Постанова № 20556579, 08.09.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2011
Номер справи
0670/3194/11
Номер документу
20556579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/3194/11

категорія 8.2

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2011 р.                                                                                 м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,

при секретарях - Длугаш О.В., Заріцькій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Відлуння" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання нечинним та скасування рішення.,-

встановив:

Приватне підприємство "Відлуння" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі, в якому просить визнати нечинним та скасувати рішення відповідача від 22 грудня 2010 року №0014942302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 85352,65 грн.

В обґрунтування свого позову посилається на безпідставність висновків контролюючого органу про порушення підприємством вимог п.п. 2.2., 2.6., 2.7., 2.8., 2.9., 2.11., 3.1., 3.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні". Зазначив, також, що відповідачем при застосуванні штрафних (фінансових ) санкцій не враховані вимоги ст. 250 ГК України.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити.

Представники відповідача вимоги адміністративного позову не визнали. В якості своїх заперечень зазначили, що підприємством жодними доказами не спростовано висновків контролюючого органу про порушення приписів Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", зважаючи на що просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що посадовими особами відповідача було здійснено планову виїзну перевірку ПП "Відлуння" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року, за наслідками якої складено акт перевірки від 10.12.2010 року №9257/23-1/13562797/0110.

У ході здійснення перевірки було зроблено висновок, що ПП "Відлуння" не забезпечено своєчасне оприбуткування готівки в повній сумі її фактичного надходження у книзі обліку розрахункових операцій №0625006732 "Р"/5 на підставі фіскальних звітних чеків РРО від 23.04.08 №9 на суму 284,95 грн. та від 24.04.08 №10 на суму 446,95 грн. Фактично готівку за 23.04.08 та 24.04.08 оприбутковано у книзі обліку розрахункових операцій №0625006732 "Р"/6, яка зареєстрована в ДШ у м. Житомирі 25.04.08, про що зроблено відповідний запис у розділі 2 "Облік руху готівки та сум розрахунків" книги обліку розрахункових операцій №0625006732 "Р"/5.

Також перевіркою встановлено, що ПП "Відлуння" перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі на загальну суму 5192,55 грн. Протягом перевіряємого періоду встановлені наступні ліміти залишку готівки у касі: згідно наказу від 01.01.09 №1-а у сумі 4000 грн., згідно наказу від 01.01.10 №1 у сумі 6268 грн. В акті перевірки зазначено, що 28.09.09 підприємством оформлено видатковий касовий ордер №214 про видачу із каси готівкових коштів у сумі 7000 грн. на господарські потреби ОСОБА_1, підпис якого відсутній у видатковому касовому ордері. Перевищення ліміту залишку готівки у касі підприємства складає 3889,41 грн.(889,41 грн. (залишок готівки в касі на кінець дня 28.09.09) + 7000 грн. - 4000 грн. (ліміт залишку готівки у касі згідно наказу від 01.01.09 №1-а)). Також 25.01.10 підприємством оформлено видатковий касовий ордер №11 про видачу із каси готівкових коштів у сумі 3600 грн. на господарські потреби ОСОБА_2, підпис якої відсутній у видатковому касовому ордері. Перевищення ліміту залишку готівки в касі підприємства складає 1303,14 грн.(3971,14 грн. (залишок готівки в касі на кінець дня 24.01.10) + 3600 грн. - 6828 грн. (ліміт залишку готівки в касі згідно наказу від 01.01.10 № 1)).

Крім того, перевіркою виявлено, що працівниками підприємства до бухгалтерії подавались авансові звіти без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа) на загальну суму 3125,55 грн. та перевищення строків використання виданої під звіт готівки на загальну суму 272730 грн.

За наслідками розгляду акта перевірки від 10 грудня 2010 року №9257/23-1/13562797/0110 рішенням державної податкової інспекції у м. Житомирі від 22 грудня 2010 року №0014942302 до приватного підприємства "Відлуння" за порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637 застосовані штрафні санкції в сумі 85352грн. 65коп. (3659грн. 50 коп, (731грн. 90коп. х 5)- у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми, 3125грн. 55коп.- за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа) - у розмірі сум. не підтверджених платіжними документами, 10385грн. 10коп. (5192грн. 55коп. х 2- двократний розмір перевищення ліміту готівки в касі), 68182грн. 50коп. - за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки (272730грн. х 0,25 -25 відсотків виданих під звіт сум) відповідно до статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року № 436/95 (із змінами та доповненнями.

