Постанова № 20261130, 28.11.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.11.2011
Номер справи
2а-9134/11/2670
Номер документу
20261130
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 листопада 2011 року 09:20 № 2а-9134/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Розсошко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавної податкової інспекції у Подільському районі м.Києва

до Закладу Федерації професійних профспілок України "Учбово-спортивна база "Спартак"

простягнення заборгованості у розмірі 331 216,36 грн. Державна податкова інспекція у Подільському районі міста Києва звернулася до суду з позовом про стягнення з Закладу Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база "Спартак" суми податкового боргу по орендній платі за землю в розмірі 331216,36 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, податковий борг перед Державним бюджетом України виник у звязку з порушенням відповідачем норм податкового законодавства України по орендній платі за землю.

У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу України” податкові органи подають позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках, коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідач визнав позов в повному обсязі.

У звязку з тим, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України (до 01.01.2011 р.), розгляд та вирішення адміністративної справи здійснюється з урахуванням норм податкового законодавства, яке діяло до 31.12.2010 р.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Обєктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Згідно ч.1 ст. 14 зазначеного закону, платник земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної сумирівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Заклад Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база "Спартак" зареєстрований Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією 22.06.1995 р., код ЄДРПОУ 23502170.

Так, відповідно до поданої Закладом Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база "Спартак" до податкового органу податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік від 20.01.2010 р. № 529, ним було визначено до сплати суму орендної плати за земельні ділянки за 2010 рік у розмірі 767880,40 грн. (щомісячна плата 63990,03 грн.), яка була частково сплачена відповідачем.

Згідно ч.1 ст. 17 Закону України "Про плату за землю", податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі - Закон) від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення (далі - Закон).

Відповідно до положень п.5.1.ст.5 Закону, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання - зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів, яку зазначає у податковій декларації. Таке податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації, не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку, та повинно бути сплачене ним протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (пп.5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону). Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.5.1 ст. 5 Закону).

Державною податковою інспекцією у Подільському районі міста Києва було проведено перевірку відповідача щодо своєчасності сплати податків і зборів до бюджету.

Перевіркою були виявлені порушення відповідачем норм податкового законодавства України щодо строків погашення податкового зобовязання, а саме: пп.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, про що складено акт від 05.05.2011 р. № 193/1530/02583615.

На підставі акта перевірки, податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення форми "Ш": від 11.05.2011 р. № 0002081530, яким відповідачу нараховано штраф у розмірі 8 238,68 грн. (10 % узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої з затримкою) та від 11.05.2011 р. № 0002091530, яким відповідачу нараховано штраф у розмірі 25603,64 грн. (20 % узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої з затримкою), які оплачені чи оскаржені відповідачем не були.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем не було реалізоване надане йому пп.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону, право адміністративного оскарження рішень податкового органу.

Згідно пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги: перша надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання; друга - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

На виконання зазначених вимог податкового законодавства позивачем, були винесені дві податкові вимоги: перша на суму 63951,82 грн. від 02.08.2010 р. № 1/1575, друга - на суму 98210,12 грн. від 10.09.2010 р. № 2/1990, які були отримані відповідачем під розписку, але оплачені ним не були. Так, позивачем було прийняте рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу від 15.10.2010 р. № 182.

Відповідно до пп.3.1.1 п. 3.1 ст.3 Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

Згідно довідки про заборгованість від 25.11.2011 р. загальний податковий борг відповідача становить 753614,35 грн. В позовній заяві позивачем заявлено до стягнення суму податкового боргу в розмірі 331216,36 грн. Доказів сплати відповідачем зазначеної суми податкового боргу суду не надано. Крім цього, відповідачем в судовому засіданні визнано в повному обсязі заявлену позивачем суму податкового боргу.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позовну заяву такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків Закладу Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивної бази "Спартак" (код 02583615) податковий борг у розмірі 331216,36 грн.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Арсірій Р.О.