ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 листопада 2011 року 10:58 № 2а-11436/11/2670
За позовомПредставництва фірми «SI-TRANS LIMITED»(«СІ ТРАНС ЛІМІТЕД»), в інтересах фірми СІ ТРАНС ЛІМІТЕД
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва
про скасування рішення форми «Р»№ 0000622200 від 11.07.2011 року
Суддя Смолій І.В.,
Секретар судового засідання Колесник І.Ю.
Представники:
Від позивача ОСОБА_1 довіреність № б/н від 20.07.11
Від відповідачаОСОБА_2 довіреність № 84/9/10-008 від 12.01.11
На підставі ч. 3 ст. 160 КАСУ в судовому засіданні 15.11.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про скасування форми «Р»№ 0000622200 від 11.07.2011 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.08.11р. відкрито провадження у адміністративній справі та закінчено підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті на 13.09.11р.
В судових засіданнях 13.09.11р., 29.09.11р., 13.10.11р. оголошувалось перерви для витребування та приєднання до матеріалів усіх необхідних доказів, забезпечення явки учасників судового розгляду, а також за клопотаннями позивача.
В судовому засіданні 20.10.2011 року представником позивача подано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до яких позивач просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р»№ 0000622200 від 11.07.2011 року, прийняте Державною податкової інспекцією у Оболонському районі м. Києва, в частині донарахування податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 29829,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 7457,00 грн.
В судових засіданнях 20.10.11р., 08.11.11р. оголошувалось перерви для забезпечення явки учасників судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю із урахуванням поданих уточнень до позову. В обґрунтування позовних вимог посилаючись на обставини викладені в позовній заяв, поданих уточненнях та додаткових письмових поясненнях.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив в повному обсязі, в обґрунтування посилався на обставини викладені у письмових запереченнях на позов.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ВСТАНОВИВ:
22.06.2011 року Державною податковою інспекцією у Оболонському районі м.Києва було проведено планову виїзну перевірку Представництва TRANS LIMITED»(«СІ ТРАНС ЛІМІТЕД») та за результатами проведеної перевірки було складено Акт №291 22-2-26603693 від 22.06.2011р. про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 22.11.2007р. по 31.12.2010р.(далі - Акт).
За наслідками встановлених в ході перевірки порушень позивачем вимог податкового законодавства, що викладені в Акті перевірки, 11.07.2011 р. Державною податковою інспекцією у Оболонському районі м. Києва було винесено податкове повідомлення-рішення, згідно якого позивачу донарахований податок на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 33296,00 грн. та штрафні санкції на суму 10534,00 гри., в тому числі пеня та штраф за неподання декларацій з податку на прибуток.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про підставність позовних вимог виходячи з наступних міркувань.
Як зазначено в Акті перевірки, відповідачем встановлено порушення позивачем пп. 16.4, пп. 16.11, пп. 16.15 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР зі змінами та доповненнями, п. 1.3 ст. 1 «Порядку складання розрахунку податку на прибуток нерезидента, що проводить діяльність на території України через постійне представництво», зареєстрованого наказом ДПА України від 31.07.1997 р. № 274, пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2І81-1ІІ із змінами та доповненнями в частині неподання Представництвом «СІ-ТРАНС ЛІМІТЕД»Декларацій з податку на. прибуток за 1 квартал 2008 року, 1 півріччя 2008 року, 9 місяців 2008 року, 11 місяців 2008 року, 2008 рік, 1 квартал 2009 року, 1 півріччя 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 2010 рік».
Крім того в Акті перевірки, податковий орган посилається на порушення Позивачем п. 1.21 ст. 1, пп. 1.20.1, пп. і .20.2 п. 1.20 ст. 1, пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п. 4.3 ст. 4, пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7, п. 13.8 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР із змінами та доповненнями, пунктів 1.5, 1.8, 1.9, 1.10. 1.11, 1.12 Розділу 1, пунктів 3.3. 3.6 Розділу 3 Порядку складання розрахунку податку на прибуток нерезидента, що проводить діяльність на території України через постійне представництво, затвердженого наказом ДПА України від 31.07.1997 р. № 274 із змінами та доповненнями, Представництво «СІ ТРАНС ЛІМІТЕД»занизило податок на прибуток постійного представництва.
