Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 101
РІШЕННЯ
Іменем України
23.12.2011Справа №5002-7/4317-2011
За позовом Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради (пр. Леніна, 2, м. Євпаторія, 97416, ідентифікаційний код 34740798)
До відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» (вул. Токарєва, 43, м. Євпаторія, АР Крим, 97412, ідентифікаційний код 31364688)
Про спонукання до укладення договору.
Суддя Дворний І. І.
представники:
Від позивача ОСОБА_1 предст., дов. №1498/02-29 від 06.10.2011р.
Від відповідача ОСОБА_2 предст., дов. №320 від 21.09.2011 р.
Сутьспору: Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради звернувся до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ», в якій просить суд:
-зобовязати відповідача укласти договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Євпаторії у місячний строк з дня набрання рішення суду в законну силу;
-у разі не укладення договору в місячний строк з дня набрання рішення суду законної сили, вважати договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Євпаторії за спливом одного місяця, з дня набрання рішення суду в законну силу, укладеним в редакції, яка зазначена у позові.
Обґрунтовуючи свої вимоги, Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради посилається на те, що відповідач, як замовник будівництва торгівельно-сервісного комплексу «Універсам» по проспекту Перемоги, 59-в в м. Євпаторія, згідно з нормами чинного законодавства України зобовязаний взяти участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, однак ухиляється від укладання відповідного договору, що стало підставою для звернення до суду.
19.12.2011 р. до ГС АР Крим від Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» надійшло клопотання про застосування строків позовної давності, яке було прийнято судом до розгляду.
У судовому засіданні представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні вимог Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради. При цьому відповідач посилається на те, що в рішеннях Євпаторійської міської ради №4-28/121 від 03.03.2005 р. та №384/12 від 22.07.2005 р. відсутні пункти, що зобовязують Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс ХХІІ» укласти договір про пайову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Крім того, відповідач вважає недоречним посилання позивача на Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки обєкт будівництва був прийнятий в експлуатацію за актом від 05.12.2007 р. Наданий відзив був прийнятий судом до розгляду.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.
Розгляд справи відкладався у порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
За клопотанням відповідача ухвалою ГС АР Крим від 29.11.2011 р. строк розгляду справи був продовжений на пятнадцять днів в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ :
03.03.2005 р. рішенням Євпаторійської міської ради №4-28/121 був поновлений з Комунальним підприємством «Сервіс-ХХІІ» (правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ», відповідач у справі) договір оренди строком на 10 років, з моменту прийняття цього рішення, на земельну ділянку для комерційних цілей, загальною площею 22072,65 кв. м. для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам» під торгівельно-сервісний комплекс, розташований по проспекту Перемоги.
22.12.2005 р. Євпаторійською міською радою було прийнято рішення №4-36/116, яким було затверджено проект відведення додаткової земельної ділянки площею 2900,00 кв. м. по проспекту Перемоги для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам», та передано в оренду строком на 9 років 4 місяця з моменту прийняття рішення Товариству з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» додаткову земельну ділянку, кадастровий номер 0110900000:01:043:0022 по проспекту Перемоги для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам».
Пунктом 8 цього рішення закріплено положення про необхідність ТОВ «Сервіс-ХХІІ» укласти договір про пайову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Євпаторії (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2000 р.).
На підставі вказаних рішень 04.04.2006 р. між Євпаторійською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, пунктом 1 якого передбачено, що Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки з міських земель, за зареєстровані за Євпаторійською міською радою за кадастровими номерами 0110900000:01:043:0005 та 0110900000:01:043:0022, за адресою: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, проспект Перемоги.
Згідно з пунктом 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 24972,65 кв. м.
Договір укладено строком до 03 березня 2015 року (п. 7 Договору).
В пункті 12 Договору сторони визначили, що земельна ділянка загальною площею 24972,65 кв. м. передається в оренду для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам» під торгівельно-сервісний комплекс.
26.08.2009 р. Євпаторійською міською радою було прийнято рішення №5-48/84, яким затверджено проект землеустрою з відведення додаткової земельної ділянки ТОВ «Сервіс-ХХІІ» за адресою: м. Євпаторія, пр. Перемоги, та передати в оренду до 03 березня 2015 року додаткову земельну ділянку, кадастровий номер 0110900000:01:043:0039, код цільового використання згідно УКЦВЗ 1.11.3, площею 0,4438 га, для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам» під торгівельно-сервісний комплекс, за рахунок земель, не переданих у власність та не наданих у користування, категорія земель землі жилої та громадської забудови.
Пунктом 3.5 цього рішення також закріплена умова про обовязок ТОВ «Сервіс-ХХІІ» укласти договір про пайову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Євпаторії (відповідно до чинного законодавства).
