ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" грудня 2011 р. Справа № 3/124-11
Господарський суд Київської області у складі судді Лопатіна А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Бориспільської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промінь-С", м. Бориспіль
про внесення змін до договору оренди та стягнення 184096, 54 грн.
за участю представників: згідно протоколу судового засідання.
Обставини справи:
Бориспільська міська рада звернулась до суду з позовом до ТОВ "Промінь-С" про внесення змін до договору оренди та стягнення 184096, 54 грн. заборгованості за договором оренди землі від 14.11.2005р. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач проігнорував пропозицію позивача щодо внесення змін до договору та перегляду орендної плати що призвело до втрати до надходжень місцевого бюджету.
Ухвалою господарського суду Київської області від 27.09.2011р. порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 11.10.2011р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.10.2011р., у зв’язку з неявкою відповідача, розгляд справи відкладено на 02.11.2011р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 02.11.2011р., у зв’язку з неявкою відповідача, розгляд справи відкладено на 22.11.2011р.
У судовому засіданні, яке відбулось 22.11.2011р., представником позивача та відповідача було подано клопотання про продовження строку розгляду справи. Крім того представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 22.11.2011р., яким позовні вимоги Бориспільської міської ради відхиляє повністю. Даний відзив взято судом до уваги.
Ухвалою господарського суду Київської області від 22.11.2011р. продовжено строк розгляду справи та, у зв’язку з необхідністю витребування доказів, її розгляд відкладено на 13.12.2011р.
У судовому засіданні 13.12.2011р. представниками сторін було подано клопотання про продовження строку розгляду справи. Крім того представник позивача подав уточнену позовну заяву від 13.12.2011р. Дану заяву взято судом до уваги.
Ухвалою господарського суду Київської області від 13.12.2011р. продовжено строк розгляду даної справи.
Крім того, у судовому засіданні 13.12.2011р. було оголошено перерву до 20.12.2011р., про що сторонами підписано відповідне повідомлення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, господарський суд
встановив:
14.11.2005р. між Бориспільською міською радою Київської області (орендодавець) та ТОВ "Промінь-С" (орендар) укладено договір оренди землі (надалі договір), згідно якого орендодавець зобов’язався надати, а орендар –прийняти в строкове платне користування земельну ділянку, яка належить до земель несільськогосподарського призначення під будівництво виробничо-складського комплексу в районі вулиці Завокзальної неподалік від електростанції у місті Борисполі. Кадастровий номер земельної ділянки –3210500000:03:012:0001. Договір зареєстрований у Бориспільському міському відділені Київської регіональної філії Центру ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.11.2005р. за №040533700127.
Відповідно до пункту 2 та 4 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,00 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3376373,76 грн.
Відповідно до п.п. 5, 12 договору, він укладається на 25 років. Цільове призначення земельної ділянки –комерційне використання.
Пунктом 6, 8 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 1 % від грошової оцінки земельної ділянки визначеної у пункті 3 договору до 15 числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок Бориспільської міської ради Київської області № 33217812500004, в УДК у Київській області, МФО 821018, КДБ 13050200, ЗКПО 23570059 „Місцевий бюджет” м. Бориспіль.
У п. 7 договору вказано, що розмір річної орендної плати становить 33763,74 грн. орендна плата сплачується щомісячно у розмірі 2813,65 грн.
Згідно п. 29 договору зміна умов договору здійснюється у письмові формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку.
Відповідно до п.36 договору, він набирає чинності після підписання сторонами та нотаріального посвідчення і державної реєстрації у відповідності із ст. 202 Земельного кодексу України та з вимогами Закону України "Про оренду землі".
18.09.2007р., договором про внесення змін до договору оренди землі від 14.11.2011р. сторони домовились пункт 4 та 6 договору оренди землі від 14.11.2011р. викласти в іншій редакції, зокрема збільшили розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки до 7128800,00 грн. та збільшили розмір орендної плати за один рік за земельну ділянку до 5% від нормативної грошової оцінки вказаної вище ділянки відповідно до рішення Бориспільської міської ради V скликання від 29.06.2006р. №24-ІІІ-V.
12.06.2008р. Бориспільською міською радою було прийнято рішення про зміну відсотків орендної плати від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в договорах оренди землі, укладених до 06.03.2008р., а саме: в п.6. договору оренди землі від 14.11.2005р., укладеного з ТОВ "Промінь-С", цифру 5 замінити на цифрою 8.
Предметом позову є вимога внесення змін до договору оренди та стягнення 184096, 54 грн. втрат надходжень до бюджету.
Щодо вимоги Бориспільської міської ради про стягнення з відповідача 184096, 54 грн., як зазначає позивач, втрат надходжень до бюджету, судом встановлено наступне:
Згідно ст. 13 Закону України „Про оренду землі” в редакції від 28.12.2007р. (далі –Закон) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 20 Закону укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю”). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Відповідно до частин першої та другої ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У частині першій статті 286 Господарського кодексу України вказано, що орендна плата –це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Частинами першою та другою статті 652 ЦК України встановлено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. 2. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Договір укладено терміном на 25 років, починаючи з дати його державної реєстрації. Зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін (п.п. 5, 29 договору оренди землі від 14.11.2005р.).
У свої позовних вимогах представник Бориспільської міської ради посилається на те, що відповідач проігнорував пропозицію позивача щодо внесення змін до договору та перегляду орендної плати, що призвело до втрати до надходжень місцевого бюджету у розмірі 184096,54 грн., проте не надав суду ніяких належних доказів щодо підтвердження вищевказаної інформації.
Відповідно до п.34 частини першої ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання врегулювання земельних відносин.
Посилання позивача на норми Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., в частині стягнення з відповідача 184096,54 грн., є недоцільним, оскільки рішення про внесення змін до договору землі було прийнято Бориспільською міською радою у 2008 році.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивачем, належними та допустимими доказами у розумінні ст. 34 ГПК України, не доведено факту втрат надходжень до бюджету за оренду в сумі 184096,54 грн., пов’язаних з відмовою відповідача від внесення змін до договору оренди землі від 14.11.2005р. в частині збільшення розміру орендної плати з метою приведення договору у відповідність до Закону України „Про плату за землю”, оскільки згідно п. 29 договору зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін, а також позивачем не доведено, що відповідач ухилявся від внесення змін до договору.
Докази, на які позивач посилається як на факт повідомлення відповідача про необхідність з'явитись до Бориспільської міської ради та укласти додаткову угоду суд оціню критично, так як доказів надсилання позивачем та отримання відповідачем такого повідомлення суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення 184096,54 грн. витрат надходжень бюджету за оренду земельної ділянки є необґрунтованою, безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 14.11.2005р., а саме: в п.6. договору цифру 5 замінити на цифрою 8, суд встановив наступне:
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У частині п’ятій статті 228 Податкового кодексу України вказано, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Отже, виходячи із усього зазначеного вище, розмір річної суми платежу по орендній платі за користування земельною ділянкою несільськогосподарського призначення не може бути меншим 3% та не може перевищувати 12% від розміру грошової оцінки даної земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, розмір річної суми платежу по орендній платі за користування земельною ділянкою, відповідно до договору оренди землі від 14.11.2005р., становить 5%. Дана ставка встановлена у межах визначених законодавством, а рішення Бориспільської міської ради від 12.06.2008р. не є правовою підставою для її зміни, оскільки відповідно до п. 29 договору зміна умов договору здійснюється у письмові формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку.
Посилання позивача на те, що відповідача було належним чином повідомлено про необхідність з'явитись до Бориспільської міської ради та укласти додаткову угоду не підтверджені належними та допустимими доказами, а тому суд їх оцінює критично.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимога позивача про внесення змін до договору оренди землі від 14.11.2005р., а саме: в п.6. договору цифру 5 замінити на цифрою 8, є необґрунтованою, безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню
Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічне забезпечення судового процесу згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на позивача.
Враховуючи вищезазначене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 44, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Суддя А.В. Лопатін
Дата підписання: 27.12.2011р.