Відповідач прийшов до висновку, що всі отримані Представництвом «СІ ТРАНС ЛІМІТЕД»грошові кошти у сумі 397726,15 грн. від материнської компанії «СІ ТРАНС ЛІМІТЕД», зареєстрованої в Гонконзі, є валовим доходом
Відповідно до пп.4.1.6 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в редакції Закону України від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР із внесеними змінами і доповненнями, валовий доход, зокрема, включає доходи з інших джерел, у тому числі у вигляді: сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку в звітному періоді.
Відповідно до п. 13.8 ст.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», суми прибутків нерезидентів, які здійснюють свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються у загальному порядку.
Статтею 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»під представництвом іноземного суб'єкта господарської діяльності визначено установу або особу, яка представляє інтереси іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні і має на це належним чином оформлені відповідні повноваження.
Відповідно до частин 2, 3, 4, 5 ст.95 Цивільного кодексу України, представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до Єдиного державного реєстру.
Як передбачено п. 5 Статутних норм Представництва «СІ-ТРАНС ЛІМІТЕД»фінансування представництва і його матеріальна підтримка здійснюється компанією «СІ-ТРАНС ЛІМІТЕД»згідно законодавства. Представництво вводить в користування майно компанії. Представництво користується майном згідно цілей своєї діяльності.
Протягом всього часу існування Представництво «СІ-ТРАНС ЛІМІТЕД»отримувало грошові кошти виключно від своєї материнської компанії для утримання представництва (поточні витрати: зарплата тощо) і навіть, не має право здійснювати діяльність пов'язану з отриманням прибутку і не повинно сплачувати податок на прибуток.
Відповідно до п.1.32 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Згідно п.4.1 ст.4 вищенаведеного Закону, валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Таким чином, оскільки Представництво не є самостійним субєктом та діє без статусу юридичної особи від імені основного підприємства, суми коштів, що отримуються Представництвом від основного підприємства, залишаються власністю нерезидента основного підприємства із статусом юридичної особи та не відносяться до складу валового доходу Представництва, а відтак база для оподаткування не виникає.
Порядок складання розрахунку податку на прибуток нерезидента, що проводить діяльність на території України через постійне представництво, затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 31.07.1997 р. № 274 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.08.97 за № 352/2156 (із внесеними змінами та доповненнями) (далі також - Порядок).
Відповідно до п. 1.5 Порядку, у випадку, якщо діяльність постійного представництва складається лише з надання послуг нерезиденту, оподатковуваним прибутком є прибуток, який постійне представництво могло б одержати, якби надавало такі послуги як самостійне підприємство.
Згідно до податкового законодавства України, постійним представництвом нерезидента вважається юридична особа України, або інший субєкт підприємницької діяльності , зареєстрований як такий на території України, що надає агентські, договірні та комерційні послуги на користь та за рахунок нерезидента.
Згідно п. 1.17 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»постійне представництво нерезидента в Україні (далі - постійне представництво) - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється господарська діяльність нерезидента на території України. До постійних представництв, зокрема, відносяться: місце управління, філіал, офіс, завод, фабрика, майстерня, шахта, нафтова чи газова свердловина, кар'єр або інше місце розвідки чи видобутку корисних копалин. З метою оподаткування до постійних представництв прирівнюються резиденти, які мають повноваження діяти від імені нерезидента, що тягне за собою виникнення у нерезидента цивільних прав та обов'язків (укладати договори (контракти) від імені нерезидента; утримувати (зберігати) запаси товарів, що належать нерезиденту, із складу яких здійснюється поставка товару від імені нерезидента, крім резидентів, що мають статус складу митниці). Резиденти, що з метою оподаткування прирівнюються до постійних представництв, не підлягають додатковій реєстрації в податкових органах як платники податку.
