Головуючий у 1 інстанції -
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2011 року справа №2а-6329/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді
суддів Радіонової О.О. , Жаботинської С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2011 року по справі № 2а-6329/11/1270 за позовом Старобільського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, витрачених на надання дотації, -
В С Т А Н О В И Л А :
У липні 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду до ОСОБА_2 про стягнення коштів, витрачених на надання дотації.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2011 року по справі № 2а-6329/11/1270 адміністративний позов Старобільського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, витрачених на надання дотації у розмірі 15 038,63 грн. задоволено повністю, а саме:
стягнуто з ОСОБА_2 на користь Старобільського районного центру зайнятості кошти, витрачені на надання дотації Фермерському господарству «Лурис», у розмірі 15 038,63 грн. ( п'ятнадцять тисяч тридцять вісім гривень 63 копійки), з яких 5068.98 грн. (на р/р 37173974900331. код платежу 50040400). та 9969.65 грн. (на р/р 37171320001217. МФО 804013. ГУДКУ в Луганській області, м. Луганськ, отримувач: Старобільський районний центр зайнятості, код 13392409).
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
ОСОБА_2 20.09.2010 була зареєстрована в Старобільському районному центрі зайнятості, що підтверджується персональною карткою №12280171009000002. Статус безробітної відповідач отримала 27.09.2010, що підтверджується заявою, наданою ОСОБА_2 до Старобільського районного центру зайнятості.
Згідно наказу від 18.10.2010 ОСОБА_2 була знята з обліку у зв'язку із працевлаштуванням.
04.05.201 І Старобільським районним центром зайнятості було проведено розслідування страхового випадку ОСОБА_2, в результаті чого складено акт №50 (а.с.7-8).
Розслідуванням даного страхового випадку встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до даних ДПА отримувала дохід у 3 кварталі 2010 року на підприємстві ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока». Згідно письмових пояснень роботодавця, відображених у вищевказаному акті, ОСОБА_2 працювала на підприємстві ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» з 20.07.2010 по 22.09.2010, що підтверджується випискою з наказу про звільнення з роботи.
Згідно виписки із наказу №48к від 20.07.2010 ОСОБА_2 була прийнята на роботу лаборантом-контролером виробничої лабораторії у закрите акціонерне товариство «Старобільський завод замінника незбираного молока» (а.с.9).
22.09.2010 ОСОБА_2 була звільнена із ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» за власним бажанням, що підтверджується випискою з наказу №61к від 22.09.2010 (а.с.10).
Згідно договору від 15.10.2010 №28/4-419/70 про працевлаштування безробітного з наданням дотації відповідач була працевлаштована до фермерського господарства «Лурис» (а.с.13-15).
Наказом Старобільського районного центру зайнятості від 15.06.2011 №161 ОСОБА_2 зобов'язано повернути кошти, витрачені Старобільським районним центром зайнятості на надання дотації фермерському господарству «Лурис» у розмірі 15 038,63 гри. (а.сі 1).
Сума, витрачена на надання дотації ФГ «Лурис», яка підлягає поверненню ОСОБА_2, згідно розрахунку від 15.06.201 1 складає 15 038.63 гри. (а.с.12).
Згідно із ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту "а" пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення належать громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності.
Згідно із статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до ч.2 ст.7 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним з видів соціальних послуг є пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.
Згідно абзацу четвертого пункту 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 (далі - Порядок №219) незайняті громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації.
Відповідач зареєструвалась в Старобільському районному центрі зайнятості 20.09.2010.
Згідно абзацу третього пункту 2 Порядку № 219 під час проведення реєстрації громадянина працівник центру зайнятості із застосуванням автоматизованої системи заповнює персональну картку особи, що звернулася до центру зайнятості (далі - картка), в якій зазначаються особисті дані особи (прізвище, ім'я та по батькові, інформація про реєстрацію місця проживання, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийнятгя реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності, що визначений пунктом 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", підстава припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально, та ознайомлює громадянина з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки". Форму картки та пам'ятки затверджує Мінсоцполітики. Достовірність внесених до картки даних та згоду на їх обробку громадянин засвідчує особистим підписом.
