Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 листопада 2011 року 10 год. 46 хв. № 2а-15538/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., при секретарі судового засідання Шередько А.В. вирішив адміністративну справу
за позовомКомунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району міста Києва
доУправління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва
проскасування рішення за участю представників:
позивача: Боженко Д.Є.,
відповідача: Польовчук О.В.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 29.11.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 02.12.2011 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Шевченківського району міста Києва (далі Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва (далі Відповідач) про скасування Рішення № 1489 від 12.10.2011 р. про застосування фінансових санкцій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2011 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання сторони прибули.
Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що оскаржуване рішення суперечить законодавству про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та підлягає скасуванню.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях від 24.11.2011 р.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва № 1489 від 12.10.2011 р. (далі Рішення № 1489) застосовано до Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району міста Києва фінансові санкції, а саме штраф в розмірі 8996,62 грн. та пеню в розмірі 626,24 грн. за період з 20.09.2011 р. по 27.09.2011 р. на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд, вирішуючи справу, виходить з такого.
Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Закон № 2464-VI) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Так, відповідно до статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до ст. 63 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція Пенсійного фонду та підвідомчі їй територіальні органи.
Територіальними органами виконавчої дирекції Пенсійного фонду є головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Щодо підстав винесення рішення № 1489 суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 25 Закону № 2464-VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (ч. 3). На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10).
Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 Закону № 2464-VI).
Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Шевченківського району міста Києва (ідентифікаційний код 31753249) є юридичною особою та взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.
На підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI відповідачем прийнято рішення № 1489 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 9622,86 грн. Розрахунок фінансової санкції за несплату внеску у серпні 2011 р. здійснювався на підставі даних картки особового рахунку платника, копії якої долучено до матеріалів справи.
Згідно п. 15 ст. 106 Закону № 1058-ІV строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафних санкцій не застосовується.
Щодо порушення, на думку Позивача, порядку прийняття рішення № 1489 з тих підстав, що воно н було погоджено з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики відповідно до ч. 14 ст. 25 Закону № 2464-VI, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 14 Закону № 2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Тобто дана норма закону передбачає, що порядок, відповідно до якого приймається рішення про нарахування пені та застосування штрафів, встановлюється Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, а не само рішення має бути погоджено з таким центральним органом виконавчої влади.
Так, порядок, відповідно до якого приймається рішення про нарахування пені та застосування штрафів, а саме Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджена Постановою Пенсійного фонду від 27.09.2010 № 21-5 та погоджено, в тому числі, Міністром праці та соціальної політики України (далі Інструкція).
Тлумачення Позивачем ч. 14 ст. 25 Закону № 2464-VI в тому розумінні, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів має бути погодженим з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, не можуть вважатись судом вірними та взятими до уваги при вирішенні справи.
Відповідно до п. 7.2.2. Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до Інструкції, яка прийнята на виконання Закону № 2464-VI, у даному випадку розрахунок фінансової санкції проводиться на основі даних карток особового рахунку Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району міста Києва та не потребує здійснення перевірок та складання актів.
Також, судом прийнято до уваги, що Позивачем не оспорюється обставина несвоєчасної сплати єдиного внеску.
Таким чином, судом встановлено, що рішення №1489 прийнято у формі, яка відповідає додатку № 10 Інструкції, та на підставі даних карток особового рахунку Позивача.
З огляду на це, судом не беруться до уваги посилання Позивача на те, що рішення № 1489 прийнято в порушення ч. 6, ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», якими передбачено проведення планових та позапланових заходів та складення акту.
Крім того, з аналізу норм чинного законодавства суд приходить до висновку, що дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»взагалі не поширюється на дані правовідносини.
Так, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
А відповідно до ст.. 58 Закону № 1058-IV Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Також згідно ст.. 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Та виключно Законом № 2464-VI визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (стаття 2).
Таким чином, суд приходить до висновку, що Відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а прийняте рішення № 1489 є законним.
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, а Відповідач правомірно виніс рішення.
Керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1.Відмовити у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяЛ. О. Маруліна