Постанова № 20323522, 09.12.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2011
Номер справи
2-а-11847/10/1570
Номер документу
20323522
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2011 р.Справа № 2-а-11847/10/1570 Категорія:8.1.1Головуючий в 1 інстанції: Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Єщенко .В.

суддів Димерлій О.В.

Зуєва Л.Є.

за участю секретаря - Тулба О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-форум»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 березня 2011 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-форум» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, третя особа Відділ державних реєстраторів Виконавчого комітету Одеської міської ради, державний реєстратор відділу державних реєстраторів Виконавчого комітету Одеської міської ради Фокіна В.І., про визнання протиправним та скасування рішення, що оформлене актом № 287 від 09.09.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість; зобов`язання відновити реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Форум»як платника податку на додану вартість та зобов`язати видати товариству з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Форум»свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість, суд -

В С Т А Н О В И В:

14 грудня 2010 року ТОВ «Бізнес-Форум»звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси, третя особа Відділ державних реєстраторів Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, зобов`язання відновити реєстрацію ТОВ «Бізнес-Форум» як платника податку на додану вартість з дати первинної реєстрації - 30.01.2003 р. та зобов`язати видати ТОВ «Бізнес-Форум»свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 30 січня 2003 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що актом № 287 від 09 вересня 2010 року, складеного комісією, створеною Наказом ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 29 червня 2010 року, прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість № 22827009 від 30 січня 2003 року.

Підставою для прийняття зазначеного рішення стало внесення державним реєстратором відділу державних реєстраторів Виконавчого комітету Одеської міської ради відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про відсутність ТОВ «Бізнес-Форум»за місцем реєстрації.

За твердженням позивача, зазначені відомості не відповідають дійсності, оскільки органи управління ТОВ «Бізнес-Форум»постійно знаходяться за адресою м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 64.

На думку позивача, прийняття неправомірного рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість, стало можливим внаслідок порушення ДПІ у Приморському районі м. Одеси вимог Алгоритму організації роботи органів ДПС щодо відпрацювання платників ПДВ, які відсутні за зареєстрованим місцезнаходженням, Положення «Про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків», затвердженого Наказом ДПА України № 336 від 17 травня 2010 року.

Крім того, ДПІ у Приморському районі м. Одеси у червні-липні 2010 року проводились планова та позапланова виїзні перевірки ТОВ «Бізнес-Форум».

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, де зазначив, що рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ було прийнято відповідно до пп «е»п. 9.8 ст. 9 ЗУ «Про податок на додану вартість».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 березня 2011 року у задоволенні адміністративного позову ТОВ «Бізнес-Форум»відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ТОВ «Бізнес-Форум»подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 березня 2011 року та прияти нову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Свої вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, неповно з`ясував обставини справи.

Інші сторони заперечень та додаткових пояснень до суду не надали.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини.

ТОВ «Бізнес-Форум»з 27 грудня 2002 року зареєстроване як юридична особа за адресою: 65023, Одеська область, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, буд. 64, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 255620.

Згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 22827009 форми № 2-Р на бланку серії НБ № 188183 ТОВ «Бізнес-Форум»03 лютого 2003 року було зареєстроване платником податку на додану вартість.

09 вересня 2010 року комісією, створеною відповідно до наказу ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 29 червня 2010 року № 927, було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «е»пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»у звязку з внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням, про що було складено акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 287.

В рішенні ДПІ № 287 від 09 вересня 2010 року зазначено, що комісією встановлено: платник податків відсутній за юридичною адресою, що підтверджено відомостями ЄДР щодо відсутності юридичної особи за юридичною адресою від 08.09.2010 року № 15561430008005355

Відомості з ЄДР про внесення 08.09.2010 року запису про відсутність позивача за юридичною адресою були отримані ДПІ 09.09.2010 року (а.с.91).

Дослідженням реєстраційної справи позивача встановлено, що вказаний запис відносно відсутності позивача за місцем реєстрації внесено у звязку з поверненням реєстратору повідомлення за № 6364 від 18.08.2010 року про необхідність щорічного підтвердження реєстраційних відомостей.

18.08.2010 року державним реєстратором Фокіною В.І. поштою з повідомленням направлений на імя позивача лист про необхідність у строк до 18.09.2010 року підтвердити реєстраційні відомості про юридичну особу ТОВ «Бізнес-Форум»та надіслати або надати реєстраційну картку форми №6. В матеріалах реєстраційної справи наявний повернутий поштою конверт з довідкою пошти від 25.08.2010 року про відсутність адресата ТОВ «Бізнес-Форум»за вказаною.

Проте суд вважає, що прийняте рішення ДПІ № 287 від 09.09.2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість підлягає скасуванню. При цьому суд виходить з наступного.

Надаючи оцінку діям відповідача по встановленню місця знаходження ТОВ «Бізнес-Форум» та оскаржуваному акту про анулювання реєстрації платника ПДВ № 287 від 09 вересня 2010р. суд виходить з такого.

Порядок анулювання реєстрації платників податку на додану вартість врегульовано п.9.8. ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), далі Закон № 168/97-ВР) та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 р. № 79 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, далі Положення № 79).

Згідно п.п. е) п.9.8. ст.9 Закону № 168/97-ВР, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням. Анулювання реєстрації на цій підставі здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу.

