ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 листопада 2011 року № 2а-12975/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомБлагодійної організації "Ярослав Мудрий"
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва
проскасування податкового повідомлення - рішення № 0001462320 від 15.06.2011
за участю:
керівника - Коваленко Н.П. (паспорт оглянуто у судовому засіданні)
представника позивача ОСОБА_2 (довіреність б/н від 19.10.2011)
представника відповідача ОСОБА_3 (довіреність № 74/10-021 від 22.08.2011)
на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 07.11.2011 проголосив вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Благодійна організація "Ярослав Мудрий" звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва про скасування податкового повідомлення - рішення № 0001462320 від 15.06.2011 та акту перевірки №145/23-20/36620195 від 31.05.2011.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.09.2011 позовну заяву було залишено без руху. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2011 було відмовлено у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог щодо скасування акту «Про результати позапланової виїзної перевірки Благодійної організації «Ярослав Мудрий»№145/23-20/36620195 від 31.05.2011.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2011 було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 19.10.2011.
У судовому засіданні 19.10.2011 оголошувалась перерва до 07.11.2011
У судовому засіданні 07.11.2011, на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач помилково дійшов висновку про порушення позивачем статті 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу", оскільки вся отримана позивачем гуманітарна допомога була роздана згідно планів-розподілу затверджених Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, передача гуманітарної допомоги здійснювалась за довіреністю набувачів і оформлювалась видатковими накладними, та акти про використання гуманітарної та благодійної допомоги були оформлені належним чином і мали відомості про місце та дату розподілу, кількість та склад допомоги, яким категоріям нужденних громадян була надана допомога та вони підписані відповідальними особами.. Також позивач зазначив про те, що розподіл отриманої допомоги по номенклатурі товарів було проведено згідно даних вантажно - митних декларацій, про що було вчинено належний запис до «Журналу обліку та видачі благодійної гуманітарної допомоги згідно з номенклатурою та кількістю».
Водночас позивач зазначив про те, що оскільки одним з його основних завдань є сприяти розвитку міжнародних відносин, взаємозв'язків та співробітництва з громадськими та благодійними організаціями, іншими фундаціями та фізичними особами в Україні, та за її межами, то він має право вести свою діяльність не тільки на території міста Києва, а при необхідності і в інших регіонах України.
Представник позивача у судових засіданнях позовні вимоги підтримав повністю, надав додаткові усні пояснення та просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, у судовому 19.10.2011 надав письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки було встановлено, що позивачем було здійснено передачу гуманітарної допомоги набувачам - фізичним особам, ідентифікувати яких неможливо та позивачем не було дотримано обов'язкової вимоги Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України щодо обліку та видачі предметів гуманітарної допомоги згідно їх номенклатури та кількості, у зв'язку з чим підтвердити цільове використання гуманітарної допоміги позивачем неможливо. Також відповідач зазначив про те, що передача гуманітарної допомоги здійснювалась позивачем в територіально-адміністративних одиницях, на які не поширюється його статутна діяльність.
Представник відповідача у судових засіданнях заперечення підтримала, надала додаткові усні пояснення та просила у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Благодійна організація "Ярослав Мудрий" зареєстрована як юридична особа Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією 11.08.2009 та є неприбутковою організацією, взята на податковий облік в органах державної податкової служби 12.08.2009 за № 10999 та включена Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва до реєстру неприбуткових організацій та установ рішенням № 43/15-03/332 від 22.09.2009, ознака неприбутковості - 0005.
В період з 18.05.2011 по 24.05.2011 на підставі направлення № 1382/23-20П від 18.05.2011 Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва проведена позапланова виїзна перевірка Благодійної організації «Ярослав Мудрий»з питань використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням, дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.02.2011 по 18.05.2011.
Перевіркою встановлено порушення статті 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу»в частині недотримання порядку ведення обліку гуманітарної допомоги, що не дає можливості підтвердити її використання за цільовим призначенням, підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 39 761,5 грн., в т.ч. за І квартал 2011 року - на 39 761,5 грн.
До такого висновку податковий орган дійшов з наступного.