На виконання цього рішення 05.02.2010 р. між Євпаторійською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до пункту 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з міських земель, яка зареєстрована за Євпаторійською міською радою за кадастровим номером 0110900000:01:043:0039, за адресою: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, проспект Перемоги.
Згідно з пунктом 1 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4438,00 кв. м..
Договір укладено строком до 03 березня 2016 року (п. 7 Договору).
Відповідно до пункту 12 Договору земельна ділянка передається в оренду для реконструкції та обслуговування ринку «Універсам» під торгівельно-сервісний комплекс.
Матеріали справи свідчать, що 05.12.2007 р. державною приймальною комісією був складений акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта: Торгівельно-сервісний комплекс «Універсам» (мясний павільйон) 1 черга по проспекту Перемоги, 59-В в м. Євпаторія, який складається з двох мясних павільйонів, лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, складських приміщень, адміністративних та торгових павільйонів, допоміжних приміщень, площею 151 кв. м., 1 поверх: торговий павільйон №1 (57, 58, 59, 60), площею 33,1 кв. м., торговий павільйон №2 (61, 62), площею 34 кв. м., торговий павільйон №3 (71, 72), площею 19,2 кв. м., торговий павільйон №4 (79,80,81), площею 25,9 кв. м., торговий павільйон №5 (63, 64, 65), площею 32,9 кв. м., торговий павільйон №6 (55, 56), площею 46 кв. м., торговий павільйон №7 (53, 54), площею 46 кв. м., торговий павільйон №8 (66, 67, 68), площею 28,4 кв. м., торговий павільйон №9 (69, 70), площею 29,1 кв. м, торговий павільйон №10 (73, 74, 75), площею 26,1 кв. м., торговий павільйон №14 (76, 77, 78), площею 26,1 кв. м., 2 поверх: торговий павільйон №11 (123, 124), площею 26,2 кв. м., торговий павільйон №112 (113, 114), площею 41 кв. м., торговий павільйон №13 (94-99, 104-109), площею 233,9 кв. м., офісні приміщення №1 та павільйон №1 (1, 2, 17, Ѕ 18, 19-21, Ѕ 25, 50, 51, 52, 82-88, 110-112, 125-129, ІІІ, ІУ, У, УІ, Ѕ УІІІ), площею 617,35 кв. м., офісні приміщення №2 та павільйон №2 (3-7, 9, 10-16, 22, 23, 24, 27-49, Ѕ 18, Ѕ 25, 89-93, 100-103, 110, 115-122, І, ІІ, УІІ, Ѕ УІІІ, ІХ, Х, ХІІ, ХІІІ, ХІУ, ХУ), площею 1107,55 кв. м.
Зі вказаного акта вбачається, що будівництво здійснювалося на підставі вищевказаних рішень Євпаторійської міської ради №4-28/121 від 03.03.2005 р., від 22.12.2005 р. №4-36/116, та рішення Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 22.07.2005 р. №384/12 «Про дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» на реконструкцію ринку «Універсам» по пр. Перемоги».
Інвестиційна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією: всього 7787 тис. грн., в тому числі: витрати на будівельно-монтажні роботи 6426 тис. грн., машини, обладнання, та інвентар 1311 тис. грн.
Вказаний акт був затверджений рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради №803/3 від 14.12.2007 р.
З матеріалів справи вбачається, що разом із супровідним листом №1223/02-29 від 19.08.2011 р. Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради направив на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» проект договору про пайову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, від підписання якого відповідач відмовився, про що свідчить його лист №313 від 09.09.2011 р.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з вимогою про спонукання до підписання договору в примусовому порядку.
Проте, з цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно з частинами 5, 6 цієї статті величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:
1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;
2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Отже, законодавчо закріплений обовязок забудовників прийняти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, для чого має бути укладений відповідний договір.
Таким чином, оскільки вказаний спір виник при укладанні договору, наявність якого є обовязковою, він згідно з частиною 1 статті 187 Господарського кодексу України може бути розглянутий судом, у звязку з чим Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради обґрунтовано звернувся до Господарського суду АР Крим.
Проте, суд звертає увагу на те, що Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» був прийнятий 17.02.2011 р. та набрав чинності 12.03.2011 р.
Частиною 3 статті 40 цього Закону закріплено, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Частиною 9 цієї ж статті передбачено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Згідно абзацу 7 цієї частини кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
У той же час, відповідно до пункту 1 Розділу У Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» «Прикінцеві положення» цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім частини третьої, абзацу сьомого частини дев'ятої статті 40, які набирають чинності з 1 січня 2013 року.
Суд звертає увагу на те, що в рішенні № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року Конституційний Суд України розяснив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, відносини між сторонами мають регулюватися тими нормами права, які існували на час їх виникнення.
Як вже було вказано вище, обєкт будівництва був прийнятий в експлуатацію на підставі акта державної приймальної комісії від 05.12.2007 р., затвердженого рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради №803/3 від 14.12.2007 р., тобто на час дії Закону України «Про планування і забудову територій».
Відповідно до статті 27-1 вказаного Закону замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником після прийняття об'єкта в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі (внеску) замовника від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Розмір пайової участі (внеску) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається не пізніше десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, з техніко-економічними показниками.
Договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до одержання дозволу на виконання будівельних робіт.
Пайовий внесок сплачується в повній сумі єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором. Граничний термін сплати пайового внеску не повинен перевищувати одного місяця після прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.
Слід зазначити, що на момент звернення позивача до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» з пропозицією щодо укладення спірного договору питання внесення пайових коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Євпаторія регулювалися відповідним Порядком, затвердженим рішенням Євпаторійської міської ради №5-42/22 від 27.03.2009 р.
Вказаним Порядком передбачено, що зобовязання по внесенню пайових коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста встановлюються:
-рішенням міської ради про виділення земельної ділянки для будівництва (реконструкції) обєктів;
-рішенням міської ради або виконавчого комітету про дозвіл на будівництво або реконструкцію обєктів на вже виділеній раніше земельній ділянці;
-рішенням виконавчого комітету про дозвіл на проведення капітального ремонту, реконструкції приміщень, будівель, споруд.
Як вже було вказано вище, з акта державної приймальної комісії про прийняття обєкта в експлуатацію вбачається, що будівництво здійснювалося на підставі рішень Євпаторійської міської ради №4-28/121 від 03.03.2005 р., від 22.12.2005 р. №4-36/116.
При цьому, в рішенні Євпаторійської міської ради №4-28/121 від 03.03.2005 р., яким в оренду відповідачеві передана найбільша частина земельної ділянки площею 22072,65 кв. м., не були встановлені зобовязання Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-ХХІІ» по внесенню пайових коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста як того вимагає вищевказаний Порядок, затверджений рішенням Євпаторійської міської ради №5-42/22 від 27.03.2009 р.
Відповідні зобовязання були визначені лише в рішенні від 22.12.2005 р. №4-36/116, про передачу в оренду земельної ділянки площею 2900,00 кв. м.
В свою чергу, саме наявність в рішенні органу місцевого самоврядування відповідного застереження про обовязок забудовника прийняти пайову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста є необхідною передумовою для укладення договору.
Враховуючи, що збудований відповідачем обєкт нерухомості розташований на двох земельних ділянках, переданих в оренду ТОВ «Сервіс-ХХІІ» за різними рішеннями Євпаторійської міської ради та різними договорами оренди, позивач наділений правом вимагати від відповідача внесення відповідних коштів лише щодо тієї частини нерухомості, що розташована на земельній ділянці, переданій в оренду за рішенням від 22.12.2005 р. №4-36/116. Проте, відповідні умови відповідачеві запропоновані не були, в проекті договору розмір внеску в сумі 642600,00 грн. був визначений, виходячи із загальної вартості (6426000,00 грн.) витрат на будівельно-монтажні роботи зі спорудження обєкта, який здебільшого розташований на тій земельній ділянці, яка була передана в тимчасове платне користування без будь-яких додаткових обтяжень щодо подальшого відрахування внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. З урахуванням цього, покладення на відповідача обовязку по перерахуванню відповідного внеску в запропонованому позивачем розмірі суд вважає безпідставним.
Крім того, слід звернути увагу на те, що за нормами Закону України «Про планування і забудову територій» (який діяв на момент завершення будівництва) пайові внески підлягають перерахуванню замовником впродовж місяця після прийняття обєкта містобудування в експлуатацію. За нормами чинного Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вказані суми підлягають перерахуванню до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію, проте вказані норми набирають чинності з 01.01.2013 р.
З урахуванням цього, визначальним у даному випадку є дата введення обєкта будівництва в експлуатацію, з якою повязується обовязок забудовника по перерахуванню до бюджету відповідних коштів.
Матеріали справи свідчать, що обєкт будівництва був введений в експлуатацію 14.12.2007 р. дата затвердження рішенням Євпаторійської міської ради акта державної приймальної комісії.
У той же час, позивач звернувся до суду з вимогою про спонукання забудовника до укладення спірного договору 06.10.2011 р. (позов був зданий до відділення поштового звязку).
Відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Стаття 257 Цивільного кодексу України визначає, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Отже, матеріалами справи підтверджується подання Євпаторійською міською радою позову після спливу строку позовної давності
За приписами статті 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. При цьому сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Таким чином, враховуючи наявне в матеріалах справи клопотання відповідача про застосування строку позовної давності, вимоги Євпаторійської міської ради не підлягають задоволенню.
Судові витрати суд залишає за позивачем відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя (підпис) І. І. Дворний
Рішення підписано 27.12.2011 р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримДворний І.І.