Постанова № 20564004, 10.01.2011, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2011
Номер справи
7438/10/1070
Номер документу
20564004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2011 року 7438/10/1070

приміщення суду за адресою:

м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , зал судових засідань № 1022

час прийняття постанови : 14 год. 05 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Леонтович А.М.

при секретарі -Сович О.І.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1. (за довіреністю)

від відповідача :ОСОБА_2. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

до Приватного підприємства «Мода 21 вік»

Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області

провизнання дій неправомірними та недійсною вимоги про сплату боргу , - ВСТАНОВИВ: До Київського окружного адміністративного суду звернулись Приватне підприємство «Мода 21 вік»з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання неправомірними дії УПФ України у Вишгородському районі Київської області по формуванню вимоги про сплату боргу від 01.06.2010 р. за №Ю 395 та визнання недійсною вимогу УПФУ у Вишгородському районі Київської області від 01.06.2010 р. про сплату борга у в сумі 44347,61 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.09.2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі.

Представник Позивача позов підтримує та просить суд задовольнити позов у повному обсязі. Позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідно до акту перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування перевірки № 075 від 15.12.2006 року управлінням ПФУ у Вишгородському районі Київської області донараховані страхові внески у розмірі 18 662,34 гривні за період з січня 2004 року по жовтень 2006 року.

Крім того, на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 відповідачем нараховані штрафні санкції в розмірі 23 190,49 гривень.

Постановою господарського суду Київської області від 20.03.2007 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2007 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.10.2009 року задоволено позов прокурора Вишгородського району Київської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області до ПП «Мода-21 вік»та стягнуто з останнього 18 662,34 гривні заборгованості по сплаті страхових внесків.

20.03.2007 року Господарським судом Київської області видано виконавчий лист № А9/045-07, на підставі якого відділом Державної виконавчої служби Вишгородського РУЮ у Київській області відкрито виконавче провадження про стягнення з ПП «Мода 21 вік»18 662,34 гривень заборгованості по страховим внескам.

05.03.2010 року на підставі платіжної вимоги, наданої відділом Державної виконавчої служби Вишгородського РУЮ у Київській області, Вишгородським відділенням Київської регіональної дирекції «Райффайзен Банк Аваль»з розрахункового рахунку ПП «Мода 21 вік»була списана сума в розмірі 18 662,34 гривень.

Постановою господарського суду Київської області від 04.03.2008 року задоволено позов прокурора Вишгородського району Київської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області та ухвалено стягнути з Приватного підприємства «Мода-21 вік»на користь Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області 23190,49 грн. штрафних санкцій.

Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що Управлінням Пенсійного фонду України Вишгородського району Київської області була проведена позапланова перевірка правильності обчислення, повноти нарахування зобов»язання зі збору на обов»язкове державне пенсійне страхування ПП. «Мода 21 вік»за період з 01.01.2004 р. по 31.10.2006 р., про що був складений Акт за № 075 від 15.12.2006 р.

Перевіркою встановлено:

Фактичні витрат на оплату праці, на які нараховується збір за ставками 32%, 32,3 %, 4%,31,8 %, зазначених у рядку 2 Розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне Пенсійне страхування (надалі розрахунок) за перевіряємий період, за 2004-2006р.р. встановлено, що підприємство в розрахунках із січня по грудень 2004 р., із січня по грудень 2005 р. (крім березня місяця) та з січня по жовтень 2006 р. не зазначало суми фактичних витрат на оплату праці працівників, на і які нараховуються страхові внески. Підприємство за цей період не здійснювало, нарахування внесків на- загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за ставками 32%, 32,3%, 31,8% (згідно оборотних відомостей за 2004-2006р.), чим було порушено ст. 19, ст.20, Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч.1 п.8 Прикінцевих положень цього Закону. Крім того, не було нараховано внески 4% на інвалідів. Внаслідок цього суми нарахованих страхових внесків за ставками 32%, 32,3%, 31.8%, 4%, за звітом та з фактичними показниками мають відхилення на загальну суму 23453,01 грн. При перевірці загального оподаткованого доходу, з якого утримуються внески з застрахованих осіб у розмірі 1-5%, зазначених у рядку 4 Розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлено, що ФЗП завищено на 822, 46 гривень( дод. 3).Так в розрахунок за квітень 2005 року включена в графу 4 ( загальний оподатковуваний дохід, з якого утримуються внески ) сума декретного лікарняного. При перевірці утриманої суми 1-5% зазначеної у рядку 5 розрахунків, звітні дані з фактичними мають відхилення. Зайво утримано внесків 10.63 гривень. Сума внесків за осіб, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховувалася в повному обсязі. В 2004-2006 роках страхові внескі утримані з застрахованих осіб та суми внесків за осіб, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 10% та 20% від мінімального страхового внеску своєчасно перераховувались на рахунок Пенсійного фонду.