Перевіряючи оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на відповідність приписам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд не може визнати його таким, що повністю відповідає вимогам законності, зважаючи на наступне.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" із змінами та доповненнями, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються штрафні (фінансові) санкції, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми; за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двохкратному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум; за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

У той же час, згідно з вимогами ст. 238 Господарського кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене, фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення порядку здійснення розрахункових операцій є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, а відтак повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.

Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Між тим, застосовуючи до позивача штрафні санкції за порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637, відповідачем були враховані порушення, вчинені підприємством до 22.12.2009 року (за рік до прийняття рішення про застосування фінансових санкцій), тобто поза межами визначеного законом річного строку для їх застосування.

Як свідчать обставини справи приватним підприємством "Відлуння" не забезпечено своєчасне оприбуткування готівки в повній сумі її фактичного надходження у книзі обліку розрахункових операцій №0625006732 "Р"/5 на підставі фіскальних звітних чеків РРО №9 від 23.04.08 та №10 від 24.04.08 на загальну суму 284грн. 95коп. та 446грн. 95коп. відповідно. Фактично готівку за 23.04.08 та 24.04.08 оприбутковано у книзі обліку розрахункових операцій №0625006732 "Р"/6, яка зареєстрована в ДПІ у м. Житомирі 25.04.08, про що зроблено відповідний запис в розділі 2 "Облік руху готівки та сум розрахунків" книги обліку розрахункових операцій №0625006732 "Р"/5.

За порушення п.п. 2.2, 2.6. Положення відповідачем були застосовані фінансові санкції 3659грн. 50 коп. (731грн. 90коп. х 5)- у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми, однак контролюючим органом не враховано, що дані порушення вчинені у 2008 році.

Таким чином, фінансові санкції за не своєчасне оприбуткування готівки в повній сумі її фактичного надходження, застосовані до позивача неправомірно, без дотриманням строків, визначених ст. 250 ГК України та підлягають скасуванню.

Стосовно перевищення ліміту залишку готівки в касі слід зазначити наступне.

В акті перевірки визначено, що ПП "Відлуння" не забезпечено встановленого ліміту каси з перевищенням граничних розмірів в сумі 5192,55грн.

Як вбачається з матеріалів справи, підприємством були встановлені наступні ліміти залишку готівки в касі: наказ від 1.01.09 року №1-а 4000грн., наказ від 1.01.10 року №1 -6268грн.

28.09.2009 року підприємством оформлено видатковий касовий ордер №214 про видачу із каси готівкових коштів в сумі 7000грн. на господарські потреби ОСОБА_1, підпис якого відсутній у видатковому касовому ордері. Перевищення ліміту готівки в касі підприємства складає 3889,41грн. (889,41грн. (залишок готівки в касі на кінець дня 28.09.09р)+7000грн. -4000грн. (ліміт залишку готівки).

25 січня 2010 року підприємством оформлено видатковий касовий ордер №11 про видачу із каси готівкових коштів в сумі 3600грн. на господарські потреби ОСОБА_2, підпис якої відсутній у видатковому касовому ордері. Перевищення ліміту залишку готівки в касі підприємства складає 1303грн. 14коп. (3971грн. 14коп. (залишок готівки в касі на кінець дня 24.01.10) і 3600грн. - 6828грн. (ліміт залишку готівки).

Згідно пункту 5.2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою правління НБУ від 15 грудня 2004 року №637 встановлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

У пункті 2.8 Положення зазначено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Згідно пункту 2.9 Положення підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків них виплат,

У пункті 3.5 Положення зазначено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Пунктом 7.24 Положення визначено, що у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.

