Постанова № 20266996, 10.11.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
2а-3114/11/2770
Номер документу
20266996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Копия >

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.11.11Справа №2а-3114/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

Суддя - Водяхін С.А.,

секретар - Авчиян К.Е.

за участю:

представника позивача Державної податкової інспекції у Нахімовському районі міста Севастополя ОСОБА_1, довіреність від 02 грудня 2009 року № 3888/9/10-0;

відповідача Приватного підприємства «Терра ДСА»явку повноважних представників у судове засідання не забезпечив, про час розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки або про важність причин неприбуття суду не повідомив,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Нахімовському районі міста Севастополя до Приватного підприємства «Терра ДСА» про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2011 року Державна податкова інспекція у Нахімовському районі міста Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Приватного підприємства «Терра ДСА»про стягнення заборгованості з податку на прибуток на комунального податку у загальному розмірі 26611 грн. 25 коп.

Позов обґрунтовано тим, що за результатами перевірок відповідача щодо своєчасності надання податкової звітності з податку на прибуток та комунального податку, а також своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань, контролюючим органом були прийняти податкові повідомлення-рішення про застосування до приватного підприємства «Терра ДСА»штрафних санкцій у загальному розмірі 4944 грн. 93 коп. Крім того, відповідачем надані податкові декларації з податку на прибуток, у яких самостійно визначено податкове зобовязання у загальному розмірі 18722 грн. 00 коп. Таким чином, усього сума заборгованості підприємства з врахування пені у розмірі 2973 грн. 35 коп. та переплати з комунального податку у розмірі 29 грн. 03 коп., склала 26 611 грн. 25 коп. Проте вказана сума боргу відповідачем у добровільному порядку не сплачена.

Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, причин неявки або про поважність причин суду не повідомив, заперечень проти позову не надіслав.

Встановивши обставини справи заслухавши доводи представника позивача, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «Терра ДСА»зареєстровано у якості юридичної особи Нахімовською районною державною адміністрацією м. Севастополя 26 жовтня 2007 року. Перебуває на обліку як платник податків та зборів у ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя з 30 жовтня 2007 року.

17 березня 2010 року співробітниками позивача було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності.

За результатом перевірки складений акт перевірки від 17 березня 2010 року № 796/10/15-1/35525782, у якому зафіксовано порушення відповідачем Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі Закон № 2181) та Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»(які діяли на час виникнення спірних правовідносин), що виразилося у несвоєчасної сплаті узгоджених сум податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 4857 грн. 00 коп., які визначені відповідачем у деклараціях за 2008 рік та 1 квартал 2009 року. Так, платник сплатив узгоджену суму податкового зобовязання 09 лютого 2010 року по строку сплати 19 лютого 2009 року, та 20 травня 2010 року при встановленому строку 20 травня 2009 року.

На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Нахімовському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення від 25 березня 2010 року № 0000201510/0 про застосування до Приватного підприємства «Терра ДСА»штрафних санкцій у розмірі 2428 грн. 51 коп., яке отримано відповідачем особисто 25 березня 2010 року.

09 березня 2011 року ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя проведена документальна перевірка щодо своєчасності подання ПП «Терра ДСА»податкової звітності з податку на прибуток.

У ході перевірки були встановлені та зафіксовані у акті перевірки від 09 березня 2011 року № 321/10/15-1/35525782 порушення платником вимог пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181, а саме: неподання податкових декларацій з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року та за 2010 рік у терміни, які передбачені для відповідного податкового періоду.

За результатами перевірки позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 23 березня 2011 року №0000411510/0 про застосування до ПП «Терра ДСА»штрафних санкцій у розмірі 340 грн. 00 коп., яке було отримано відповідачем особисто 23 березня 2011 року.

20 травня 2011 року ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток ПП «Терра ДСА».

У ході перевірки були встановлені та зафіксовані у акті перевірки від 20 травня 2011 року № 952/10/15-1/35525782 порушення платником вимог пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181, що виразилося у несвоєчасної сплаті узгоджених сум податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 618 грн. 12 коп., які визначені відповідачем у декларації за 9 місяців2009 року. Так, платник сплатив узгоджену суму податкового зобовязання 15 квітня 2011 року при строку сплати 19 листопада 2009 року.

За результатами перевірки позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 27 травня 2011 року №000106151/0 про застосування до ПП «Терра ДСА» штрафних санкцій у розмірі 136 грн. 42 коп., яке було отримано відповідачем особисто 27 травня 2011 року.

25 травня 2011 року ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя також проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток ПП «Терра ДСА».

У ході перевірки були встановлені та зафіксовані у акті перевірки від 25 травня 2011 року № 962/10/15-1/35525782 порушення платником вимог пункту підпункту 49.18.2 пункту 19.18 статті 49 Податкового кодексу України, що виразилося у несвоєчасному поданні податкових декларацій з податку на прибуток за 1 квартал 2011 року.

За результатами перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 06 червня 2011 року №0001271510/0 про застосування до ПП «Терра ДСА»штрафних санкцій у розмірі 1020 грн. 00 коп., яке було отримано відповідачем особисто 06 серпня 2011 року.

