Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2011 р.Справа № 2а-1670/3316/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Ральченка І.М. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Галан О.О. ,
в присутності представника позивача Остапенка Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області на ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 20.04.2011р. по справі№2а-1670/3316/11
за позовом Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області <Список ><Текст >
до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради в особі державного реєстратора, Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області в особі державного реєстратора <Текст >третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Елдві" <за участю ><Текст >
про скасування державної реєстрації,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Хорольська міжрайонна державна податкова інспекція, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради в особі державного реєстратора, Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області в особі державного реєстратора, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Елдві" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Елдві".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.04.2011 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції до Виконавчого комітет Дніпропетровської міської ради в особі державного реєстратора , Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Елдві" про скасування державної реєстрації.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 20.04.2011 року та прийняти нову ухвалу про відкриття провадження..
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: п.5 ч.2 ст. 17 КАС України, п.67.2 ст. 67 Податкового Кодексу України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Приймаючи рішення про відмову у відкритті провадження, суд першої інстанції виходив з того, що п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України передбачений вичерпний перелік обставин звернення податкових органів до суду, згідно якого щодо скасування записів державного реєстратора податкові органи мають право звертатися лише з метою зняття юридичної особи з обліку в органах податкової служби і лише з приводу скасування державної реєстрації змін до установчих документів. Проте ні Податковим кодексом України, ні іншими законами не передбачено права органів державної податкової служби на звернення до суду з вимогою про скасування державної реєстрації відомостей, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дана справа не є справою адміністративної юрисдикції і зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 17 КАС України визначена компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
Згідно ч.1 ст. 17 зазначеної статті, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією України та Законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
Пунктом 7 ч.1 ст.3 КАС України визначено поняття суб'єкту владних повноважень, відповідно до якого це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
Статтею 5 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Стаття 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи визначає фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно до вимог ст. 4 Закону України “Про господарські товариства” установчі документи товариства (в тому числі ТОВ) повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Згідно статті 16 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Пункт 6 ст. 9 цього Закону передбачає, що заміна свідоцтва про державну реєстрацію проводиться у разі внесення змін до відомостей про юридичну особу, якщо ці зміни пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи.
Матеріалами справи встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Елдві” 19.12.2005 року зареєстровано державним реєстратором виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, має код СДРПОУ 33908275 та статус юридичної особи.
За поданою заявою підприємство взято на податковий облік в Семеніському відділенні Хорольської МДПІ як платник податків 12.01.2011 р. за №5917.
Згідно запису № 12 довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, ТОВ “Елдві”змінило своє місцезнаходження з м. Дніпропетровськ, Жовтневий р-н, вул. Черняхівського, 18 на Полтавську область, Семенівський р-н, смт. Семенівка, вул. Шевченка, 47.
Статтею 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Як свідчать матеріали справи, згідно статуту ТОВ “Еддві” (нова редакція) від 25.12.2010 р. місцезнаходженням підприємства є місцезнаходження його виконавчого органу, зазначене у свідоцтві про державну реєстрацію, а відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію від 27.12.2010 р. місцезнаходженням підприємства є: Полтавська область, смт. Семенівка, вул. Шевченка 47.
При цьому, як вбачається зі штампу, що міститься на титульному листі нової редакції статуту ТОВ «ЕЛДВІ», 27.12.10 року державним реєстратором було проведено саме реєстрацію змін до установчих документів в звязку зі зміною місцезнаходження підприємства та вказані зміни зареєстровано за № 12261050011021814.
Отже, колегія суддів зазначає, що вищевказані обставини свідчать про те, що юридичною особою ТОВ “Елдві” було внесено зміни до установчих документів, які підлягали державній реєстрації.
Стаття 10 Закону України “Про державну податкову службу” покладає на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів
Відповідно до пункту 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, яка регулює підстави та порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичних осіб, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:
-припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
-відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
-скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Проте, суд першої інстанції на вищезгадані обставини уваги не звернув та передчасно прийняв процесуальне рішення про відмову у відкритті провадження у справі.
Колегія суддів зазначає, що при розгляді даної справи суду першої інстанції необхідно зясувати всі перелічені вище обставини і при наявності підстав для закриття провадження у справі у випадку якщо суд, з урахуванням обставин справи, дійде до висновку, що внесення таких змін до відомостей про юридичну особу не повязані зі змінами в установчих документах , прийняти відповідне рішення в порядку, передбаченому ст. 157 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, доводи апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції норм процесуального права є обґрунтованими.
Колегія суддів зазначає, що вимоги апеляційної скарги щодо відкриття провадження по справі не є компетенцією суду апеляційної інстанції, крім того, у випадку скасування ухвали про відмову у відкритті провадження по справі КАС України не передбачає підстав для направлення справи на розгляд в іншому складі суду.
Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Згідно до п.3 ч.1 ст.199 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Таким чином, колегія суддів, дійшла до висновків, що ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199,< Текст >ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області задовольнити.
Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 20.04.2011р. по справі№2а-1670/3316/11 скасувати.
Справу за позовом Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області <Список ><Текст >до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради в особі державного реєстратора, Семенівської районна державна адміністрація Полтавської області в особі державного реєстратора третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Елдві" <за участю ><Текст >про скасування державної реєстрації направити до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
<Список >.
Головуючий суддя<підпис >Катунов В.В.
Судді<підпис >
<підпис >Ральченко І.М. Рєзнікова С.С. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 18.07.2011 р.