Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12.08.2008 р. № 4/411
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Славнафтосінтез»
ДоДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва
Про скасування акту № 7917/29-203 від 31.01.2008 року Суддя Вовк П. В. Секретар судового засідання Голод В.С.
Представники:
Від позивача: Погорілий О.І.
Від відповідача: Мазуркевич О.М.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 12.08.08 проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено та підписано 15.08.08.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Славнафтосінтез»(далі Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про скасування та визнання нечинним Акту Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва (далі Відповідач) про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Славнафтосінтез»з дати його складання, а також зобов'язати Відповідача відновити Позивача «Славнафтосінтез» в Реєстрі платників податку на додану вартість.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.06.08 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 4/411.
12.08.08 у судовому засіданні представник Позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить суд позов задовольнити.
Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
20.03.2006 року Голосіївською районною у місті Києві Державною адміністрацією було проведено державну реєстрацію Позивача за №10681020000014864, про що позивач отримав свідоцтво про державну реєстрацію серія А00 № 060024, ідентифікаційний код 34180756.
Відповідно до довідки Відповідача № 42316/10/23-218 від 05.12.2006 року Позивача було прийнято на податковий облік ДПІ у Голосіївському районі м Києва.
Як вбачається з матеріалів справи (копія свідоцтва № 37119671 про реєстрацію платника податку на додану вартість)10.04.2006р. Позивача було зареєстровано в якості платника податку на додану вартість з індивідуальним податковим номером 341807526503.
За період з січня по грудень 2007 року Позивач подавав до податкового органу податкові декларації з податку на додану вартість з нульовими показниками.
22.01.2008 року співробітниками Відповідача складено довідку невиїзної камеральної перевірки № 58-15-236, відповідно до якої перевіряючими зафіксовано, що Позивач протягом дванадцяти послідовних податкових місяців звітує про відсутність діяльності.
31.01.2008 року Відповідачем на підставі п.п. ґ п. 9.8. ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року (далі Закон 168) та відповідно до абз. 1 пп. 25.2.1 п. 25 "Положення про Реєстр платників податку на додану вартість" затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року № 79 (зі змінами та доповненнями) прийнято рішення у формі Акту № 7917/29-203 про анулювання реєстрації Позивача як платника податку на додану вартість.
Відповідно до части 3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п.п. ґ п. 9.8. ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Відповідно до пп. 25.2.1 п. 25 "Положення про Реєстр платників податку на додану вартість" затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року № 79 (далі Положення) органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних документів (відомостей), а саме крім іншого на підставі акта підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про неподання платником податку податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом дванадцяти послідовних податкових місяців; довідки про результати документальної невиїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складеної підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців.
Відповідно до пп. 25.2.2 п. 25 Положення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається днем прийняття такого рішення. Акти про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість у день їх затвердження реєструються у журналі обліку актів про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість за формою N 6-РЖ (додаток 12). Номер акта відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі. Один примірник акта зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких податковий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника акта. Не пізніше наступного робочого дня після затвердження один примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, указаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається надісланим (врученим) платнику податку на додану вартість, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи Представнику платника. Якщо орган державної податкової служби або пошта не може вручити платнику податку примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти такий акт, незнаходженням за місцезнаходженням (місцем проживання) платника податку, то працівник того структурного підрозділу, яким надсилався такий акт, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або на підставі іншої інформації оформляє відповідну довідку, у якій вказує причину, що призвела до неможливості вручення примірника акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Зазначена довідка разом з примірником акта про анулювання реєстрації, що не був вручений, долучається до облікової справи (реєстраційної частини) цього платника. Надалі примірник акта, що не був вручений, може бути переданий під розписку самому платнику податку чи Представнику платника в разі письмового або усного звернення їх до податкового органу, де зберігається облікова справа платника податків. У разі анулювання реєстрації платника податку, реєстрацію якого та видачу Свідоцтва якому здійснено податковим органом за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) чи місцем обліку як платника податку, для проведення процедур виключення платника з Реєстру засвідчена копія акта про анулювання реєстрації надсилається до такого податкового органу замість повідомлення за формою N 4-Р. Якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, платник податку зобов'язаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва разом із супровідним листом протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому разі затримка в поверненні такого Свідоцтва прирівнюється до затримки в наданні податкової звітності з цього податку. Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу може бути оскаржене особою, реєстрацію якої анульовано, відповідно до законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи Позивачем 03.06.2008 року подано уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітній період, за який виправлена помилка листопад 2007 року (Позивач задекларував у листопаді 2007 року оподатковані опера ції, загальна сума яких без податку на додану вартість складає - 22500,00 грн., та сума податку на додану вартість - 4 500 грн.), яку відповідно до платіжного доручення № 48 сплачено Позивачем 03.06.2008 року. Крім того, відповідно до вимог п.п. 17.2 ст. 17 Закону України № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон 2181) Позивачем сплачено відповідні штрафні санкції у звязку з самостійним виправленням помилок, що підтверджується платіжним дорученням № 49 від 03.06.2008 року копію якого долучено до матеріалів справи. Також факт наявності у Позивача в листопаді 2007 року підтверджує податкова накладна № 1 від 21.11.2007 року на загальну суму з ПДВ 27000,00 грн., копію якої долучено до матеріалів справи.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, про наявність у Позивача оподатковуваної поставки на протязі дванадцяти послідовних податкових місяців у 2007 році.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представником Відповідача для встановлення факту відсутності у Позивача протягом дванадцяти послідовних податкових місяців оподатковуваних поставок Відповідачем проведено невиїзну камеральну перевірку.
Відповідно до п.п. 1.2 п. 1 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України № 327 від 10.08.2005 року (далі Порядок) невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
Відповідно до п.п. 1.3. п.1 Порядку за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.
Відповідно до абз. 2 п.п. 2.4.4 п. 2 Порядку у висновку акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок зазначаються: кількість складених примірників акта перевірки та відмітка про вручення одного примірника посадовим особам суб'єкта господарювання.
Відповідно до п.п. 2.5. п.2 Порядку довідка складається аналогічно акту невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок з урахуванням особливостей щодо відсутності порушень. Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначених норм, суд прийшов до висновку, що Відповідач після складання довідки про проведення невиїзної камеральної перевірки № 58-15-236 від 22.01.2008 року повинен був вручити примірник довідки Позивачу проте, Відповідач такої дії не вчинив. Крім того, суд встановив, що ані під час проведення невиїзної (камеральної) перевірки а ні під час прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Відповідач не вчиняв будь-яких дій для зясування всіх обставин, які мають значення для прийняття такого рішення та не намагався залучити Позивача для участі в процесі прийняття спірного рішення.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що спірне рішення прийнято з порушенням Порядку щодо повідомлення, тобто у спосіб, що суперечить законодавству; не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; без врахування права Позивача на участь у процесі прийняття рішення.
Наслідком порушення Відповідачем принципів, вказаних у статті 2 КАСУ, є невідповідність висновків оскаржуваного акту дійсним обставинам справи. які встановлені судом щодо наявності у Позивача оподатковуваної поставки на протязі дванадцяти послідовних податкових місяців у 2007 році.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, прийшов до висновку що Відповідачем не доказано правомірність прийняття ним спірного акту, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 2, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та нечинним Акт № 7917/29-203 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Славнафтосінтез»з дати його складання.
3.Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі м. Києва відно вити ТОВ «Славнафтосінтез»в Реєстрі платників податку на додану вартість.
4.Присудити на користь ТОВ «Славнафтосінтез» з Державного бюджету України судові витрати у сумі 3,40 грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з моменту її складення в повному обсязі за правилами, встановленим ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя П. В. Вовк