Підпунктом 5.3 Положення № 79 передбачено, що рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтверджуючих документів (відомостей). Такими документами згідно з пп. 5.3.17 цього ж пункту є повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням.

У той же час, порядок ініціювання питання про внесення Державним реєстратором такого запису чітко регламентований Порядком обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 р. № 80, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 р. за №791/3231 (далі Порядок № 80).

Так, підпунктом 11.1 п. 11 названого Порядку встановлено, що з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби з обліку платників податків повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, перереєстрації, реорганізації та внесення змін до реєстраційних чи статутних документів.

Відповідно до пп. 11.2 п. 11 Порядку № 80 підрозділи органу державної податкової служби стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобов'язання, проводять роботу з узгодження податкового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи із скорочення податкового боргу з використанням права податкової застави, адміністративного арешту активів, стягнення та інші заходи.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.

Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу, що у відповідача були відсутні підстави для проведення вказаних заходів, оскільки позивач у визначені законом терміни подавав звіти та декларації; податкової заборгованості не мав; крім того, податковим органом періодично проводились виїзні перевірки товариства.

Алгоритмом організації роботи органів державної податкової служби щодо встановлення місцезнаходження платника податків, які відсутні за зареєстрованим місцезнаходженням визначено наказом ДПА України № 336 від 17.05.2010 р. "Про затвердження Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків" (далі Положення № 336), листом ДПА України № 15371/7/10-3017 від 30.07.2010 р. "Про направлення Методичних рекомендації щодо взаємодії (орієнтовного алгоритму дій) органів державної податкової служби при скасуванні державної реєстрації суб'єктів господарювання, анулюванні свідоцтва платника ПДВ (у т. ч. через процедуру банкрутства та/або скасування державної реєстрації)" (далі - Методичні рекомендації), а також телеграмою ДПА України за №13694/7/29-1017від 09.07.2010р.

Зокрема, як вбачається з п.п. 2.2.3 Методичних рекомендацій та розділу 3 Положення № 336 щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням та місцезнаходження якого не з'ясовано, відповідний структурний підрозділ органу ДПС перед направленням запиту до органів податкової міліції про встановлення місцезнаходження платника податків проводить заходи, передбачені п.3.1 розділу З Положення № 336, а саме:

- шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання);

- за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.

У разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції (п.п. 2.2.3 Методичних рекомендацій та розділу п. 3.2 Положення № 336).

Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність в діях ДПІ у Приморському районі м. Одеси порушень зазначених рекомендацій.

Судовими інстанціями достовірно встановлено та відповідачем не заперечувалось, що на момент прийняття оскаржуваного акту позивач був зареєстрований за адресою: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, буд. 64; фактичне ж його місцезнаходження - м. Одеса, пр. Гагарина, 12-А. Зазначене підтверджується актами планової та позапланової виїзної перевірки ТОВ «Бізнес-Форум»від 04.06.2010 року № 6897/23-5/26302885 (а.с. 43) та від 26.07.2010 року № 8715/23-1/26302885 (а.с. 53). Крім того, помилковість висновку щодо відсутності позивача за місцем реєстрації підтверджується договором оренди офісного приміщення за адресою м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 64, який діяв на час виникнення спірних відносин.

Як зазначено в підпункті 2.3.2 вищевказаних Актів, перевірками було встановлено не тільки юридичну, але й фактичну адресу знаходження підприємства.

Самі ж виїзні перевірки проводилась не за юридичною, а за фактичною адресою позивача, що достеменно свідчить про обізнаність Приморської ДПІ м. Одеси про всі існуючі місцезнаходження ТОВ «Бізнес-Форум».

Крім того, про своє фактичне місцезнаходження позивач інформував Приморську ДПІ м. Одеси своїм листом від 12 жовтня 2007 року.

Згідно з пунктом 9.8 статті 9 Закону України "Про податок на додану вартість" реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка згідно з підпунктом “е” цього пункту відбувається, зокрема, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням. Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "е" п. 9.8. ст. 9 ЗУ "Про податок на додану вартість", здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.

На переконання суду наведені вище обставини свідчать про те, що відповідач достеменно знав фактичне місцезнаходження позивача та його господарських підрозділів.

Таким чином акт № 287 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 09.09.2010 р. є таким, що вчинений без врахування вимог, передбачених ч. 3 ст. 2 КАС України та ст. 19 Конституції України, а отже є протиправним.

Згідно з п. 4 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 200, ст. 206, ст. 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-форум»задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 березня 2011 року- скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-форум» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, третя особа Відділ державних реєстраторів Виконавчого комітету Одеської міської ради, державний реєстратор відділу державних реєстраторів Виконавчого комітету Одеської міської ради Фокіна В.І, про визнання протиправним та скасування рішення, що оформлене актом №287 від 09.09.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість; зобов`язання відновити реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Форум»як платника податку на додану вартість з дати первинної реєстрації та зобов`язати видати товариству з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Форум»свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси, що оформлене актом № 287 від 09.09.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Зобов`язати Державну податкову інспекцію в Приморському районі м. Одеси відновити реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Форум» як платника податку на додану вартість з дати первинної реєстрації та зобов`язати видати товариству з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Форум»свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Єщенко О.В.

суддя Димерлій О.О.

суддя Зуєва Л.Є.