Постанова № 20261328, 04.10.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.10.2011
Номер справи
2а-10949/11/2670
Номер документу
20261328
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

Іменем України

м.Київ

04 жовтня 2011 року 14:36 год.№ 2а-10949/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі суддіКостенкаД.А.,

при секре тарі судового засідання Палійчук Л.Д.,

за участю представників: позивача Куци І.І., відповідача Москаленка О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Київського міського від ділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі Фонд) до Приватного підприємства "Обелиск" (даліПП "Обелиск") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у сумі 44239,19 грн.,

в с т а н о в и в:

У липні 2011 р. Фонд звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути із ПП "Обелиск" адміністративно-господарські санкції за неви конання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 р., у розмірі 36228,00 грн. та пеню у сумі 8011,19 грн., а разом 44239,19 грн.

Під час розгляду справи, представник позивача підтримала повні вимоги. Позивач обґрунтовує тим, що перевіркою відповідача 14.03.2011 р. виявлено невиконання ним нор мативу робочих місць для працевлаштування інвалідів і зокрема у 2008 р., при цьому відпо відачем не надавався до Фонду звіт по формі №10-ПН "Звіт про зайнятість і працевлашту вання інвалідів" за 2008р. Як зазначила представник позивача у своїх поясненнях, зазначений звіт до Фонду не надходив, його було фактично прийнято лише під час проведення перевірки, водночас, оскільки підприємством були надані докази надіслання звіту, протокол про адміністративне правопорушення не складався.

Представник відповідача не визнав позов. Відповідач заперечує проти позову (а.с. 19, 20) з тих підстав, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, який, як вважає відповідач, розпочався 16.04.2009 р. та закінчився 16.10.2009 р. При цьому відповідач зазначає, що ним направлявся на адресу Фонду звіт по формі №10-ПН "Звіт про зайнятість і працевлаш тування інвалідів" за 2008 р. 27.02.2009 р., у підтвердження чого надав фіскальний чек поштового відділення та опис цінного листа.

Між тим, відповідачем у письмових запереченнях і його представником у своїх поясненнях суду не заперечується сам факт допущеного порушення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені сторонами письмові докази, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з такого.

Згідно із ч. 8 ст. 69 ГК підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визна чену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема інвалідів. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Вимоги Фонду стосуються стягнення з ПП "Обелиск" адміністративного-господар ських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів у 2008 році та пені за прострочення сплати цих санкцій, на підставі ст. 20 Закону України від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закон № 875-ХІІ) .

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у т.ч. підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використо вують найману працю (далі Роботодавці), установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4-х відсотків від середньооблікової чисельності штат них працівників облікового складу, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.

У відповідності до ч.ч. 2, 3 вказаної статті Закону № 875-ХІІ і ч. 2 ст. 12 Закону Украї ни від 14.10.1992 р. № 2694-ХІІ "Про охорону праці" Роботодавці, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Згідно із ч. 3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ Роботодавці зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у т.ч. спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інва лідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постано вою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 встановлено, що звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають до 1 березня відділенням Фон ду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007р. №42 затверджена форма звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкція щодо її заповнення. Згідно з п. 3.1. Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до п. 3.2. Інструкції зі статис тики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 р. № 286, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 р. за №1442/11722. За таким же правилом визначається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Статтею 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що Роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, а підприємства на яких працює від 8 до 15 осіб у розмірі половини середньої річної заробітної плати (ч. 1). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються особами, зазначеними в ч. 1 цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені ст. 250 ГК (ч. 4). Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ч. 2).

Судом встановлено, що 14.03.2011 р. Фонд за дорученням прокуратури Печерського району м. Києва та в присутності директора Каменєва О.А. провів позапланову виїзну перевірку ПП "Обелиск" на предмет викання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, реєстрації у відділенні Фонду, подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження адміністративно-господарських санкцій до Державного бюджету України, за результатами якої складено акт від 14.03.2011 р. №32-П11 (а.с. 11-13).

