Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 грудня 2011 року 15:06 № 2а-10780/11/2670
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ольтенія Білд»
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування рішення
Суддя Добрянська Я.І.
Секретар судового засідання Юзина О.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2 (довіреність від 01.06.2011 р. № б/н)
від відповідача: ОСОБА_3 (довіреність від 18.07.2011 р. № б/н),
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 08.12.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Ольтенія Білд» звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2011 р. було відкрито провадження у справі № 2a-10780/11/2670 та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва щодо винесення рішення № 4843 від 06 червня 2011 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ольтенія Білд»(код ЄДРПОУ 36546782, адреса: 03170, м. Київ, вул. Перемоги, буд.9);
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва № 4843 від 06 червня 2011 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ольтенія Білд»(код ЄДРПОУ 36546782, адреса: 03170, м. Київ, вул. Перемоги, буд.9, індивідуальний податковий номер 365467826579, свідоцтво № 100236504, дата початку дії 20.07.2009 р.).
В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідач дійшов помилкового висновку про наявність підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість зважаючи на отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо припинення юридичної особи ТОВ «Ольтенія Білд», оскільки єдиним засновником (власником) та директором ТОВ «Ольтенія Білд»ОСОБА_4 не приймалося рішення про припинення діяльності ТОВ «Ольтенія Білд», а тому оскаржуване рішення прийняте відповідачем протиправно та підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та зазначив, що зважаючи на отримання відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо припинення юридичної особи ТОВ «Ольтенія Білд», податковий орган мав правові підстави та був зобов'язаний здійснити анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ольтенія Білд»на підставі п.п.«Б»п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України.
Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
06 червня 2011 р. Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва було прийнято рішення № 4843 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Ольтенія Білд».
Як видно із вказаного рішення, підставою для його прийняття стало отримання податковим органом відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо припинення юридичної особи ТОВ «Ольтенія Білд», відповідно до чого п.п.«Б»п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України передбачено право податкового органу на анулювання реєстрації платника податку.
Вважаючи такі дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість протиправними, позивач оскаржив їх та прийняте рішення в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, зважаючи зокрема на наступне.
Як видно з наявних матеріалів справи, єдина підстава, на яку посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог про протиправність дій відповідача щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ольтенія Білд», є та підстава, що єдиним засновником (власником) та директором ТОВ «Ольтенія Білд»ОСОБА_4 не приймалося рішення про припинення діяльності ТОВ «Ольтенія Білд», а відповідно податковий орган не мав права керуватися п.п.«Б»п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України.
З такою позицією позивача суд погодитися не може, оскільки вона є безпідставною, та не підтверджується жодними доказами, що наявні в матеріалах справи.
Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців по Товариству з обмеженою відповідальністю «Ольтенія Білд»станом на 12.08.2011 року, державним реєстратором ОСОБА_5 03.06.2011 року було проведено реєстраційну дію, а саме: внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи, або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.
Так, п.п.«Б»п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний або передавальний баланс щодо своєї діяльності відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із податку у випадках, визначених цим розділом.
Зважаючи на отримання вказаних вище відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо припинення 03.06.2011 року юридичної особи ТОВ «Ольтенія Білд»відповідно до рішення його засновників (учасників), Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва, на підставі вимог п.п.«Б»п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України, було прийнято рішення від 06 червня 2011 р. № 4843 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Ольтенія Білд».
З огляду на посилання позивача на те, що єдиним засновником (власником) та директором ТОВ «Ольтенія Білд» ОСОБА_4 не приймалося рішення про припинення діяльності ТОВ «Ольтенія Білд», суд ухвалою від 26.09.2011 р. витребував зі Святошинської районної в м Києві державної адміністрації належним чином завірену копію реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю «Ольтенія Білд»(код ЄДРПОУ 36546782) з метою належного дослідження всіх документів, на підставі яких було здійснено припинення юридичної особи позивача.
27.10.2011 р. Святошинською районною в м Києві державною адміністрацією було надано до канцелярії суду належним чином завірену копію реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю «Ольтенія Білд»(код ЄДРПОУ 36546782).
