Рішення № 20420391, 26.12.2011, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.12.2011
Номер справи
5189-2011
Номер документу
20420391
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 318

РІШЕННЯ

Іменем України

26.12.2011Справа №5002-12/5189-2011 За позовом публічного акціонерного товариства «Крименерго» (95034 м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6)

до приватного акціонерного товариства «Укпостач» (96000 м. Красноперекопськ, вул. Северна, 1а)

про врегулювання розбіжностей за договором

Суддя Іллічов М.М.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача: ОСОБА_1, виконуючий обовязки начальника Красноперекопського РЕМ ПАТ «Крименерго», довіреність № 459-Д від 22.11.11р.

Від відповідача: не зявився

Суть спору: публічне акціонерне товариство «Крименерго» звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до відповідача приватного акціонерного товариства «Укпостач» про врегулювання розбіжностей, що виникли при укладенні Додатку № 4 до Договору постачання електричної енергії від 02 квітня 2004 року № 69 та просить суд вважати укладеним пункт 6 Додатку № 4 у редакції приватного акціонерного товариства «Крименерго», а саме:

«У разі несвоєчасної оплати обумовлених справжнім Порядком платежів, Постачальник проводить Споживачеві нарахування за час прострочення:

-пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми боргу, яка діяла в період, за який здійснюються нарахування;

-3% річних від простроченої суми.

При цьому, сума боргу за спожиту електричну енергію має бути сплачена Споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Пеня, 3% річних і інфляційні нарахування платяться на поточний рахунок Постачальника, який вказується в платіжних документах».

Також, позивач просить виключити з Додатку № 4 до Договору постачання електричної енергії № 69 від 02 квітня 2004 року пункт 9, викладений у протоколі розбіжностей від 31.10.2011 року, яким відповідач доповнює Додаток № 4 до Договору постачання електричної енергії.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, сповіщений належним чином, до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю, у звязку з відрядженням. Згідно наданого відзиву вих. № 003/18/3-159 від 13.12.2011р. та доповнення до нього вих. № 003/18/3-166 від 20.12.2011р., позовні вимоги не визнаються з тих підстав, що, на думку відповідача, позивачем пропущений строк вжиття заходів для врегулювання розбіжностей за договором, а нарахування штрафних санкцій та їх розмір відповідачем вважається незаконним.

В судовому засіданні оголошувалась перерва відповідно до ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно зі статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні представнику позивача роз'яснені процесуальні права та обов'язки.

За клопотанням представників сторін, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 12 Закону України “Про судоустрій та статус суддів”, пояснення та клопотання по справі надавалися ними російською мовою.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

02 квітня 2004 року між відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (Постачальник) в особі заступника начальника Красноперекопських РЕМ Нагибіна С. М. та закритим акціонерним товариством «Укпостач» (Споживач) укладений договір про постачання електричної енергії № 69 (надалі Договір, а.с. 9-12).

Згідно з розділом 1 Договору, Постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач сплачує Постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатків до Договору, які є його невідємними частинами.

Відповідно до пункту 9.1. Договору, усі додатки до договору, а саме: №№ 1, 2, 3.1, 4.2, 5, 6, 7, 12 є невідємними частинами цього договору.

Пункт 9.2. Договору передбачає, що якщо після укладання договору набрав чинності нормативно-правовий акт, норми якого по-іншому регулюють умови цього договору, сторони зобовязані керуватися цим актом законодавства та внести зміни в цей договір. Усі зміни та додатки до договору оформлюються у письмовому вигляді, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатками обох сторін.

Так, пунктом 1 Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики № 910 від 17 жовтня 2005 року «Про внесення змін до Правил користування електричною енергією» зазначено внести зміни в Правила користування електричною енергією, затверджені постановою НКРЕ від 31.07.1996 року, виклавши їх у новій редакції, згідно з якою, субєкти господарювання, на які поширюється дія зазначених Правил зобовязані протягом трьох років привести відношення між собою згідно з вимогами Правил користування електричною енергією у новій редакції.

