Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2011 р.Справа № 2-а-6516/10/1570 Категорія:Головуючий в 1 інстанції: Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Яковлєва О.В.,
суддів Бойка А.В., Романішина В.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного підприємства «Діоніс» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2011 року, у справі за позовом Приватного підприємства «Діоніс» до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, стягнення бюджетного відшкодування, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом в якому ставить вимоги до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0000142350/0 від 04.03.2010 року, № 0000142350/1 від 13.04.2010 року, стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, у розмірі 28649 грн. 25 коп.
Вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем проведено перевірки підприємства, що зафіксовано актами № 15/23-210/30810494, №16/23-210/30810494, № 17/23-210/30810494 від 19.02.2010р., з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку по деклараціям за червень 2009 року, березень та квітень 2008 року.
В ході перевірки встановлено порушення пп.7.7.2. п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування по декларації за липень 2009 року на суму 28649,25 гривень.
Порушення полягає у тому, що при проведенні зустрічних перевірок контрагентів позивача встановлено неможливість відстеження сплати ПДВ до бюджету останніми, а тому в діях позивача вбачається порушення податкового законодавства.
На підставі акту перевірки № 17/23-210/30810494 від 19.02.2010р., відповідачем прийнято оспорюване рішення.
Вважає, що порушення податкового законодавства з боку позивача відсутнє, так як останнім підтверджено документально законність проведеної господарської операції, а порушення податкового законодавства з боку контрагентів не впливає на суть правовідносин між сторонами.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нову постанову, якою позов задовольнити.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що податковим органом проведено перевірки підприємства, що зафіксовано актами № 15/23-210/30810494, №16/23-210/30810494, № 17/23-210/30810494 від 19.02.2010р., з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку по деклараціям за червень 2009 року, березень та квітень 2008 року.
В ході перевірки встановлено порушення пп.7.7.2. п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування по декларації за липень 2009 року на суму 28649,25 гривень.
Порушення полягає у тому, що під час перевірки спрямовано запити до ДПІ інших регіонів на проведення зустрічних перевірок, надання відомостей по контрагентам - основним постачальникам. З врахуванням наслідків проведення зустрічних перевірок по ПП „Діоніс", код за ЄДРПОУ 30810494, перевіркою встановлено неможливість відстеження сплати ПДВ до бюджету вищевказаними підприємствами.
За результатами перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0000142350/0 від 04.03.2010 року , яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, у сумі 28 649,25 грн.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо відсутності основни, законодавчо регламентованої умови для відшкодування ПДВ, а саме надмірної сплати даного виду податкового платежу до бюджету, оскільки субєкт господарювання отримує бюджетне відшкодування з ПДВ без його фактичного надходження до державного бюджету.
З таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна з наступних підстав.
Відповідно до п. 1.8 ст. 1 та п. п. 7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», бюджетне відшкодування це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку, а сума податку,що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Таким чином, визначаючи залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (позитивне значення) позивач має право на бюджетне відшкодування зазначеної суми в разі подання необхідних документів та підтвердження достовірності нарахування цієї суми перевіркою податкових органів.
Відповідно до п. п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування,подаєвідповідномуподатковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної сумибюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковомуоргану подає органу Державного казначейства України копію декларації,з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Згідно п. п. 7.7.5 пп. 7.7.6 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірностінарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Відповідно до п. п. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» ( в редакції, яка діяла на момент винесення податкового повідомлення рішення), якщо у наступному податковому періоді сума має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), а залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Таким чином, Закон «Про податок на додану вартість»піставою для отримання відшкодування визначає дані тільки податкової декларації за звітний період і не передбачає надання даних податкових декларацій контрагента платника податків. Судова колегія вважає, що цей Закон не ставить в залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питания від'ємного значения суми ПДВ поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунків з бюджетом третіх осіб. Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав весь перелік умов щодо отримання такого відшкодування та має належні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
В даному випадку податковим органом не оспорюється факт товарності операцій між позивачем та контрагентами і порушень ведення податкової документації.
На час здійснення господарських операцій ПП «Діоніс» з контрагентами, останні включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також мали свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість, а тому останній не може нести відповідальність за несплату податків продавцями.
Враховуючи вищевикладене, колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права при вирішенні справи, а тому судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАСУ, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Діоніс» задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2011 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Приватного підприємства «Діоніс» до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, стягнення бюджетного відшкодування - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси № 0000142350/0 від 04.03.2010 року, № 0000142350/1 від 13.04.2010 року.
Стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Одеській області на користь Приватного підприємства «Діоніс», код ЄДРПОУ 30810494, на поточний рахунок 26008207 в АО «Ерсте Банк», МФО380009, бюджетне відшкодування з податку на додану вартість по деклараціям за липень 2009 року, суму 28649 ( двадцять вісім шістсот сорок дев»ять) гривень 25 копійок.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
головуючий Яковлєв О.В.
судді Бойко А.В.
Романішин В.Л.