БО «Ярослав Мудрий»зареєстрована у Святошинському районному управлінні юстиції у м. Києві як місцева благодійна організація із правом здійснення діяльності на території Святошинського району міста та її статутом визначено, що діяльність організації поширюється лише на територію Святошинського району міста Києва.
Перевіркою встановлено, що БО «Ярослав Мудрий»фактично здійснювала діяльність в межах Київської, Чернігівської областей та районів м. Києва. Зокрема, в смт. Калинівка Броварського району Київської обл. БО «Ярослав Мудрий»отримувала, розвантажувала гуманітарну допомогу з одночасним розподілом її серед набувачів - юридичних осіб.
Таким чином, відповідач дійшов висновку про те, що передачу гуманітарної допомоги здійснено в територіально-адміністративних одиницях, на які не поширюється статутна діяльність організації.
У періоді, який перевірявся, БО "Ярослав Мудрий" було укладено договори (дарчі) з фірмами Midos Distribution Inc (США) та Union Charitable California (США) про дарування нерезидентами нових товарів (одяг, взуття, тканини, ковдри, постільна білизна, сумки) БО «Ярослав Мудрий»на безоплатній основі. За умовами договорів (дарчих) про дарування гуманітарної допомоги витрати по транспортуванню, страхуванню вантажів оплачувались за рахунок нерезидентів.
З метою звільнення від оподаткування та сплати митних платежів при ввезенні таких товарів на митну територію України БО «Ярослав Мудрий»зверталась до Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України з проханням визнати отримані від фірм-нерезидентів вантажі гуманітарною допомогою.
Всього, за період з березня 2011 року по травень 2011 року рішеннями Комісії для БО «Ярослав Мудрий»було визнано гуманітарною допомогою 3 вантажі:
- згідно витягом із протоколу засідання Комісії від 03.03.2011 № 26/ГД-2987/К вага нетто гуманітарного вантажу (одяг, взуття, ковдри, сумки, постільна білизна) складає 39 750 кг. Фактично БО "Ярослав Мудрий" на підставі дарчого документу компанії Midos Distribution Inc від 21.02.11, інвойсів від 21.02.11 № 37/10-М, від 21.02.11 Ко38/10-Н, від 21.02.11 №39/10-N та згідно ВМД від 17.03.11 №433593,від 28.03.11 №433606, від 28.03.11 №433607 отримано гуманітарний вантаж вагою нетто 28 962 кг, який складався із взуття (туфлі жіночі, взуття дитяче) та сумок. Вартість такого вантажу згідно ВМД - 141 169,6 грн.
- згідно витягом із протоколу засідання Комісії від17.03.11 № 26/ГД-11479 вага нетто гуманітарного вантажу (одяг, взуття, ковдри, сумки, постільна білизна) складала 39 640 кг. Фактично, БО «Ярослав Мудрий»на підставі дарчого документу компанії Union Charitable California від 07.0.2011, інвойсів від 07.03.11 № 001-2011UК, від 07.03.11 №002-2011UК, від 07.03.11 №003-2011UК та згідно ВМД від 07.04.11 №433637, від 08.04.11 №433639, від 12.04.11 №433643 отримано гуманітарний вантаж вагою нетто 32 570 кг, який складався із взуття (туфлі чоловічі, туфлі жіночі, босоніжки чоловічі). Вартість такого вантажу згідно ВМД- 148 646,8 грн.
- згідно з витягом із протоколу засідання Комісії від 07.04.11 № 26/ГД-2997/К вага нетто гуманітарного вантажу (одяг, взуття, тканини, сумки, постільна білизна) складала 39 880 кг. Фактично, БО «Ярослав Мудрий» на підставі дарчого документу компанії Union Charitable California від 25.03.11, інвойсів від 25.03.11 № 0б4-2011UК, від 25.03.11 №005-2011UК, від 25. 03.11 №006-2011UК та згідно ВМД від 20.04.11 №433649, від 20.04.11 №433651, від 20.04.11 отримано гуманітарний вантаж вагою нетто 39 850 кг, який складався із взуття (туфлі чоловічі, босоніжки жіночі, кеди чоловічі). Вартість такого вантажу згідно ВМД - 153 796,0 грн.
