Постанова № 20261582, 07.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.12.2011
Номер справи
2а-15717/11/2670
Номер документу
20261582
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 грудня 2011 року 11:13 № 2а-15717/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Олійник Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства "Фінінвест"

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва

провизнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № б/н від 22.11.2011 р.

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 4420/9/10-009 від 29.09.2011 р.

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Приватне підприємство "Фінінвест", (даліпозивач, ПП "Фінінвест"), з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва, (далівідповідач, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у прийнятті декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 р. № 2453/10/15-211 від 13.09.2011 р., зобовязання прийняти зазначену декларацію та перенести показники декларації до електронних баз податкової звітності.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем було безпідставно відмовлено у визнанні поданої позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 р., оскільки вказана декларація містила усі обовязкові реквізити. Посилання відповідача на те, що у декларації допущено таке порушення як "недостовірність місцезнаходження (місце проживання) платника податків" не відповідає дійсності, оскільки, як зазначив позивач, місцезнаходження позивача, зазначене у декларації співпадає з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та відповідало дійсному місцезнаходженню підприємства на час подачі декларації.

Подана декларація, на думку позивача, була заповнена з дотриманням усіх вимог, передбачених п. 48.3, п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України. Відтак, позивач вважає, що оскаржуване рішення відповідачем прийнято з порушенням норм п. 48.3, п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України та підлягає скасуванню.

У судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив, надав письмові заперечення. В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача посилався на те, що податкова декларація ПП "Фінінвест" з податку на додану вартість за серпень 2011 р. була правомірно не визнана як податкова декларація підставі п. 49.15 ст.49 Податкового кодексу України, оскільки в ній було виявлене порушення, а саме: недостовірність місцезнаходження (місце проживання) платника податків, що підтверджується довідкою про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 29.07.2011 р. № 3761/26-1/52, складеної за наслідками перевірки адреси реєстрації позивача.

З огляду на вищевикладене, представник відповідача вважав позовні вимоги необґрунтованими та просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд встановив наступне.

ПП "Фінінвест" зареєстроване Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією 25.09.2003 року та перебуває на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Голосіївському районі м. Києва.

Відповідно до пп. 16.1.2, пп. 16.1.3. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно визначення, наведеного в п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до ст. 49.2 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Порядок складання податкової декларації визначений статтею 48 Податкового кодексу України.

09 вересня 2011 р., у встановлений законодавством строк, позивачем засобами електронного звязку за реєстраційним № 9007371641 подано до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 р.

Відповідач листом від 13.09.2011 року № 2453/10/15-211 повідомив позивача про те, що подана ним податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2011 р. вважається неподаною, оскільки встановлено порушення, а саме, недостовірність місцезнаходження (місце проживання) платника податків.

Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 п. 48.1 ст. 48 Податкового кодексу України, форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Визначення обов'язкових реквізитів наведено в п. 48.2 зазначеної статті Податкового кодексу України, відповідно до якого, обов'язковими реквізитами є інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої, документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Пунктом 48.3 ст. 48 Податкового кодексу встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:

тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;

дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);

ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;

підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Додатково податкова декларація може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п.48.4 ст. 48 Податкового кодексу).

Відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Відповідно до ст. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.

Судом встановлено, що зазначені відповідачем факти невідповідності спірної податкової декларації вимогам Податкового кодексу України не відповідають дійсності та спростовуються матеріалами справи.

З декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 р., (копія наявна в матеріалах справи), надісланою позивачем поштою до податкової інспекції, вбачається, що всі обов'язкові реквізити позивачем вказані.

При огляді спірної декларації, судом встановлено, що місцезнаходження платника податків у декларації зазначено: 03039, м. Київ, вул. Саперно-Слобідська, буд. 25, що відповідає місцезнаходженню позивача (на день надсилання декларації), що вказано у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 13.10.2011 р. та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 13.10.2011 р.

Також суд зазначає, що з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що відносно позивача не внесені відомості про відсутність підприємства за місцезнаходженням.

Крім того, ухвала про відкриття провадження у справі та повістка, направлені на зазначену адресу позивача, були ним отримані.

Також знаходження позивача за вказаною адресою підтверджується, наявними в матеріалах справи копіями Договору суборенди приміщення № 23 за адресою: м. Київ, вул. Саперно-Слобідська, буд. 25 від 12.06.2011 р. та Актів здачі-приймання робіт (надання послуг) за 2-4 квартали 2011 р. користування приміщення з метою розміщення робочого місця та почтово-абонентською скринькою.

Викладені обставини не дають підстав вважати, що відповідачем оскаржувані дії вчинено з дотриманням положень частини другої статті 19 Конституції України та податкового законодавства, оскільки спірна декларація Позивача з податку на додану вартість містить всі необхідні відомості, в тому числі і інформацію щодо достовірного місцезнаходження позивача.

Відповідно до положень п.49.13 ст.49 Податкового кодексу України, зазначено, що у разі, якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.

Таким чином, враховуючи визнання судом неправомірним оскаржуваного рішення відповідача, декларація позивача з податку на додану вартість за серпень 2011 р. вважається поданою у день її отримання податковим органом - 09.09.2011 р.

Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», відповідач забезпечує облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролює своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Порядок ведення органами Державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету регламентується відповідною Інструкцією, затвердженою наказом ДПА України від 18 липня 2005 року № 276 та зареєстрованою у Мін'юсті України 2 серпня 2005 року за № 843/11123 (Інструкція № 276).

Пунктами 1.4., 1.6 Інструкції № 276 передбачено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів та підтримання в актуальному стані автоматизованої інформаційної облікової системи.

Проведення податкової звітності в електронних базах податкової звітності передбачено також Методичними рекомендаціями щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затвердженими наказом ДПА України від 31 грудня 2008 року № 827.

Наведене свідчить про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб у системі обліку податкового органу (електронних базах податкової звітності) правильно відображався фактичний стан виконання його обовязку щодо подання податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів.

В даному випадку рішення відповідача щодо невизнання декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 р. призводить до протиправного неврахування даних податкової декларації в електронних базах податкової звітності.

З огляду на наведене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача перенести до електронних баз податкової звітності, що ведеться органами державної податкової служби, показників поданої Приватним підприємством "Фінінвест" декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 р.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як субєкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого рішення щодо визнання неподаною податкової декларації позивача з ПДВ за звітний податковий період "серпень 2011 р.".

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Приватного підприємства "Фінінвест" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва № 2453/10/15-211 від 13.09.2011 р. "Про податкову звітність", яким податкова звітність Приватного підприємства "Фінінвест" з податку на додану вартість за звітний податковий період "серпень 2011 р." вважається не поданою.

3. Зобов"язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі м. Києва перенести до електронних баз податкової звітності показники поданої Приватним підприємством "Фінінвест" (ідентифікаційний код 32486217) декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період "серпень 2011 р.".

4. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Приватного підприємства "Фінінвест" (ідентифікаційний код 32486217) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 07.12.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 12.12.2011 р.

Суддя Ю.Т. Шрамко