До перевірки відповідач надав документи, перелік яких зазначено в акті, у т.ч. звіт по формі №10-ПН "Звіт про зайнятість і працевлаш тування інвалідів" за 2008 р.

Як вказано в акті перевірки (а.с. 12, табл. 1), відповідно до Звіту про зайня тість і працевлаш тування інвалідів за 2008 р. (Форма №10-ПН) відповідачем самостійно вка зано, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік становить 161 осіб, середньооблікова кількість інвалідів немає, кількість інвалідів штат них праців ників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону №875-ХІІ 6 осіб, фонд оплати праці штатних працівників 1084,00 тис. грн., середньоріч на заробітна плата штатного працівника 6733,00 грн., сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 40398,00 грн.

Зазначені в акті перевірки дані підтверджуються наданим звітом за 2008 р. (а.с.23).

У той же час перевіркою встановлено (а.с. 12, табл. 2), що середньооблікова кількість штатних праців ників облікового складу за рік становить 150 осіб, середньооблікова кількість інвалідів 1 особа, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону № 875-ХІІ 6 осіб, фонд оплати праці штатних працівників 1086,84 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника 7245,53 грн., сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу ро бочих місць для працевлаштування інвалідів 36228,00 грн., пеня станом на 14.03.2011 р. 7587,26 грн.

Зазначений акт перевірки від 14.03.2011 р. №32-П11 підписано керівником ПП "Обелиск" без зауважень, під час судового розгляду справи представником відповідача не заперечувалися дані і встановлені в акті обставини.

Аналогічні дані (окрім пені, яка збільшилася до 8011,19 грн.) встановлено і підчас перевірки ПП "Обелиск" 22.04.2011 р., про що свідчить акт перевірки від 22.04.2011 р. №65-П11 а.с. 33-35), що також не заперечувалося представником відповідача.

З огляду на викладене, є доведеним і беззаперечним факт невиконання відповідачем нормативу робочих місць для праце влаштування інвалідів у 2008 р., а відтак на підставі ст.20 Закону №875-ХІІ відповідач повинен сплатити до Державного бюджету відповідну суму адміністративно-господарських санкцій.

При цьому враховуючи, що відповідач був свідомий допущеного порушення за 2008р. і необхідності сплати санкцій, про що свідчить Звіт про зайня тість і працевлаш тування інвалідів за 2008 р. (Форма №10-ПН) від 27.02.2011 р., в якому підприємство самостійно зафіксував факт невико нання ним нормативу та розрахувало суму санкцій, відповідач зобов'язаний був їх сплатити до 15.04.2009 р.

Проте, відповідач не виконав свій обов'язок і не сплатив визначені санкції до бюдже ту, що підтверджується поясненнями представників сторін і матеріалами справи, узв'язку з чим уповноважена сторона вправі нарахувати пеню згідно із ч. 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ та Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Мініс терства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 р. № 223, зареєстрованого в Мініс терстві юстиції України 30.05.2007 р. за №552/13819 та порушити питання про їх стягнення в судовому порядку.

Згідно із ч.ч. 9, 10 ст. 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за ст.ст. 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Щодо строку звернення до суду із даним позовом, суд зазначає наступне.

Враховуючи, що до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санк цій, передбачених Законом №875-ХІІ, не застосовуються строки, визначені ст. 250 ГК (ч. 4 ст. 20 Закону №875-ХІІ), а інші спеціальні строки для стягнення цих санкцій не встановлені, то застосуванню підлягає строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС.

Згідно із ч. 2 ст. 99 КАС (в редакції, чинній на час звернення з даним позовом) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встанов люється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оцінюючи заперечення відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідач вважає, що шестимісячний строк звернення до суду слід обчислювати з 16.04.2009р.перший день після закінчення строку для добровільної сплати санкцій, оскіль ки саме з цього дня порушено бюджетні інтереси і позивач повинен був дізнатися про це, адже 27.02.2009 р. йому надсилався Звіт про зайня тість і працевлаш тування інвалідів за 2008 р. (Форма №10-ПН), про що свідчать фіскальний чек і опис цінного листа.

Представник позивача заперечує проти цього, стверджуючи, що зазначений звіт до Фонду не надходив, а про несплату відповідачем санкцій за 2008 р. позивач дізнався лише після проведення 14.03.2011р. перевірки ПП "Обелиск". При цьому представник позивача пояснила, що Фонд не міг дізнатися і раніше про несплату відповідачем санкцій за 2008 р., зокрема шляхом перевірки, тому що відповідач у Фонді офіційно не реєструвався. Щодо фактичного одержання Звіту про зайня тість і працевлаш тування інвалідів за 2008 р. (Форма №10-ПН) представник пояснила, що він був прийнятий під час перевірки 14.03.2011р., але оскільки відповідачем були надані докази надсилання звіту (фіскальний чек і опис цінного листа), то протокол про адміністративне правопорушення не складався.

Оцінюючи доводи представників сторін, суд зазначає, що обставина одержання пози вачем надісланого відповідачем 27.02.2009 р. звіту має значення для розгляду справи, оскільки розглядалася б судом в контексті обізнаності особи (позивача) з порушенням його прав чи інтересів, з чим процесуальний закон (ст. 99 КАС) пов'язує строк звернення до суду.

Дана обставина потребує доказування згідно з ч. 1 ст. 71 КАС. При чому відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Надані відповідачем фіскальний чек від 27.02.2009 р. №8144 (а.с. 21) і опис цінного листа з відбитком календарного штемпеля (а.с. 22), вказують на те, що ним надсилався до Фонду Звіт про зайня тість і працевлаш тування інвалідів за 2008 р. (Форма №10-ПН).

Разом з тим, ці документи жодним чином не підтверджують фактичне одержання Фондом поштового відправлення.

За наявності спору між сторо нами щодо фактичного одержання позивачем поштою надісланого відповідачем 27.02.2009 р. звіту та згідно до ч. 4 ст. 70 КАС цей факт повинен бути підтверджений певними засобами, зокрема поштовим повідомленням про вручення.

Однак належних доказів вручення (одержання) Фонду надісланого йому відповідачем по пошті Звіту про зайня тість і працевлаш тування інвалідів за 2008 р. (Форма №10-ПН) суду не представлено. Крім цього, відповідачем не спростовано і те, що ПП "Обелиск" не було своєчасно зареєстровано у Фонді.

За таких обставин, суд вважає, що про порушення бюджетних інтересів позивач міг дізнатися під час проведення 14.03.2011 р перевірки, а тому строк звернення до суду слід обчислювати з цього часу. Як вбачається позовна заява подана до суду 28.07.2011 р., тобто в межах шестимісяч ного строку з дня проведення 14.03.2011 р. перевірки.

Таким чином, враховуючи встановлений і беззаперечний факт невиконання відпові дачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 р., зважаючи на те, що на час вирішення справи, позивачем не сплачено адміністративно-господарські санкції у розмірі 36228,00 грн. і пеню у сумі 8011,19 грн., та беручи до уваги, що строк звернення до суду не порушено і судом невста новлено інших обставин, що перешкоджають стягненню, вказана сума адміністративно-господарських санкцій і пені підлягає стягненню з відповідача в судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 50, 70, 71, 76, 79, 86, 104, 158163, 167 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

1.Задовольнити адміністративний позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

2.Стягнути із Приватного підприємства "Обелиск" (ідентифікаційний код 32916683) на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 2426221, р/р 31219230700001 в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код платежу 50070000;01) адміністративно-господарські санкції за не вико нання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 р. урозмірі 36228,00 грн. та пеню у сумі 8011,19 грн., а разом 44239,19 грн. (сорок чотири тисячі двісті тридцять дев'ять гривень 19 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання її копії повного тексту.

СуддяД.А. Костенко