податку правил податкового обліку з ПДВ, але не тягнуть за собою права податкового органу анулювати свідоцтво про реєстрацію такого платника податку.
Представник позивача підтримав позов повністю, просив його задовольнити та надав клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.105).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився надав до суду заперечення на адміністративний позов. Також надав клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.101).
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог посилається на їх безпідставність, зазначаючи, що при здійсненні анулювання реєстрації платника податку на додану вартість посадові особи Гайворонської МДПІ діяли правомірно, в межах повноважень та відповідно до вимог законодавства. Він також зазначає, що при встановленні місцезнаходження платника ПДВ ТОВ «Ланойл»було виявлено, що за зареєстрованою адресою: АДРЕСА_1 К, ТОВ «Ланойл»не знаходиться, про що 30.03.2010 року працівником податкової міліції ОСОБА_2, завідуючим сектором оподаткування юридичних осіб ОСОБА_3 в присутності ФОП ОСОБА_4, якому належить будинок за вказаною адресою, було складено акт перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню СПД.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. ( ч.3 ст. 2 КАС України).
Підстави та порядок реєстрації, анулювання реєстрації суб'єктів господарювання платником податку на додану вартість встановлені Законом України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. за № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями, далі Закон № 168/97-ВР) та визначаються Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000р. за № 79 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.04.2000р. за № 208/4429.
Відповідно до п.9.1, п 9.2 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість»центральний податковий орган веде реєстр платників податку. Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону № 168/97-ВР визначено, що платником податку на додану вартість є особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України. Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону, особою є будь-яка з наведених нижче осіб, незалежно від того, чи є така особа резидентом чи ні, а саме:
- суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій;
- інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності;
- фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або імпортує товари на митну територію України;
- представництво нерезидента, що не має статусу юридичної особи.
Наведений перелік не змінювався за весь період дії Закону № 168/97-ВР, за винятком того, що у 2005 році він був доповнений такою особою, як представництво нерезидента.
З часу реєстрації платником податку на додану вартість () до часу анулювання даної реєстрації (), ТОВ «Ланойл»виконував норми Закону України «Про податок на додану вартість», що не заперечується відповідачем.
З Акту №1 від 31.03.2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ланойл»вбачається, що платник подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з жовтня 2009 року по лютий 2010 року з показниками які свідчать про наявність обсягів оподатковуваних операцій на 13 313471,00 грн. (а.с.4-зв.). Викладене свідчить про те, що в період з жовтня 2009 року по лютий 2010 року державними податковими органами України визнавався законним статус ТОВ «Ланойл», як платника податку на додану вартість.
Анулювання реєстрації платника податку на додану вартість здійснюється лише при настанні законодавчо встановлених випадків, передбачених п.9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
В переліку підтвердних документів (відомостей) відсутній Акт перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню суб'єкта підприємницької діяльності як підтверджуючий документ, на підставі якого може бути прийнято рішення анулювання реєстрації платником на додану вартість суб'єкта господарювання.
Згідно довідки з ЄДРПОУ станом на 14.06.2011 року ТОВ «Ланойл»зареєстроване в єдиному державному реєстрі та знаходиться за адресою: 26400, Кіровоградська обл., Ульяновський район, АДРЕСА_1 К (а.с.46).
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «б»-«ґ»цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
У разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні.
У разі якщо за наслідками останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених цим Законом, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні. Це правило не поширюється на осіб, зазначених у підпункті «в»цього пункту.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах «а»-«б»цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «в»-«г»цього пункту.
Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається у строки, визначені цією статтею для податкової реєстрації.
Законом України «Про податок на додану вартість»передбачено вичерпний перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Порядок проведення процедури реєстрації та анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначено Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року №79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 року за №208/4429 (далі Положення).
Відповідно до п.25 зазначеного Положення реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону № 168/97-ВР.
Так, п. 25.2 Положення передбачено, що анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «б»-«ґ»цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. Податковий орган зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «в»-«г»цього пункту.
Органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах «б»-«ґ»пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), зокрема: Свідоцтва або корінця Свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків чи документа про застосування інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом (підстава п.п.«в»п.9.8 ст.9 Закону); судового рішення про анулювання податкової реєстрації чи Свідоцтва, про звільнення від сплати податку на додану вартість (підстава п.п.«в»п.9.8 ст.9 Закону); документа, який свідчить, що згідно з відповідним законодавчим актом особа, яка зареєстрована як платник податку на додану вартість, звільняється від сплати цього податку, не є платником податку або не має права на збереження статусу платника податку (підстава п.п.«в»п.9.8 ст.9 Закону); Свідоцтва або корінця Свідоцтва, яким підтверджується закінчення терміну дії Свідоцтва (підстава п.п.«в»п.9.8 ст.9 Закону); документа, який підтверджує закінчення строку, на який було створено платника податку, укладено договір про спільну діяльність, угоду про розподіл продукції (підстава п.п.«в»п.9.8 ст. 9 Закону).
Відповідно до преамбули Закону України «Про податок на додану вартість» зазначений Закон визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Таким чином, саме нормами зазначеного Закону регулюються всі питання пов'язанні із визначенням платників податку на додану вартість та сплатою податку на додану вартість.
Пунктом 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»встановлено вичерпний перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, який розширеному тлумаченню не підлягає.
Таким чином, анулювання реєстрації може здійснюватись податковим органом лише за наявності підстав передбачених п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Дослідивши матеріали справи, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що, вказуючи п.п.«в»п.9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»як підставу для анулювання реєстрації ТОВ «Ланойл»платника податку на додану вартість, відповідач діяв з порушенням способу анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, передбаченого законодавством України, без урахування фактичних обставин справи.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правосуддя в адміністративних судах здійснюється відповідно до принципів, закріплених у ст.7 КАС України: верховенство права; законність, рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; гласність і відкритість адміністративного процесу; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду; обов'язковість судових рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Встановлені судом обставини справи свідчать про те, що ТОВ «Ланойл»було наділено державою певним правовим статусом статусом платника податку на додану вартість відповідно до законодавства, яке залишалось незмінним в частині визначення статусу платника податку на додану вартість за весь період дії Закону № 168/97-ВР (за винятком того, що у 2005 році він був доповнений такою особою, як представництво нерезидента), та з жовтня 2009 року по лютий 2010 року державними податковими органами України визнавався законним статус ТОВ «Ланойл», як платника податку на додану вартість.
Аналізуючи зазначені норми законодавства в сукупності з фактичними обставинами справи, суд дійшов висновку, що позбавляючи в примусовому порядку статусу платника податку на додану вартість та набутих прав, з тих підстав, що ТОВ «Ланойл»не знаходиться за місцем реєстрації, відповідач діяв з порушенням принципу правової визначеності, оскільки ТОВ «Ланойл», будучи впевненим у законності наданого йому державою статусу, виконуючи передбачені Законом України «Про податок на додану вартість»вимоги, вправі був розраховувати на настання передбачених цим Законом наслідків.
З огляду на наведене, суд погоджується з доводами позивача про наявність протиправності дій Гайворонської МДПІ щодо анулювання реєстрації ТОВ «Ланойл»як платника податку на додану вартість, що потягло порушення права позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, яка б гарантувала захист прав суб'єкта у сфері публічно-правових відносин, в тому числі шляхом визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинними рішення чи окремих його положень.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Ланойл»(кодЄДРПОУ 35752998) до Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції у Кіровоградській області про визнання нечинним рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оформлене актом №1 від 31.03.2010 року - задовольнити.
Скасувати Акт Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції №1 від 31.03.2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Ланойл».
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанову у повному обсязі виготовлено 02.09.2011 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько