ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 листопада 2011 року 15:00 № 2а-16636/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомМіжнародного благодійного фонду «Повернення»
доДержавної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
провизнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії,
за участю:
позивача Мельник М.П.
відповідач Диба Ю.Д.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 листопада 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Міжнародний благодійний фонд «Повернення»(далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва (далі по тексту - відповідач) про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови включення позивача до Реєстру неприбуткових організацій і установ та зобовязання відповідача прийняти рішення про включення позивача до Реєстру неприбуткових організацій і установ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у включені позивача до Реєстру неприбуткових установ.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що відмовляючи позивачу у внесенні організації до Реєстру неприбуткових установ, податкова інспекція діяла в межах повноважень наданих законодавством.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
25 березня 2011 року проведені Установчі збори Міжнародного благодійного фонду «Повернення», на яких затверджено Статут Міжнародного благодійного фонду «Повернення».
Зазначений Статут зареєстрований Департаментом легалізації обєднань громадян, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформагентств Міністерства юстиції України 09.06.2011р. Наказом №1539/5, Свідоцтво №1123.
На виконання вимог статті 8 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації»від 16.09.1997р. №531/97-ВР, позивачем до податкової інспекції подано заяву про постановлення на облік та включення до Реєстру неприбуткових організацій і установ.
Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва рішенням від 14.10.2011р. №313/15-01 відмовила позивачу у внесенні установи до Реєстру неприбуткових організацій і установ.
Листом від 13.10.2011р. №37427/10/15-111 відповідач повідомив, що позивач не визнаний неприбутковою організацією та не включений до Реєстру неприбуткових організацій, в звязку з тим, що організацією порушено вимоги Наказу ДПА України від 24.01.2011р. №37 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2011р. №161/18899 та статті 157 Податкового кодексу України, оскільки статут позивача не відповідає чинному законодавству, а саме п. 11.5 статті 11.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з статтею 8 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» благодійна організація набуває права юридичної особи з моменту її державної реєстрації.
Державна реєстрація всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій здійснюється Міністерством юстиції України, а місцевих благодійних організацій, а також відділень (філій, представництв) всеукраїнських, міжнародних благодійних організацій - відповідними місцевими органами виконавчої влади.
Для державної реєстрації благодійної організації подаються такі документи: заява засновників (засновника) чи їх уповноважених, статут (положення), протокол установчих зборів (з'їзду, конференції), відомості про засновників (засновника) та органи управління благодійної організації, відомості про місцеві відділення (філії, представництва) благодійної організації, документ, що засвідчує сплату коштів за державну реєстрацію.
Зареєстрована благодійна організація вноситься до реєстру благодійних організацій, що ведеться органом, який здійснює державну реєстрацію, з присвоєнням відповідного номера. Порядок ведення реєстру встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Благодійна організація зобов'язана після отримання свідоцтва про державну реєстрацію у місячний термін стати на облік у податкових органах за її місцезнаходженням.
Відповідно до статей 63 та 64 Податкового кодексу України, статті 5 Закону України «Про систему оподаткування», п. 1 частини першої статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Інструкції про порядок обліку платників податків і зборів, затвердженої наказом ДПА України від 22.12.2010р. №979 та Наказу ДПА України від 24.01.2011р. №37 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ»облік платників податків, в тому числі і неприбуткових організацій здійснюється органами державної податкової служби у порядку, передбаченому законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем зроблено висновок, що Статут позивача не відповідає чинному законодавству, а саме п. 11.5 статті 11 Статуту Міжнародного благодійного фонду «Повернення»не відповідає вимогам статті 157 Податкового кодексу України та Наказу ДПА України від 24.01.2011р. №37 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2011р. №161/18899.
Пунктом 11.5 статті 11 Статуту Міжнародного благодійного фонду «Повернення»передбачено, що кошти та інше майно Фонду, в тому числі у випадках його ліквідації, використовуються тільки на статутні завдання і цілі Фонду.
Разом з тим, п.п. 2.2. п. 2 Статуту передбачені цілі (мета) Фонду, якими є сприяння поверненню з закордону предметів історії, культури, памятників культурної та наукової думки, особистих архівів тощо, за різних часів і з різних причин опинившихся за кордоном.
Згідно з п. 2.3 Статуту основними завданнями Фонду є:
2.3.1. сприяння створення міжнародного іміджу України як держави з багатими культурними та історичними традиціями;
2.3.2. розвиток культурних, економічних та інших звязків між громадянами України та українською діаспорою;
2.3.3. пошук нових форм співпраці громадян України ті інших країн;
2.3.4. налагоджування співпраці та обміну досвідом із зарубіжними благодійними організаціями аналогічного спрямування.
Пунктом 6.11 Статуту передбачено, що кошти та майно Фонду, в тому числі в разі його ліквідації, використовуються для виконання цілей, визначених у Статуті, або передаються іншій неприбутковій організації відповідного типу.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації»статут (положення) благодійної організації не повинен суперечити законодавству України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не порушені норми зазначених вище нормативних актів, оскільки Статут організації чітко містить норму, якою передбачено, що кошти та майно Фонду, в тому числі в разі його ліквідації, використовуються для виконання цілей, визначених у Статуті, або передаються іншій неприбутковій організації відповідного типу.
Разом з тим, суд зазначає, що Конституцією та законами України не передбачено право податкових органів перевіряти Статут (положення) організації на відповідність норм законодавства України.
Законом України «Про благодійництво та благодійні організації»чітко передбачено, що орган, який здійснює державну реєстрацію (Міністерство юстиції України), може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. За результатами розгляду заяви приймається рішення про державну реєстрацію або відмову в державній реєстрації (стаття 8).
Крім того, статтею 8 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», передбачено, що рішення про державну реєстрацію благодійної організації може бути анульоване у судовому порядку у разі встановлення реєструючим органом факту фальсифікації установчих документів або ненадання/несвоєчасного надання повідомлення про зміни у статутних документах або структури власності юридичної особи - засновника або за наявності особи, яка здійснює прямий або опосередкований вплив на юридичну особу - засновника та/або одержує значну частину прибутку від її діяльності, що внесена до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності.
Як вбачається, з матеріалів справи Статут Міжнародного благодійного фонду «Повернення»зареєстрований Міністерством юстиції України, на підставі чого видано Свідоцтво №1123, яке не анульовано в судовому порядку, як то, передбачено статтею 8 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації».
Крім того, суд звертає увагу на те, що у податкового органу є право лише на винесення рішення про внесення, повторне внесення, включення, відмову у внесенні установи (організації) до/з Реєстру неприбуткових установ та організацій або присвоєння установі (організації) іншої ознаки неприбутковості. Визнавати організацію неприбутковою повноважень у податкової інспекції немає.
Статут позивача зареєстрований Міністерством юстиції України в п. 1.3 якого передбачено, що Фонд є неприбутковою організацією.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва неправомірно відмовлено Міжнародному благодійному фонду «Повернення»у включені до Реєстру неприбуткових організацій і установ.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість прийняття рішення про відмову у внесенні Міжнародного благодійного фонду «Повернення»до Реєстру неприбуткових установ з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги Міжнародного благодійного фонду «Повернення»підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Міжнародного благодійного фонду «Повернення»задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва щодо відмови включити Міжнародний благодійний фонд «Повернення»(код ЄДРПОУ 37771661) до Реєстру неприбуткових організацій і установ.
Зобовязати Державну податкову інспекцію у Печерському районі м. Києва прийняти рішення про включення Міжнародного благодійного фонду «Повернення»(код ЄДРПОУ 37771661) до Реєстру неприбуткових організацій і установ.
Присудити з Державного бюджету України на користь Міжнародного благодійного фонду «Повернення»судові витрати у розмірі 30,00грн. (тридцять гривень).
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 30.11.2011р.
Суддя В.В. Амельохін