В ході проведення перевірки встановлено, що гуманітарна допомога була розподілена згідно розподілу гуманітарної допомоги між набувачами - юридичними особами.
Стосовно первинних документів на видачу (розподіл) гуманітарної допомоги іншим благодійним організаціям БО «Ярослав Мудрий»надано накладні на видачу предметів гуманітарної допомоги благодійним організаціям, оформлених на підставі довіреностей та листів-прохань таких набувачів,
В ході перевірки на адресу набувачів-юридичних осіб, які отримали предмети гуманітарної допомоги від БО «Ярослав Мудрий», ДПІ у Святошинському районі м. Києва направлено відповідні листи-запити щодо отримання та використання такої допомоги.
Згідно відповідей, наданих набувачами, вся гуманітарна допомога, отримана ними від БО «Ярослав Мудрий», була роздана інвалідам, пенсіонерам, громадянам похилого віку, підліткам, багатодітним сім'ям, членам церков, мирянам, дітям-сиротам, ветеранам війни та праці, безпритульним та іншим категоріям нужденних на благодійних акціях згідно актів списання. При цьому, такі акції проходили у районах м. Києва, містах та селах інших регіонів. Жодних журналів, відомостей, інших документів, які дають змогу ідентифікувати кінцевих набувачів - фізичних осіб до податкового органу не надано.
В ході перевірки було, з'ясовано, що БО «Ярослав Мудрий»отримав від інших благодійних організацій 18 000 кг гуманітарної допомоги, яка в подальшому була роздана набувачам фізичним особам.
Перевіркою зазначеного вантажу встановлено, що організацією не забезпечено ведення обліку отриманого гуманітарного вантажу в розрізі номенклатури товарів та, відповідно, було здійснено передачу такої допомоги без розмежування по номенклатурі товарів та як наслідок, БО «Ярослав Мудрий»не було дотримано обов'язкової вимоги Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України для збереження статусу гуманітарної допомоги для вантажів, отриманих БО «Ярослав Мудрий», стосовно ведення благодійною організацією обліку та видачі предметів вантажу згідно з їх номенклатурою та кількістю.
До перевірки в якості первинних документів з надходження гуманітарної допомоги на БО «Ярослав Мудрий»надано вантажно-митні декларації та накладні про отримання предметів гуманітарної допомоги від благодійних організацій, а саме: БФ "Апостола Михайла", БФ "Св. Апостола Андрія», БО "БМ Святого Георгія", БФ "Св. Миколи Чудотворця", БМ "Промінь надії", РГУЛПЦ «Успіня Богородиці», БО «Архистратига Михаїла».
Щодо первинних документів з використання такої допомоги до перевірки БО «Ярослав Мудрий»надано акти використання благодійної допомоги. Такі акти містять інформацію про те, що благодійною організацією під час благодійних акцій роздано предмети гуманітарної допомоги школярам, мирянам, багатодітним сім'ям, безпритульним, інвалідам та іншим категоріям нужденних на благодійних акціях.
Документи (відомості) з обліку видачі гуманітарної допомоги безпосереднім набувачам - фізичним особам в розрізі проведених БО «Ярослав Мудрий»благодійних акцій до перевірки не надано. Облік видачі гуманітарної допомоги безпосереднім набувачам - фізичним особам БО «Ярослав Мудрий»не здійснює.
Перевіркою також встановлено що первинні документи щодо надходження оприбуткування) предметів гуманітарної допомоги від благодійних організацій (зокрема РГУАПЦ «Успіня Богородиці», БО «Архистратига Михаїла») не мали розмежування такої допомоги по вазі, кількості та номенклатурі, при цьому, самою організацією Перевіркою також встановлено що первинні документи щодо надходження оприбуткування) предметів гуманітарної допомоги від благодійних організацій (зокрема РГУАПЦ «Успіня Богородиці», БО «Архистратига Михаїла») не мали розмежування такої допомоги по вазі, кількості та номенклатурі, при цьому, самою організацією також не здійснено такого розмежування в цілях обліку.
В ході перевірки було визначено вартість отриманих БО «Ярослав Мудрий»предметів гуманітарної допомоги вагою 6 250 кг, тобто виключно тих, які попередньо надходили на адресу отримувачів по ВМД лише за однією номенклатурою, вартість товарів склала 30 448,8 грн.
В якості регістрів синтетичного обліку надходження та використання гуманітарної допомоги, які ведуться на БО «Ярослав Мудрий», було надано книгу у вигляді оборотно - сальдових відомостей по рахунках бухгалтерського обліку 281 та 48 помісячно. В якості регістрів аналітичного книгу аналітичного та кількісного обліку, контролю розподілу гуманітарної допомоги, а також книгу обліку та контролю отримання, використання благодійної допомоги.
Таким чином, відповідач дійшов висновку про те, що БО «Ярослав Мудрий»не дотримано обов'язкової вимоги Комісії щодо обліку та видачі предметів гуманітарної допомоги згідно їх номенклатури та кількості.
З огляду на викладене та у зв'язку із наявністю фактів передачі гуманітарної допомоги не ідентифікованим особам, відповідач дійшов виснову про те, що здійснити перевірку та підтвердити цільове використання гуманітарної допомоги БО «Ярослав Мудрий»неможливо.
За результатами перевірки відповідачем було складено акт № 145/23-20/36620195 від 31.05.2011.
31.05.2011 Благодійною організацією "Ярослав Мудрий" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва було подано скаргу на акт № 145/23-20/36620195 від 31.05.2011, за результатами розгляду якої листом "Про розгляд заперечень до акту" № 12929/10/23-225 від 09.06.2011 повідомлено про те, що висновки акту залишено без змін, а заперечення без задоволення.
На підставі акту № 12929/10/23-225 від 09.06.2011 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001462320 від 15.06.2011, якими позивачу було нараховане зобовязання з податку на підприємств у сумі 39 762,50 грн., у тому числі штрафні санкції 1,00 грн.
21.06.2011 позивачем було подано до Державної податкової адміністрації у місті Києві первинну скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0001462320 від 15.06.2011 та акт № 12929/10/23-225 від 09.06.2011. Рішенням Державної податкової адміністрації у місті Києві від № 8459/10/25-114 від 22.08.2011 про результати розгляду первинної скарги, скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення без змін. 12.09.2011 позивач звернувся з відповідним адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації".
Частиною першою статті 6 зазначеного Закону встановлено, що гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування.
Підпунктом "а" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", встановлено, що ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є: благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями.
Згідно із підпунктом 7.11.3 пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "б" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Відповідно до підпункту "б" пункту 157.1 статті 157 ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є: благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками.
Пунктом 157.3 статті 157 Податкового кодексу України встановлено, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "б" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від ведення їх основної діяльності, з урахуванням положень пункту 157.13 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих із державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством з метою зниження рівня таких цін.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ, якими, зокрема, є благодійні організації, отримані у вигляді гуманітарної допомоги.
Позивач відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію благодійної організації № 4-040-2009 Б.О., рішення № 39 від 25.09.2009 про внесення організації (установи) до Реєстру неприбуткових організацій (установ), є місцевою благодійною організацією та внесений до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Таким чином доходи отримані позивачем у вигляді гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування.
Згідно із частиною другою статті 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу" відповідні комісії з питань гуманітарної допомоги та органи державної податкової служби здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням.
Відповідно до частин четвертої та п'ятої статті 11 зазначеного Закону бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.
Частиною четвертою статті 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу", встановлено, що якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.
Зі змісту зазначених норм права вбачається, що якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, а також у разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання такої допомоги, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.
Таким чином законодавством чітко передбачено, що гуманітарна допомога вважається доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України, тільки у випадку її використання не за цільовим призначенням та у разі відсутності обліку щодо її отримання та цільового використання.
Відповідачем в акті перевірки безпосередньо зазначено про те, що в якості регістрів синтетичного обліку надходження та використання гуманітарної допомоги, які ведуться позивачем, було надано книгу у вигляді оборотно - сальдових відомостей по рахунках бухгалтерського обліку 281 та 48 помісячно та в якості регістрів аналітичного книгу аналітичного та кількісного обліку, контролю розподілу гуманітарної допомоги, а також книгу обліку та контролю отримання, використання благодійної допомоги.
Отже, відповідач безпосередньо в акті встановив факт того, що позивачем ведеться облік щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги.
Посилання відповідача на порушення позивачем порядку ведення зазначеного обліку, як на підставу для визнання гуманітарної допомоги доходом та її оподаткування є необґрунтованими, оскільки чинним законодавством тільки відсутність обліку гуманітарної допомоги прирівняно до її використання не за цільовим призначенням
Підпунктом 1.1 пункту 1 наказу Міністерства фінансів України "Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги" № 298 від 14.12.1999, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.1999 за № 915/4208, встановлено, що передача отримувачами коштів і предметів гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо).
Отже, передача гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо), та чинним законодавством не встановлено жодних додаткових вимог щодо оформлення передачі гуманітарної допомоги.
З наявних в матеріалах справи протоколів Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, ВМД, планів розподілу гуманітарної допомоги, звіти розподілів гуманітарної допомога, накладних довіреностей, актів використання балогодійної допомоги, бачається що позивач отримав вантаж (гуманітарну допомогу) та передав її в подальшому організаціям, які визначені у планах розподілу гуманітарної допомоги та звітах розподілу гуманітарної допомоги.
Таким чином, у позивача наявні документи, які дають змогу зробити висновок про використання гуманітарної допомоги за її цільовим призначенням та підтверджують здійснення позивачем обліку щодо отримання та цільового використання такої допомоги.
Посилання відповідача на те, що неможливо підтвердити цільове використання гуманітарної допомоги у зв'язку із наявністю фактів передачі гуманітарної допомоги не ідентифікованим особам, яке ґрунтується на тому, що позивачем не надано жодних журналів, відомостей, інших документів, які дають змогу ідентифікувати кінцевих набувачів - фізичних осіб, є необґрунтованим, оскільки чинним законодавством встановлено що передача гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо), при цьому не передбачено обов'язку ведення обліку персональних даних осіб, яким надається така допомога, а на підтвердження належного оформлення передачі гуманітарної допомоги у позивача наявні накладні, які містяться в матеріалах справи.
Необґрунтованість посилання відповідача як на порушення цільового використання гуманітарної допомоги на те, що позивач є місцевою благодійною організацією, яка поширює свою дію на Святошинській район міста Києва, а гуманітарна допомога була розподілена в межа міста Києва, Київської та Чернігівської областей, зумовлюється тим, що з наданих відповідачем документів вбачається, що при визначенні цільового використання гуманітарної допомоги не було передбачено, що вона може використовуватись лише в межах Святошинського району міста Києва.
З огляду на викладене, та враховуючи той факт, що відповідачем не наведено жодного обґрунтованого підтвердження нецільового використання гуманітарної допомоги, а позивачем надано документи на підтвердження цільового використання отриманої гуманітарної допомоги, суд дійшов висновку про те, що відповідач необґрунтовано дійшов висновку про те, що гуманітарна допомога надана позивачу є доходом та повинна оподатковуватись відповідно до законодавства.
Таким чином відповідач безпідставно дійшов висновку про порушення позивачем статті 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу»та підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та виніс податкове повідомлення - рішення № 0001462320 від 15.06.2011.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Позивачем надано оригінал квитанції про сплату судового збору у сумі 3 грн. 50 коп.
Керуючись вимогами статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов Благодійної організації "Ярослав Мудрий" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва про скасування податкового повідомлення - рішення № 0001462320 від 15.06.2011 - задовольнити повністю.
2.Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва № 0001462320 від 15.06.2011.
3.Судові витрати в сумі 3,50 грн. присудити на користь Благодійної організації "Ярослав Мудрий" за рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов
Повний текст постанови виготовлено 14.11.2011