Відповідно до абзацу першого пункту 3 Порядку № 219, реєстрація громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови пред'явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.
Згідно із абзацом четвертим пункту 3 Порядку № 219 за відсутності трудової книжки громадянин, який уперше шукає роботу, повинен пред'явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 Порядку № 219 громадянами, які вперше шукають роботу, вважаються особи, які на момент реєстрації у державній службі зайнятості не працювали за наймом, не виконували роботи (не надавали послуги) згідно з цивільно-правовими договорами або не забезпечували себе роботою самостійно, у тому числі випускники середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і вищих навчальних закладів та військовослужбовці строкової служби, звільнені із служби.
Згідно абзацу шостого пункту 3 Порядку № 219 випускниками у цьому Порядку вважаються особи, які закінчили навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних та вищих навчальних закладах і до звернення в державну службу зайнятості не працювали за наймом, не виконували роботи (не надавали послуги) згідно з цивільно-правовими договорами або не забезпечували себе роботою самостійно за набутим фахом та звернулися до державної служби зайнятості протягом року після закінчення навчання.
Згідно абзацу сьомого пункту 3 Порядку № 219 для реєстрації у державній службі зайнятості громадянин подає копії трудової книжки, цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг), диплома або іншого документа про освіту, довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, що зберігаються в його особовій справі.
Із абзацу третього пункту 11 Порядку № 219 вбачається, що за відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистою заявою з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем
проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості, номер і дата якого зазначаються у картці. З наказом про надання чи ненадання статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати допомоги по безробіттю чи припинення виплати такої допомоги громадянин повинний ознайомитися та поставити свій підпис в картці обліку прийнятих рішень центру зайнятості.
При зверненні до Старобільського районного центру зайнятості відповідач трудову книжку не надала. До повноважень центру зайнятості не належить перевірка наявності у особи трудової книжки, відповідальність за надання достовірної інформації несе особа, яка звернулася до центру зайнятості.
Відповідач 20.09.2010 була ознайомлена із пам'яткою «Ваші права - Ваші обов'язки» та особистим підписом засвідчила достовірність внесених до персональної картки даних та згоду на їх обробку, тобто з цього моменту ОСОБА_2 узяла на себе обов'язок надавати центру зайнятості достовірну інформацію, та у разі виявлення недостовірності інформації нести за це відповідальність.
Згідно пункту 5 частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та її робочі органи, зокрема, контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Згідно частини 1 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» центр зайнятості має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Згідно частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» . застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови надання їм соціальних послуг.
Згідно частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови надання соціальних послуг.
20.09.2010 ОСОБА_2 була зареєстрована в Старобільському районному центрі зайнятості. Метою звернення у персональній картці №12280171009000002 зазначено пошук роботи. 27.09.2010 відповідачу був наданий статус безробітної та призначена допомога по безробіттю. Але як підтверджується наказом ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» №48к від 20.07.2010 ОСОБА_2 була прийнята на роботу у ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» та наказом №61к від 22.09.2010 вона була звільнена за власним бажанням.
Тобто, на момент звернення до центру зайнятості 20.09.2010 відповідач належала до зайнятого населення та отримувала дохід, що підтверджується письмовими поясненнями самої ОСОБА_2, відображених у акті розслідування страхового випадку №50.
18.10.2010р. ОСОБА_2 була працевлаштована до Фермерського господарства «Лурис» згідно договору № 28/4-419/70 від 15.10.2010 про працевлаштування безробітного з наданням дотації та знята з обліку 18.10.2010 в зв'язку з працевлаштуванням з
наданням дотації до Фермерського господарства «Лурис». що підтверджується корінцем направлення на працевлаштування від 15.10.2010 №12281010070011009, який знаходиться у матеріалах справи.
На дату реєстрації в центрі зайнятості відповідач була зайнятою особою, тому не мала права на отримання соціальних послуг, до яких відноситься пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2011 року по справі № 2а-6329/11/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2011 року по справі № 2а-6329/11/1270 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді О.О.Радіонова
С.В.Жаботинська