В зазначеній реєстраційній справі ТОВ «Ольтенія Білд», яка була долучена до матеріалів даної адміністративної справи, міститься зокрема копія протоколу № 01/11 загальних зборів засновників ТОВ «Ольтенія Білд»від 16.05.2011 р., яким ухвалено припинити діяльність ТОВ «Ольтенія Білд». Даний протокол підписаний головою та секретарем зборів - ОСОБА_4. Також як видно із зазначеного протоколу, ОСОБА_4 є власником 100% статутного капіталу ТОВ «Ольтенія Білд», а відповідно його єдиним власником.
Також, протоколом № 4 загальних зборів засновників ТОВ «Ольтенія Білд»від 26.05.2011 р., копія якого міститься в матеріалах справи, ухвалено припинити діяльність ТОВ «Ольтенія Білд», призначити ліквідатором ОСОБА_4, подати заяву про зняття ТОВ «Ольтенія Білд»з обліку в районній податковій інспекції та забезпечити виключення ТОВ «Ольтенія Білд» з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Зазначений протокол також є підписаним ОСОБА_4.
З наведеного вбачається, що всі документи, повязані з ліквідацією юридичної особи ТОВ «Ольтенія Білд»були підписані єдиним засновником (власником) та директором ТОВ «Ольтенія Білд»- ОСОБА_4.
Крім того, з метою належного, повного та всебічного встановлення всіх фактичних обставин у справі, що будуть мати значення для вирішення даної справи по суті, судом було ініційовано питання про допит єдиного засновника (власника) та директора ТОВ «Ольтенія Білд»ОСОБА_4 в якості свідка.
Так, в судовому засіданні 08.12.2011 р. допитаний в якості свідка по справі ОСОБА_4, під присягою повідомив суду, що він дійсно здійснює обовязки директора ТОВ «Ольтенія Білд», однак зазначив, що всі документи підписуються ним без їх вивчення, оскільки такі документи готуються іншими особами, а йому надаються тільки для підпису.
Крім того, допитаний як свідок ОСОБА_4 повідомив, що на товаристві знаходилися чисті бланки товариства з його підписом та печаткою товариства з метою здійснення необхідних дій без залучення для цього особисто ОСОБА_4
Також, при візуальному огляді підписів ОСОБА_4 на документах, в тому числі повязаних з припиненням реєстрації ТОВ «Ольтенія Білд», допитаний в якості свідка по справі ОСОБА_4 під звукозапис підтвердив, що всі зазначені підписи належать йому, хоча зазначив, що рішення про припинення юридичної особи позивача він особисто не приймав.
Правове регулювання відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, здійснюється на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Державний реєстратор після проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Відповідно до п.64.1 ст.64 Податкового кодексу України встановлено, що взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів в органах державної податкової служби здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами державної податкової служби.
З наведеного вбачається, що норми Податкового кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», співвідносяться в частині визначення повноважень кожного із суб'єктів державної влади при здійсненні ними заходів щодо здійснення державної реєстрації суб'єктів господарювання, з метою виконання владних повноважень, в межах своєї компетенції.
Крім того, стаття 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру.
Так, відповідно до ч.1 ст.18 вищезазначеного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Також суд зазначає, що доказів про скасування запису державного реєстратора ОСОБА_5 від 03.06.2011 року, яким було проведено реєстраційну дію, а саме: внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи, або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи ТОВ «Ольтенія Білд», позивачем до матеріалів справи надано не було.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва було правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства (п.п.«Б»п.184.1 ст.184 розділу V Податкового кодексу України) прийнято рішення № 4843 від 06 червня 2011 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, з підстав отримання податковим органом відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо припинення юридичної особи ТОВ «Ольтенія Білд», що був чинним на дату прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та є чинним станом на час розгляду даної справи.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як субєкт владних повноважень, довів правомірність прийнятого ним рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 4843 від 06 червня 2011 р., зважаючи на отримання відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо припинення юридичної особи ТОВ «Ольтенія Білд», що вважаються достовірними і можуть бути використані доки до них не внесено відповідних змін, натомість позивач не надав суду обґрунтованих пояснень та допустимих доказів в їх підтвердження, щодо протиправності прийнятого відповідачем рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 4843 від 06 червня 2011 р., зважаючи на що, суд дійшов висновку про відмову в задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В адміністративному позові відмовити.
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя: Я.І. Добрянська
Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 12.12.2011 р.