Отже в результаті перевірки донараховано фактичні витрати на оплату праці 76435,87 грн. за 2004-2006 роки, страхових внесків 32%, 32,3%, 31,8% 23453,01 грн. за 2004-2006 роки. Після зарахування суми 42% від ЄП підлягає сума страхових внесків 18662,34 грн.

УПФУ у Вишгородському районі за формою і у строки направив до Позивача Вимогу про сплату боргу № Ю 395 від 01.06.2010р. та № Ю 395 від 01.07.2010р., про вручення яких свідчать поштові повідомлення. Згідно картки особового рахунку страхувальника ПП «Мода 21 вік» мало недоїмку по сплаті внесків до УПФУ у Вишгородському районі в сумі 18 660 грн. 69 коп. 29.03.2010р. даний борг було погашено частково на суму 16 766 грн. 11 коп.. Відповідно до страхувальника було застосовано відповідальність, передбачену п.1 ч.10 ст. 106 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», згідно якого за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум.

Нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Отже штраф розрахований у розмірі 10% від 16 766 грн. 11 коп. і складає 1676 грн. 61 коп..

Пеня розрахована у розмірі 0,1% від 16 766 грн. 11 коп. за 1162 дні (з 22.01.2007 р. по 29.03.2010р.), і складає 19 482 грн. 22 коп..

Також ПП «Мода 21 вік»має заборгованість по сплаті фінансових санкцій 23 190 грн. 49 коп..

Отже сума зазначена у вимозі № Ю 395 від 01.06.2010р. складається з 1676, 61 (штраф) + 19482, 22 (пеня) + 23190, 49 (борг по фін. санкціях) = 44349, 32 грн.

Різниця між даною сумою та сумою у вимозі, а саме 1 грн. 71 коп., виникає внаслідок зарахованих у травні 2010 року фінансових санкцій, що підтверджується карткою особового рахунку страхувальника.

Відповідно до ст. 106 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. Також у зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Оскільки ПП «Мода 21 вік»не оскаржувало вищезазначені вимоги про сплату боргу, не узгоджували їх у десятидений термін, як передбачено законодавством, УПФУ у Вишгородському районі звернулося з даною вимогою до відділу державної виконавчої служби Вишгородського РУЮ, що теж передбачено чинним законодавством.

Суд, заслухавши представника Позивача та представника Відповідача, дослідивши матеріали справи і докази, наявні у справі, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідач ПП «Мода 21 вік» (код ЄДРПОУ 31265208), зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Абзацом 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-IV (надалі Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до вказаної статті страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені ч. 1 ст. 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 1058-ІV страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Суд звертає увагу, що лише Законом № 1058-ІV та Законом України № 400/97-ВР «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування»встановлено порядок та ставки сплати внесків на обовязкове державне пенсійне страхування. Частинами 4 та 6 ст. 18 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхові внески не включаються до складу податків, інших обовязкових платежів. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Зазначеними законами не передбачено такої пільги, як звільнення від сплати збору для субєктів підприємницької діяльності спрощеної системи оподаткування.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

За приписами п. 9 вказаної статті виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Згідно ч. 2, 3 ст. 106 Закону № 1058-ІV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Як зазначалось раніше, Позивачу було направлено відповідну вимогу від 01.07.2010р., яку Позивач у встановленому законом порядку не оскаржував, отже, відповідна сума недоїмки вважається узгодженою і підлягає стягненню.

Відповідно до ч. 3 ст.106 Закону № 1058-ІV протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

Відносини, що склалися між Позивачем та Відповідачем є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту ст. 3 та п. 2 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Позивач, як субєкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене суд, прийшов до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 69-72, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: А.М. Леонтович

Повний текст постанови виготовлено 14.01.2011 року.