Відповідно до пункту 6.1. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 року № 28, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. № 417/1442, розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються відповідно до умов договору.

Умовами додатку 4.2. до Договору про постачання електричної енергії № 69 від 02.04.2007 року (а.с. 13), Споживач товариство з обмеженою відповідальністю «Укпостач» розраховується за спожиту електроенергію одним платежем за фактичними показниками приборів обліку на дату оплати.

Відповідно до п. 7.6 Правил користування електричною енергією в редакції від 11.12.2003р № 1305 (що діяла на час укладення договору на постачання) передбачалось наступне: «Споживачі здійснюють повну поточну оплату вартості обсягу електричної енергії, заявленого на розрахунковий період у відповідності до договору про постачання або купівлю-продаж електричної енергії: 1) до 1000 кВт год. на місяць один раз за фактичними показниками споживання електричної енергії на початку періоду, наступного після розрахункового; 2) від 1000 кВт-год. до 10000 кВт-год. на місяць - платежем 50 - 80 % від заявленого обсягу протягом першої половини розрахункового періоду та остаточним розрахунком на початку періоду, наступного після розрахункового; 3) від 10000 кВт-год. до 1000000 кВт-год. на місяць - від 2 планових платежів протягом розрахункового періоду та остаточним розрахунком на початку періоду, наступного після розрахункового; 4) від 1000000 кВт-год. на місяць - за системою щотижневих або щоденних планових платежів (за домовленістю сторін) та остаточним розрахунком на початку періоду, наступного після розрахункового; 5) з використанням попередньої оплати за домовленістю сторін, незалежно від обсягів середньомісячного споживання; 6) за іншою узгодженою сторонами договору системою. "

Згідно з частиною сьомою статті 276 Господарського кодексу України оплата енергії, що відпускається, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторін можуть застосовуватися планові платежі з наступним перерахунком або оплата, що провадиться за фактично відпущену енергію.

Відповідно до положень пункту 6.6 Правил користування електричною енергією, (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 N 910, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 за N 1399/11679), оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Відповідно до положень пункту 1.2 Правил, авансовий платіж - це часткова оплата (у розмірі, обумовленому договором) заявленого на наступний розрахунковий період обсягу електричної енергії, яка здійснюється до початку розрахункового періоду; планові платежі - не перерахування коштів частинами з певною періодичністю (плановий період) протягом розрахункових періодів (розрахункового періоду); попередня оплата - це оплата до початку розрахункового або планового періоду повної вартості прогнозованого обсягу споживання електричної енергії у найближчому наступному періоді; розрахунковий період - це період часу, зазначений у договорі, за який визначається обсяг спожитої та/або переданої електричної енергії, величина потужності та здійснюються відповідні розрахунки.

Згідно ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

З матеріалів справи вбачається, що публічне акціонерне товариство “Крименерго” направило на адресу відповідача повідомлення про необхідність згідно п. 6.6 Правил користування електричною енергією підписати Додаток № 4 до договору на постачання електроенергії.

У свою чергу, приватне акціонерне товариство "Укпостач" підписало додаток до договору № 4 з протоколом розбіжностей від 31.10.2011 року, який отриманий позивачем 07.11.2011 року.

Пункт 6 Додатку № 4 до Договору про постачання електричної енергії № 69 від 02.04.2004 року, яким передбачене: «У разі несвоєчасної оплати обумовлених справжнім Порядком платежів, Постачальник проводить Споживачеві нарахування за час прострочення:

пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми боргу, яка діяла в період, за який здійснюються нарахування;

3% річних від простроченої суми.

При цьому, сума боргу за спожиту електричну енергію має бути сплачена Споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Пеня, 3% річних і інфляційні нарахування платяться на поточний рахунок Постачальника, який вказується в платіжних документах», відповідач у протоколі розбіжностей виключає.

Підставою виключення зазначеного пункту відповідач вказує на те, що на сьогодні не встановлений механізм обчислення пені за прострочену оплату житлово-комунальних послуг. Для правового забезпечення процедури стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги необхідно внести зміни в ряд законодавчих актів України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

У відповідності до статті 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Вирішення переддоговірних спорів судом регулюється статтею 187 Господарського кодексу України та статтею 649 Цивільного кодексу України, виходячи зі змісту яких і принципу свободи договору, переддоговірні спори поділяються на спори про спонукання до укладення договору, якщо одна із сторін ухиляється від його укладення, та на спори з умов договору, коли сторони не врегулювали розбіжності щодо його умов, при цьому, можливість розгляду судом цих спорів обумовлюється обовязковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органу державної влади чи місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом).

Пунктом 1.13 Правил КЕЕ передбачено, що укладення, внесення змін, подовження чи розірвання дії будь-якого із договорів здійснюються відповідно до вимог законодавства та цих Правил.

Цивільний кодекс України у статтях 626-629 передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, направлена на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними у укладенні договору, у виборі контрагенту та у визначенні умов договору. Зміст договору складають умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Пункт 4.2.1 Договору № 69 від 02.04.2004 року передбачає, що Споживач приватне акціонерне товариство «Укпостач» - відповідає за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3-2.2.4 Договору, з порушенням термінів, визначених додатком № 4.1, 4.2 "Порядок розрахунків", споживач зобов'язаний сплатити постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.

Теж саме положення передбачене у Типовому договорі на постачання електричної енергії (додаток №3 до ПКЕЕ), а також у п. 6 Додатку № 4 до договору постачання електричної енергії у попередній редакції (за фактичне споживання).

Правилами користування електричною енергією у п.п. 8 п. 8.1 передбачене також право постачальника електричної енергії за регульованим тарифом на стягнення пені та застосування інших санкцій за несвоєчасну оплату спожитої електричної енергії. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Також, необхідно зазначити, що відповідач є юридичною особою, а не громадянином України .

Спірний пункт Додатку до Договору відповідає приписам ст. 230, ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, ч. 3 ст. 549, ст. 625 Цивільного кодексу України, Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» № 543/96-ВР від 22.11.1996 р., згідно яким, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Суб'єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами. якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором. Розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ.

Отже, доводи відповідача щодо виключення пункту 6 з Додатку № 4 до договору не може бути прийнято до уваги, тому пункт повинен бути укладений у редакції позивача публічного акціонерного товариства "Крименерго".

Крім того, відповідач пропонує у протоколі розбіжностей додати до Додатку № 4 новий пункт 9 з наступним текстом: "Додаток № 4 до Договору вступає в дію разом з підписанням Додатку № 6 і Додатку № 9 до Договору, які є невід'ємною частиною договору і вступає в юридичну силу з моменту підписання їх сторонами».

Споживач вказаними додатками № 6 та № 9 збільшує встановлену потужність до 1400 кВт.

Правила користування електричною енергією передбачають особливий порядок для коригування електричної енергії та потужності, а саме, пунктом 4.4 Правил користування електричною енергією встановлене, що споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживач постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності.

Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє споживача про результати розгляду заяви. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за ; регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії.

У разі коригування за заявою споживача договірної величини споживання обсягу електричної енергії здійснюється відповідне коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності. Скоригована гранична величина споживання електричної потужності дійсна з дня проведення коригування.

За результатами розгляду, споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обгрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.

Публічне акціонерне товариство "Крименерго" надало пропозицію щодо внесення змін до договору постачання електричної енергії шляхом підписання нового Додатку до договору постачання електричної енергії № 4 "Порядок розрахунків для споживачів, які здійснюють передоплату за спожиту електричну енергію", направивши для цього проект вказаного Додатку згідно з діючим законодавством на підставі внесення змін у законодавчі акти України.

Однак, надані відповідачем додатки № 6 та № 9 у новій редакції суперечать вимогам діючого законодавства.

Так, Цивільний кодекс України передбачає порядок та підстави внесення змін у договір, а саме, статтею 651 Цивільного кодексу України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Частина друга статті 651 Цивільного кодексу України встановлює, що договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, якщо споживач бажає змінити договірну потужність, він повинен діяти згідно з Правилами користування електричною енергією, а якщо споживач бажає внести зміни у договір постачання електричною енергією, він повинен звернутися до постачальника з відповідною пропозицією.