Тобто в розумінні п.1.17 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994 р. 334/94-ВР із змінами та доповненнями, Представництво «СІ ТРАНС ЛІМІТЕД»є «постійним».
Враховуючи вищевикладене, в Акті перевірки податковий орган зазначає, що Компанія-нерезидент здійснює свою діяльність на території України через зареєстроване постійне Представництво.
Однак судом встановлено, що через Представництво «СІ ТРАНС ЛІМІТЕД»не здійснювалось повністю або частково господарська діяльність нерезидента на території України. За весь час існування представництва жодної господарської операції материнської компанії не було здійснено на території України.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, Представництво «СІ ТРАНС ЛІМІТЕД»було зареєстровано в Мінекономіки, що підтверджується Свідоцтвом о державну реєстрацію від 26.07.2007р., що відповідає вимогам Інструкції про порядок реєстрації представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, затверджений наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 18.01.1996 р. № 30 (в редакції Наказу МЗЕЗ від 18.01.1996 р. № 30).
Відповідно до п.14 зазначеної Інструкції № 30, представництво суб'єкта господарської діяльності не є юридичною особою і не займається самостійно комерційною діяльністю, у всіх випадках воно діє від імені і за дорученням іноземного суб'єкта господарської діяльності, зазначеного у свідоцтві про реєстрацію, і виконує свої функції згідно з чинним законодавством України.
Представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні може здійснювати функції, пов'язані з виконанням представницьких послуг тільки в інтересах іноземного суб'єкта господарської діяльності, зазначеного у Свідоцтві.
У відповідності до вимог п.11 Інструкції № 30, представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності зобов'язане протягом місяця з моменту отримання Свідоцтва стати на облік у податковій інспекції за місцезнаходженням представництва та у Мінстаті України.
Таким чином, представництво виконало всі вимоги щодо його реєстрації для здійснення відповідних функцій на території України, оскільки Представництво «СІ ТРАНС ЛІМІТЕД» узято на облік в органах державної податкової служби, що підтверджується Довідкою про взяття на облік платника податків від 07.04.2011 р. № 1104/10/29-06.
З наведеного вище вбачається, що Представництво «СІ ТРАНС ЛІМІТЕД»не займається господарською діяльністю, оскільки також в Акті перевірки податковим органом не зроблено посилання на жодні первинні документи, які б свідчили про укладення позивачем господарських договорів з юридичними особами-резидентами, та крім того зазначених документів не було надано відповідачем в судових засіданнях.
Таким чином, оскільки Представництво не є самостійним субєктом та діє без статусу юридичної особи від імені основного підприємства, суми коштів, що отримуються Представництвом від основного підприємства, залишаються власністю нерезидента основного підприємства із статусом юридичної особи та не відносяться до складу валового доходу Представництва, а відтак база для оподаткування не виникає.
Пунктом 1.4 ст.1 вищенаведеного Закону встановлено, що поставка послуг - це будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.
Відповідач безпідставно дійшов до висновку про те, що кошти перераховані основним підприємством на рахунок Представництва для подальшого їх використання в цілях покриття поточних витрат та витрат на заробітну плату є доходом від здійснених операцій щодо надання послуг основному підприємству, оскільки таким не встановлено та не підтверджено відповідними доказами факт надання вказаних послуг та не виявлено жодної залежності розміру отриманих Представництвом коштів від обсягу наданих послуг, якщо такі надавалися.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000622200 від 11.07.2011 року в частині донарахування податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 29829,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 7457,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р»№ 0000622200 від 11.07.2011 року, прийняте Державною податкової інспекцією у Оболонському районі м. Києва, в частині донарахування податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 29829,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 7457,00 грн.
Постанова набуває законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій