Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" листопада 2011 р. м. КиївК-21737/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів:Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Рибченка А.О.
Шипуліної Т.М.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Повного товариства ОСОБА_5, ОСОБА_6 Ломбард „Карат” на постанову господарського суду Херсонської області від 20.11.2007 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2009
у справі № 11/406-АП-07
за позовом Повного товариства ОСОБА_5, ОСОБА_6 Ломбард „Карат”
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Повне товариство ОСОБА_5, ОСОБА_6 Ломбард „Карат” звернулось до господарського суду Херсонської області з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання протиправним та скасування рішення № 0000312200/0 від 10.05.2007.
Постановою господарського суду Херсонської області від 20.11.2007 в задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2009 постанову господарського суду Херсонської області від 20.11.2007 залишено без змін.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням суду апеляційної інстанції позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, відповідачем проведено перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2004 по 31.12.2006 та складено акт № 943/22-0/32126084 від 28.04.2007.
За результатами перевірки відповідачем прийняте рішення № 0000312200/0 від 10.05.2007, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20920 грн. за порушення законодавства про патентування деяких видів підприємницької діяльності.
Згідно п. 5 ст. 1 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” фінансову послугу визначено як операцію з фінансовими активами, що здійснюється в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, -і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Позивачем у перевіряємому періоді надавалось населенню позички під заставу виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, побутової техніки.
Закон України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, який вступив в силу з 22.08.2001, встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Згідно із ст. 1 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг.
Відповідно до частини1 ст. 3 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, регулюються відносини, що виникають між учасниками ринків фінансових послуг під час здійснення операцій з надання фінансових послуг. Фінансові установи в Україні діють відповідно до цього Закону з урахуванням норм законів України, які встановлюють особливості їх діяльності.
Закон України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” прийнятий Верховною Радою України як єдиним згідно із ст. 75 Конституції України законодавчим органом в Україні. Дата набрання чинності цим Законом теж встановлена Верховною Радою України (розділ VIII „Прикінцеві положення”).
Отже, за відсутності будь-яких застережень щодо порядку застосування цього Закону та невизнання його неконституційним в установленому законом порядку він є обовязковим для виконання на території України з дня набрання чинності.
Відповідно до частини 1 ст. 7 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” особа набуває статусу фінансової установи після внесення про неї запису до відповідного державного реєстру фінансових установ.
Позивач згідно свідоцтва Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг зареєстрований як фінансова установа (а.с. 42).
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Повного товариства ОСОБА_5, ОСОБА_6 Ломбард „Карат” на постанову господарського суду Херсонської області від 20.11.2007 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2009 слід задовольнити, постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати, прийняти нове рішення яким позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Повного товариства ОСОБА_5, ОСОБА_6 Ломбард „Карат” задовольнити.
Постанову господарського суду Херсонської області від 20.11.2007 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2009 у справі № 11/406-АП-07 скасувати.
Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Повного товариства ОСОБА_5, ОСОБА_6 Ломбард „Карат” задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні № 0000312200/0 від 10.05.2007.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але можу бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
ГоловуючийМ.О. Федоров
СуддіГ.К. Голубєва
О.В. Карась
А.О. Рибченко
Т.М. Шипуліна