Зазначені податкові повідомлення-рішення у судовому або адміністративному порядках не оскаржувались.

Крім того, ПП «Терра ДСА»були надані до ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя наступні декларації з податку на прибуток: № 13871 від 11 травня 2010 року, у якої визначено податкове зобовязання у розмірі 741 грн. 00 коп., № 27409 від 09 серпня 2010 року сума нарахованого податку склала 4085 грн. 00 коп., № 26998 від 09 травня 2011 року сума зобовязання склала 13896 грн. 00 коп.

Сума самостійно визначеного податкового зобовязання відповідачем сплачена не була.

Таким чином, усього сума заборгованості ПП «Терра ДСА»з податку на прибуток з врахування пені у розмірі 2973 грн. 35 коп. склала 25620 грн. 28 коп., яку відповідач у добровільному порядку не сплачує.

Також 16 червня 2011 року ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя проведена документальна невиїзна перевірка ПП «Терра ДСА»з питань своєчасності подання податкового розрахунку з комунального податку за липень 2010 року по терміну надання 20 серпня 2010 року.

У ході перевірки були встановлені та зафіксовані у акті перевірки від 16 червня 2011 року № 1221/10/15-30 порушення ПП «Терра ДСА»вимог підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181, що виразилося у несвоєчасному поданні податкового розрахунку по комунальному податку за липень 2010 року.

За результатами перевірки ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення від 29 вересня 2011 року № 0001361530 про застосування до ПП «Терра ДСА»штрафних санкцій у розмірі 1020 грн. 00 коп., яке було отримано відповідачем особисто 04 липня 2011 року.

Зазначене рішення відповідачем в судовому або адміністративному порядках не оскаржувалось.

Отже, з врахування переплати у розмірі 29 грн. 03 коп., сума заборгованості з комунального податку ПП «Терра ДСА»складає 990 грн. 97 коп.

Таким чином, усього сума боргу відповідача з податку на прибуток та комунального податку складає 26611 грн. 25 коп.

Статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування” (закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом Українивід 02 грудня 2010 року) визначено, що платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі).

Відповідно до пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», якій діяв на час виникнення спірних правовідносин, податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.

Відповідно до статті 15 Декрету Кабінету Міністрів України “Про місцеві податки та збори” (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Підпунктом 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(який діяв на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у випадку, якщо згідно із законом з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу) податковий період не встановлено, то податкова декларація подається та податкове зобов'язання сплачується у строки, передбачені цим пунктом для місячного базового податкового періоду, крім випадків, коли подання декларації не передбачено таким законом.

Підпунктом «ї»підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону № 2181-III визначено, що форми податкових декларацій (розрахунків) з місцевих податків i зборів встановлюються центральним (керівним) органом контролюючого органу за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики, i є обовязковими для застосування їх платниками (податковими агентами). Форма розрахунку комунального податку затверджено наказом ДПА України від 24 грудня 2003 року №625 «Про затвердження форми податкового розрахунку комунального податку».

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на час виникнення спірних правовідносин, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 вказано Закону податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим зі дня надання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржено платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з абзацом 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах “а” “в” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Аналогічні норми містить у собі податковий кодекс України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року.

Так, відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 56.11 статті 56 Кодексу встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, відповідно до пункту 57. 3статті 57 Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України передбачено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Кодексу у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 вказаного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Абзацом четвертим підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону встановлено, що у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Позивачем на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/347 від 02 грудня 2008 року, яку повернуто у звязку з відсутністю адресата за зазначеною адресою. 25 лютого 2009 року позивачем на адресу відповідача було направлено другу податкову вимогу за № 2/70, яку повернуто на адресу позивача поштовим відділенням з тих же підстав.

На час розгляду справи по суті, сума заборгованості відповідача перед бюджетом з податку на прибуток та комунального податку погашена не була та складає 26 611 гривень 25 копійок.

Згідно зі статтею 20 Податкового кодексу України у випадках, встановлених законом, органі державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.

Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення котів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на сума податкового боргу або його частини.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, якого звільнено від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства «Терра ДСА»на користь Державної податкової інспекції у Нахімовському районі міста Севастополя у дохід державного бюджету Нахімовського району міста Севастополя заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток у розмірі 25 620 (двадцять пять тисяч шістсот двадцять) гривень 28 копійок (р/р 31119009700008, МФО 824509, код ОКПО 24035606, код платежу 11021000, банк одержувача УДК у м. Севастополі) та з комунального податку у розмірі 990 (девятсот девяносто) грн. 97 коп. (р/р 33213828700008, МФО 824509, код ОКПО 24035606, код платежу 16010200, банк одержувача УДК у м. Севастополі) з рахунків Приватного підприємства «Терра ДСА»у банках, обслуговуючих відповідача.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова не набрала законної сили.

Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено 11 листопада 2011 року.

Суддя(підпис)С.А. Водяхін З оригіналом згідно

СуддяС.А. Водяхін