ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" грудня 2011 р.Справа № 5/62/5022-1619/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі <Список >судді Андрушків Г.З. , судді <заповнити при колегіальному розгляді >
Розглянув справу
за позовом Прокурора Бучацького району в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України від імені якого діє Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46008
до відповідача Осівецької сільської ради , с. Осівці, Бучацького району, Тернопільської області
За участю представники від:
Прокурора: Кметик Л.Я. прокурор відділу облпрокуратури
Позивача: ОСОБА_1 юрисконсульт (довіреність №1-1/867 від 11.05.2011р.)
Відповідача: Жирівська С.В. сільський голова (посвідчення б/н від 14.11.2010р.).
Суть справи:
В розпочатому судовому засіданні прокурору та представникам сторін роз'яснено права і обов'язки сторін, передбачені ст.ст.20, 22, 29, 81-1 ГПК України.
Прокурор Бучацького району звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України від імені якого діє Державна екологічна інспекція у Тернопільській області про стягнення з Осівецької сільської ради 2404,08грн. шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, підтримані в судовому засіданні прокурором та повноважним представником позивача, прокурор Бучацького району посилається на порушення відповідачем природоохоронного законодавства, яке виражається у викиді забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, чим заподіяно державі збитків на загальну суму 2404грн.08коп.
Відповідач відзиву на позов суду не надав, його повноважний представник в судовому засіданні підтвердив, що у відповідача немає дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представників сторін, господарським судом встановлено наступне:
- відповідно до вимог ст.121 Конституції України, ст.ст.2,29 ГПК України прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Підставою представництва інтересів держави в судах, згідно ст.361 Закону України "Про прокуратуру" є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються між ними або державою;
- Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області (затверджене наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007 р. №55) є спеціальним підрозділом Міністерства екології та природних ресурсів України, одним з основних завдань якої є забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища; поводження з відходами; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, та має право відповідно до пп.6,9 п.5 зазначеного Положення складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; вживати в установленому законом порядку заходів на відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.3 ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в порядку спеціального використання природних ресурсів, до яких належить атмосферне повітря, громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності;
Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин в порядку передбаченому Законом України "Про охорону атмосферного повітря" (ст.10 Закону ).
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відповідно до ст. 11 Закону "Про охорону атмосферного повітря", можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як встановлено актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.08.2011р., проведеної державним інспектором Державної екологічної інспекції Яковець О.В. у присутності голови Осівецької сільської ради Жирівської С.В., сільська рада в порушення вимог ст.ст. 10, 11 Закону "Про охорону атмосферного повітря", здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від опалювальної техніки, що працює на природному газі та використовувалась для обігріву приміщень, що перебувають на балансі Осівецької сільської ради Бучацького району за відсутності на те відповідного дозволу.
Згідно довідки сільської ради №13 від 10.08.2011р. за період з 01.02.2009р. по 11.08.2011р. Осівецькка сільська рада використала для опалення приміщень 27738м3 природного газу, а саме: сільською радою - 4466 м3 (конвектори), дитячий садок - 16045 м3 (котел), амбулаторія - 7227 м3 (котел), без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до розрахунків виконаних згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 р. №639, розмір шкоди заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій складає 2404,08 грн.
Відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 33,34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, особи винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади, несуть відповідальність згідно з законом та зобовязані відшкодувати шкоду, заподіяну ними в повному обсязі.
З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області пред'явлено Осівецькій сільській раді Бучацького району вимогу у формі претензії №1-1/3973 від 23.09.2011р. про відшкодування 2404,08 грн. шкоди завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, яка залишена відповідачем без розгляду та задоволення.
При таких обставинах, матеріалами справи доведено, що відповідачем порушено норми природоохоронного законодавства, сума шкоди в добровільному порядку не відшкодована, а тому позов підлягає задоволенню як обґрунтовано заявлений.
Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача у відповідності до вимог п. 35 ч.1 ст. 4 та ч. 1 ст. 20 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, у відповідності до яких 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів, а 70 відсотків грошових стягнень є джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році, в тому числі: сільських, селищних, міських бюджетів 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджетів Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя 70 відсотків.
Судовий збір в сумі 1411,50грн. згідно ст. 49 ГПК України, покладається на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись та ст.ст. 32, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Осівецької сільської ради, с. Осівці, Бучацького району, Тернопільської області (код 04392824):
- 2404грн.08коп. шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря на р/р 33114331700084 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588195.
- в доход Державного бюджету України, р/р 31212206700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: Державний бюджет м. Тернопіль 22030001 1411грн.50коп. судового збору.
3.Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -9392
СуддяГ.З. Андрушків
Повне рішення складено "26".12.2011р.