ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.12.11 Справа № 32/5009/7122/11
Суддя Колодій Н.А.
за позовом Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 14) в інтересах держави, орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Запорізька міська рада (69105,м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)
до відповідача Дочірнього підприємства “Р” Товариства з обмеженою відповідальністю “Будіндустрія ЛТД” (69057, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 158)
про зміну договору оренди землі
Суддя Н.А. Колодій
представники:
від прокуратури: Копчак Р.О., посвідчення № 207 від 29.08.2011 р.
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 01/17/2440 від 09.06.2011 р.
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 25.02.2011 р.
Суть спору:
Заявлений позов про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Каховській, буд. 40 в м. Запоріжжя, (кадастровий номер: 2310100000:04:033:0027), укладеного між Запорізькою міською радою та дочірнім підприємством “Р” товариства з обмеженою відповідальністю “Будіндустрія ЛТД”, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, виклавши його в такій редакції: “п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі: 121550,22 грн., що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року”.
Ухвалою господарського суду від 02.11.2011 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 32/5009/7122/11, судове засідання призначено на 14.12.2011 р.
07.12.2011 р. до господарського суду Запорізької області надійшло від відповідача клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 14.12.2011 р. у звязку з неявкою представника відповідача розгляд справи було відкладено на 26.12.2011 р.
Прокурор та позивач в судовому засіданні 26.12.2011 р. підтримали позовні вимоги та обґрунтовують їх ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст. 269, 274, 276 ПК України, ст. ст. 653, 654 Цивільного кодексу України.
Представник відповідача позов не визнав, повідомив що справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку административного судочинства, передбаченого КАС України. У звязку з цим, вважає вимоги позивача необґрунтованими і безпідставними (відзив долучений до матеріалів справи).
У засіданні суду 26.12.2011 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Запорізькою міською радою (орендодавець за договором, позивач у справі) та (орендар за договором, відповідач у справі) Дочірнім підприємством “Р” Товариства з обмеженою відповідальністю “Будіндустрія ЛТД” був укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого (п. п. 1, 2, 8) орендодавець, відповідно до рішення 4 сесії 5 скликання Запорізької міської ради № 6/161 від 20.09.2006 р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування до 25.01.2016 р. земельну ділянку загальною площею 0,5861 га для розташування господарського-складських приміщень, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40. Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.01.2007 р. за № 040726100057.
Відповідно до акту прийому-передачі від 23.01.2007 р. вказана земельна ділянка кадастровий № 2310100000:04:033:0027, загальною площею 0,5861 га була передана орендодавцем орендарю.
На земельній ділянці знаходяться: будівлі та споруди, які є власністю орендаря (п. 3 договору).
Згідно з п. 5 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1627482 грн. 48 коп. (в цінах 2006 року).
Додатковою угодою до договору від 22.04.2008 р. пункти 9, 10, 11 викладено в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 50192 грн. 43 коп., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року (п. 9). Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії (п. 10). Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33216812700006 в управлінні Держказначейства у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління Держаказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677103, код 13050200 (п. 11).
Пунктом 12 договору (з урахуванням внесених змін до абз. 2 п. 12 додатковою угодою до договору від 22.04.2008 р.) сторони встановили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Запорізька міська рада на підставі ст. 188 ГК України звернулася до відповідача з письмовою пропозицією від 29.06.2011 р. за № 01-32/2599 “Про внесення змін до договору оренди землі”.
Однак, вимога позивача була залишена відповідачем без задоволення.
Відповідно до ст. ст. 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
При цьому, ч. 3 ст. 653 ЦК України встановлено, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Статтею 1 Закону України “Про оренду землі” визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Пунктом 32 договору оренди сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку. Крім того, пунктом 12 договору передбачено перегляд розміру орендної плати один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди (ч. 288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ч. 288.5).
Статтею 274 ПК України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272,273,276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 276 даного Кодексу податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.
Статтею 1 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону).
Стаття 15 Закону визначає підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (ст. 18 Закону).
Відповідно до ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, від імені та в інтересах яких права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч. 5 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”). Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території. Рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”, від 27.07.2011 р. № 16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя” є чинними, в установленому законом порядку не скасовані і недійсними не визнавались, тому підлягають виконанню.
Таким чином, законодавством передбачено здійснення нормативно-грошової оцінки відповідними органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, враховуючи вищезазначені норми закону, вимога про внесення зміни до договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Каховській, буд. 40 в м. Запоріжжя, (кадастровий номер: 2310100000:04:033:0027), укладеного між Запорізькою міською радою та дочірнім підприємством “Р” товариством з обмеженою відповідальністю “Будіндустрія ЛТД”, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, виклавши його в такій редакції: “п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі: 121550,22 грн., що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року” є доведеною, обґрунтованою та задовольняються судом.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, що справа є справою адміністративної юрисдикції і підлягає розгляду в порядку административного судочинства, передбаченого КАС України та його клопотання про припинення провадження у справі № 32/5009/7122/11 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, виходячи з наступного.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 12 ГПК України встановлено, що господарським судом підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь субєкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесені до компетенції адміністративних судів. Пунктом 1.5 рекомендацій президії Вищого господарського суду України № 04-06/15 від 02.02.2010 р. “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства” зазначено, що спір, що виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право і підлягає розгляду за правилами Господарського процесуального кодексу України. Спори щодо оскарження актів органів державної влади, органів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування, на підставі яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки (спір про право), не є публічно-правовими і розглядаються за правилами ГПК України, оскільки у відносинах, де вказані органи виступають у ролі власників землі відповідно до статті 14 Конституції України, вони є рівними учасниками земельних відносин з іншими суб'єктами таких правовідносин (юридичними та фізичними особами, у тому числі суб'єктами підприємницької діяльності).
Відповідно до ст. 49 ГПК України, враховуючи міру та ступінь вини кожної із сторін у спірних правовідносинах, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд
Вирішив:
Позов Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах держави, орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Запорізька міська рада до Дочірнього підприємства “Р” Товариства з обмеженою відповідальністю “Будіндустрія ЛТД” про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Каховській, буд. 40 в м. Запоріжжя, (кадастровий номер: 2310100000:04:033:0027), укладеного між Запорізькою міською радою та дочірнім підприємством “Р” товариством з обмеженою відповідальністю “Будіндустрія ЛТД”, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, виклавши його в такій редакції: “п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі: 121550,22 грн., що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року” задовольнити.
Внести зміни договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Каховській, буд. 40 в м. Запоріжжя, (кадастровий номер: 2310100000:04:033:0027), укладеного між Запорізькою міською радою та дочірнім підприємством “Р” товариством з обмеженою відповідальністю “Будіндустрія ЛТД”, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, а саме:
пункт 9 викласти в наступній редакції: “п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі: 121550,22 грн., що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року”.
Стягнути з Дочірнього підприємства “Р” Товариства з обмеженою відповідальністю “Будіндустрія ЛТД” (69057, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 158, код ЄДРПОУ 32372553) в дохід державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (банк отримувач: Головне управління Державного казначейства у Запорізькій області, р/р 31210206700007, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145) 941 (девятсот сорок одна) грн. 00 коп. судового збору. Стягувач: Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206, код ЄДРПОУ 02140892). Видати наказ.
Суддя Н.А. Колодій
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення підписано у повному обсязі 28.12.2011 р.
28.12.2011