Ухвала суду № 20306555, 03.11.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
2а-5871/11/1270
Номер документу
20306555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Щипачова Г.Є.

Суддя-доповідач - Карпушова О.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2011 року справа №2а-5871/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Карпушової О.В.

суддів Василенко Л. А. , Гімона М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергогазкомплект» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки № 229 від 28.03.2011 року та скасування акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки №513/231/33077651 від 29.03.2011 року, -

В С Т АН О В И В :

07.07.2011 р. ТОВ «Енергогазкомплект» звернулося до суду з позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки № 229 від 28.03.2011 року та скасування акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки №513/231/33077651 від 29.03.2011 року. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача відповідно до пп. 78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України не було законних підстав для видання наказу № 229 на проведення перевірки, а повідомлення про дату і час розгляду їх заперечень до позивача не надходило, що також суперечить вимогам п.86.7 ст.86 Податкового Кодексу України. Позивачем у термін передбачений законодавством було надано до податкової інспекції пояснення та підтверджуючі документи по взаємовідносинах позивача з контрагентами за січень 2011 року.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправним наказ Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області № 229 від 28.03.2011 року «Про проведення документальні позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Енергогазкомлект» з питань правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань податку на додану вартість за січень 2011 року»; у задоволені решти позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що наказ «Про проведення документальні позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Енергогазкомлект» з питань правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань податку на додану вартість за січень 2011 року» № 229 від 28.03.2011р. видано без дотримання положень діючого законодавства, що податковим органом не наведено жодних обставин, передбачених Податковим кодексом України, на підставі яких наказ могло бути видано, в наслідок чого дії відповідача щодо проведення невиїзної документальної перевірки є неправомірними. З приводу решти позовних вимог суд першої інстанції зазначив, підлягає визнанню протиправним наказ податкового органу, оскільки саме такий спосіб захисту порушених прав позивача відповідає фактичним обставинам справи, відновлює його порушене право, і є достатнім та необхідним. Акт перевірки органу державної податкової служби не є рішенням (актом індивідуальної дії) в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки є лише службовим документом, він не є обовязковим до виконання, і сам по собі не тягне для позивача ніяких правових наслідків.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що в наказі про проведення перевірки не визначаються в текстово-письмовій формі обставини, які стали підставами для проведення позапланової перевірки, що працівники податкової служби двічі здійснювали вихід за юридичною адресою позивача для вручення запиту, але у звязку з відсутністю посадових осіб, були складені відповідні акти, після чого, на адресу позивача рекомендованим листом від 12.03.2011р. був надісланий запит, а у звязку з неотриманням відповіді на запит про надання пояснень та їх документального підтвердження, наказом податкового органу № 229 від 28.03.2011р. призначено невиїзну перевірку, який надіслано підприємству у той же день. Крім того, зазначив апелянт, директор підприємства про проведення перевірки повідомлявся в за телефоном. Апелянт наголошує, що стаття 79 ПК України не повязує дії органу податкової служби з проведення позапланової невиїзної перевірки з фактом і датою отримання платником податків копії наказу та повідомлення про призначення перевірки.

Сторони у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, дійшла висновку, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав. C

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергогазкомплект», зареєстроване виконавчим комітетом Алчевської міської ради 23.06.2004 року за реєстраційним № 1 384 107 0010 001060 (а.с.10).

03.03.2011р. Алчевською обєднаною державною податковою інспекцією Луганської області листом № 7121/231, в наслідок виявлених за результатами аналізу податкової звітності фактів про можливе порушення податкового законодавства, на підставі п.п.20.1.6 п.20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України, надіслано на адресу ТОВ «Енергогазкомплект» вимогу щодо надання пояснень та документальне їх підтвердження про фінансово-господарські взаємовідносини підприємства з підприємством-контрагентом - Дочірня Компанія «Укртрансгаз» Національної Акціонерної Компанії «Нафтогаз України» (а.с.14).

В той же день, 03.03.2011р. працівниками податкового органу здійснено вихід за юридичною адресою позивача з метою вручення запиту, та у звязку з відсутністю посадових осіб позивача за адресою, складено відповідний акт (а.с.13).

11.03.2011р. податковим органом повторно складено акт про відсутність посадових осіб за юридичною адресою (а.с.45).

28.03.2011р. відповідачем прийнято рішення про проведення позапланової невиїзної перевірки позивача, що було оформлено наказом № 229 від 28.03.2011 року про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Енергогазкомлект» з питань правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість за січень 2011 року(а.с.15).

За результатами документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту по податковій декларації з податку на додану вартість було складено акт №513/231-33077651 від 29.03.2011р. (а.с. 18).

Згідно листа Центру поштового зв'язку №2 за №Т-49 від 18.05.2011 року (а.с.25), запит Алчевської ОДІТІ в Луганській області від 03.03.2011 року про надання пояснень та їх документального отримано позивачем лише 14.04.2011 року (а.с.14).

Зазначені обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.

Статтею 79 Податкового кодексу України встановлено особливості проведення документальної невиїзної перевірки, а саме: документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до ст. 78 Податкового кодексу України позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Згідно з п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:

- за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;

- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

- платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби; - виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; - платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;

- розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;

- платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Документальна позапланова виїзна перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;

- щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;

- отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні;

- органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

- у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.

Таким чином, приймаючи до уваги вимоги ст.ст. 69, 71 КАС України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що прийнятий Алчевською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області наказ №229 від 28.03.2011 року про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Енергогазкомлект» з питань правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість за січень 2011 року, було прийнято без дотримання відповідачем правових підстав, закріплених у статтях 78та 79 Податкового кодексу України.

Обов'язковий письмовий запит відповідача від 03.03.2011 року №7121/231 було отримано позивачем лише 14.04.2011 року, зазначене позбавило позивача у встановлений підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України 10-ти денний термін надати відповідь. Останнім днем надання відповіді, з урахуванням дати отримання позивачем вищезазначеного запиту, був день 29.04.2011р. Крім того, 21.04.2011 року за вих.№4/2 позивачем було надано на адресу відповідача заперечення на акт перевірки від 29.03.2011 року (а.с.26), однак повідомлення про розгляд зазначеного заперечення з урахуванням вимог п.86.7 ст.86 Податкового кодексу України на адресу позивача не надходило.

Колегія суддів згодна, що відповідач не довів обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, не надав доказів щодо правомірності свого рішення, а саме наказу Алчевської ОДШ від 28.03.2011 року №229 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Енергогазкомплект» код за ЄДРПОУ 33077651 з питань правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов' язання за "січень 2011 року, тому вказаний наказ судом першої інстанції вірно визнаний як протиправний.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

Керуючись статтями 196, 197, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергогазкомплект» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки № 229 від 28.03.2011 року та скасування акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки №513/231/33077651 від 29.03.2011 року, залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Колегія суддів: О.В. Карпушова Л.А. Василенко М.М. Гімон