Ухвала суду № 20318013, 20.10.2011, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2011
Номер справи
2а-1331/10/0970
Номер документу
20318013
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2011 р. <Текст >Справа № 29109/10 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Обрізко І.М., Яворського І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оволайн ЛТД" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 червня 2010 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оволайн ЛТД" до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

07.04.2010 року представник ТзОВ „Торговий дім „Оволайн ЛТД" звернувся до суду з адміністративним позовом до ДПІ в м. Івано-Франківську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002362303 від 19.05.2009 року.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 червня 2010 року в задоволенні позову відмовлено.

Представник ТзОВ „Торговий дім „Оволайн ЛТД" постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що згідно статуту товариства, основним видом діяльності ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» є оптова та роздрібна торгівля продуктами харчування. Для здійснення свої господарської діяльності ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» здійснює реалізацію здебільшого продукції сільськогосподарського виробництва - яйця курячі - харчові. Згідно Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажі товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Місцем проведення розрахунків господарської одиниці (пр. Інженерів, 10) ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» є приміщення, яке знаходиться у м. Кіровоград. Як встановлено актом і підтверджується матеріалами справи, на момент перевірки в касі підприємства сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становила 11077,35 грн., тоді як за даними денного Х-звіту РРО зазначено суму 11447,35 грн. Таким чином, на момент проведення перевірки позивачем не було відображено в X-звіті 370 грн. та достовірно не встановлено факт порушення ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» .

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити із наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 27.04.2009 року працівниками ДПА у Кіровоградській області на підставі направлення №0384 від 21.04.2009 року проведено планову перевірку господарської одиниці, що належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» та знаходиться за адресою пр. Інженерів, 10 в м. Кіровоград щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами проведеної перевірки, працівниками ДПА у Кіровоградській області складено акт перевірки від 27.04.2009 року №5583/09/15/23/34623849.

В ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуванні та послуг», а саме: не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті РРО.

27.04.2009р. під час проведення перевірки, заступником головною бухгалтера Шаповаловою М.П. здійснено покупюрний опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, а саме в касі, яка належить ТО В «Торговий дім «Оволайн ЛТД». Опис готівкових коштів проведено Шаповаловою М.П. власноручно в присутності посадових осіб податкової служби.

У відповідності до проведеного опису, на місці проведення розрахунків описано готівку на загальну суму 11077,35грн.

Згідно отриманого денного звіту реєстратора розрахункових операцій від 27.04.2009р. станом на 13 год. 31 хв. через РРО було проведено розрахунковий операцій на загальну суму 11447,35 грн., що підтверджується копією денного звіту. Таким чином було встановлено різницю між наявними коштами та даними звіту РРО в сумі 370 грн.

Відповідно до п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Наведена норма Закону кореспондується з пунктом 1.2 Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, за змістом якого каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Пунктом 1.4 цього ж Положення передбачено, що з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому, законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.

Аналогічні положення містяться в ч. 4 н. 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15.06.2006 р. згідно якої, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Згідно п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за № 107/5298 унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення»та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації проведеної розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

На підставі акту перевірки від 27.04.2009 року №5583/09/15/23/34623849 ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 19.05.2009 року №0002362303 в сумі 1850,00 грн. (370 х 5=1850)

Згідно ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. На підставі акту перевірки ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 03.07.2009 року №0003382303 в сумі 13583,20 грн.

Відповідно до ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Статтею 11-1 цього Закону передбачено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Що стосується планових або позапланових перевірок за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) згідно із законодавством України, то дані питання регулюються зокрема ст.ст.15,16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355, в яких зазначено, що такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, у звязку з тим, що рішення від 19.05.2009 року №0002362303 є законним, винесеним на підставі, у межах повноважень та у спосіб, який передбачений Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню.

Суд вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Керуючись статтями 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оволайн ЛТД" залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 червня 2010 року по справі № 2а-1331/10-без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддяВ.П. Дякович

СуддіІ.М. Обрізко

І.О. Яворський