Додаток № 4 та Додатки № 6, 9 до договору постачання електричною енергією є незалежними один від одного додатками до договору, на підставі чого укладатись вони повинні окремо.

Таким чином, порядок розрахунків за електроенергію запропонований публічним акціонерним товариством "Крименерго" передбачений п. 6.6. Правил користування електричною енергією і вимоги щодо укладення додатку № 4 до Договору № 69 від 02.04.2004р. є цілком законними і обґрунтованими.

За змістом п. 7 ст. 181 Господарського кодексу України якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

Суд не погоджується із позицією відповідача стосовно того, що позивач не передав до суду у встановлений законодавством строк розбіжності, що залишились неврегульованими та зазначає наступне.

Відповідно до супровідного листа приватного акціонерного товариства «Укпостач» вих. № 020/04/4115 від 31 жовтня 2011 року, адресованого директору департаменту Енергозбиту ВАТ «Крименерго» Лень І. О. (копія на адресу заступника начальника Красноперекопської РЕМ Притулюк О. І.), відповідачем було направлено підписаний Додаток № 4 до Договору про поставку електричної енергії № 69 від 02.04.2004р. з протоколом розбіжностей.

Так копія зазначеного Додатку з протоколом розбіжностей отримана Красноперекопським РЕМ 31 жовтня 2011 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції (з цієї дати відповідач починає рахувати строк його розгляду). Виходячи з наданої суду довіреності на в.о. начальника Красноперекопський РЕС ПАТ «Крименерго», положення про підрозділ суд вважає, що ані керівник підрозділу, ані його заступник не мали повноважень на укладення договору із відповідачем.

Особі, уповноваженій на підписання договорів, в тому числі про постачання електричної енергії, від імені публічного акціонерного товариства «Кримнерего» - директору департаменту енергозбиту ПАТ «Крименерго» ОСОБА_2 (довіреність № 554-Д від 11 липня 2011 року) зазначені документи надійшли 07 листопада 2011 року, та саме цю дату слід враховувати при встановленні дотримання відповідних строків, яки, на думку суду, порушені позивачем не були.

З огляду на викладене суд погоджується з редакцією п. 6 Додатку № 4 до Договору постачання електроенергії № 69 від 02.04.2004 року, яка запропонована позивачем.

Також, вищезазначене свідчить про необґрунтованість запропонованої відповідачем редакції п. 9 Додатку № 4 до Договору № 69 від 02.04.2004 року.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у порядку статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись статтею 49 та статтями 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, суд

вирішив:

1.Позов задовольнити.

2.Врегулювати розбіжності, що виникли при укладенні Додатку № 4 до Договору про постачання електричної енергії від 02 квітня 2004 року № 69: вважати укладеним пункт 6 Додатку № 4 у редакції приватного акціонерного товариства «Крименерго», саме:

«У разі несвоєчасної оплати обумовлених справжнім Порядком платежів, Постачальник проводить Споживачеві нарахування за час прострочення:

-пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми боргу, яка діяла в період, за який здійснюються нарахування;

-3% річних від простроченої суми.

При цьому, сума боргу за спожиту електричну енергію має бути сплачена Споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Пеня, 3% річних і інфляційні нарахування платяться на поточний рахунок Постачальника, який вказується в платіжних документах».

3. Виключити з Додатку № 4 до Договору постачання електричної енергії № 69 від 02 квітня 2004 року пункт 9, викладений у протоколі розбіжностей від 31.10.2011 року, яким відповідач доповнює Додаток № 4 до Договору постачання електричної енергії.

4. Стягнути з приватного акціонерного товариства «Укпостач» (96000, м. Красноперекопськ, вул. Сєвєрная, 1а, код ЄДРПОУ 30169718) на користь публічного акціонерного товариства «Крименерго» (95034, м. Сімферополь, вул. Київська 74/6, код ЄДРПОУ 00131400) витрати по сплаті судового збору у розмірі 941,0 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 29.12.2011 р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримІллічов М.М.