Документів або доказів, які б спростовували встановлене перевіркою перевищення ліміту залишку готівки в касі приватним підприємством "Відлуння" не надано.

Відповідальність у вигляді штрафу за перевищення, ліміту залишків готівки передбачена статтею 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995р. №436/95 (із змінами і доповненнями) у двократному розмірі виявлених понадлімітних сум в розмірі 10385грн. 10 коп. (5192грн. 55коп. х 2).

Досліджуючи обставини справи, відповідно до яких застосування фінансових санкцій було б здійснено у межах строків, визначених ст. 250 ГК України, судом встановлено, що фінансові санкції за перевищення ліміту готівки в касі були незаконно застосовані за порушення, вчинене 28.09.2009 року, що свідчить про відсутність правових підстав для притягнення підприємства в цій частині до відповідальності.

Таким чином, фінансові санкції за перевищення ліміту готівки в касі з дотриманням строків, визначених ст. 250 ГК України, були застосовані відповідачем тільки за порушення вчинене 25.01.2010 року. З огляду на викладене штрафні санкції в розмірі 7778,8грн. підлягають скасуванню.

Щодо порушення п.п. 2.11., 3.1., 3.2. Положення слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не 6ільше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби - на строк не більше двох робочих днів, включаючи день отримання готівкових коштів під звіт.

Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.

Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року № 436/95 (із змінами та доповненнями) передбачено відповідальність у вигляді штрафу за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

Перевіркою встановлено, що в порушення вимог п.п. 2.11., 3.1., 3.2. "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" ПП "Відлуння" перевищено встановлені строки використання виданої під звіт готівки, у 13 випадках в період з 23.05.2009 року по 29.05.10 року, за що була застосована фінансова санкція 68182грн. 50коп. (272730грн. х 0,25 -25 відсотків виданих під звіт сум).

Досліджуючи обставини справи, відповідно до яких застосування фінансових санкцій було б здійснено у межах строків, визначених ст. 250 ГК України, судом встановлено, що фінансові санкції по перевищенню встановлених строків використання виданої під звіт готівки були незаконно застосовані за порушення, вчинені у період з 23.05.2009 року по 24.11.2009 року, що свідчить про відсутність правових підстав для притягнення підприємства в цій частині до відповідальності за порушення п.п. 2.11., 3.1., 3.2. Положення.

Таким чином, фінансові санкції за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки з дотриманням строків, визначених ст. 250 ГК України, були застосовані відповідачем правомірно тільки у 9 випадках на суму 33832,50грн. .

Щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 3125,55грн. за порушення п. 3.1 Положення, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу шостого ст. 1 Указу Президента “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі сплачених коштів за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів.

Однак ці штрафні санкції на думку суду застосовуються не до покупця (чи замовника робіт, послуг), а до продавця товарів (робіт, послуг) чи одержувача готівкових коштів за проведення ним готівкових розрахунків без видачі відповідного платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який підтверджує отримання ним готівкових коштів.

Цей висновок випливає з п. 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, відповідно до якого касові операції, які визначаються, як операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку, оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток тощо, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Вказана позиція знаходить підтвердження в постанові ВАСУ від 09.07.09 року у справі № К -17967/07.

З огляду на викладене штрафні санкції у розмірі 3125,55грн. за порушення п. 3.1 Положення, застосовані відповідачем неправомірно та підлягають скасуванню.

Отже, з врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що рішення ДПІ у м. Житомирі від 22 грудня 2010 року №0014942302 відповідає вимогам чинного законодавства лише в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 36956,20 грн.( 2606,28грн.+34350грн.), з огляду на що у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Що ж стосується решти суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 48396,40 грн., які були застосовані з порушення строків, визначених ст. 250 ГК України, то в цій частині рішення ДПІ у м. Житомирі від 22 грудня 2010 року №0014942302 підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення від 22.12.2010 року №0014942302 в частині безпідставно застосованих штрафних санкцій на суму 48396,40грн.

В решті позовних вимог відмовити.

           Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

           У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:                                                                                Є.Ю. Романченко

Повний текст постанови виготовлено: 13 вересня 2011 р.

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.