Постанова № 20256778, 21.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.04.2011
Номер справи
2а-19075/10/2670
Номер документу
20256778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025 м.Київ, вул. Десятинна, 4/6 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

21 квітня 2011 року Справа №2а-19075/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

судді: Пісоцької О.В.,

за участю секретаря

судового засідання Швеця О.Ю.,

розглянувши у приміщенні суду у місті Києві у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області

до

проакціонерного товариства фірми «Укргазбуд»

стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області (далі управління ПФ, позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»(далі АТФ «Укргазбуд», відповідач), в якій просить, з урахуванням клопотання про зменшення суми позову від 21 квітня 2011 року, стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у сумі 6443грн. 27коп.

В обґрунтування позову управління ПФ зазначило, що в підпорядкуванні АТФ «Укргазбуд» знаходиться спеціалізоване управління підводно-технічних робіт «Укрпідводтрубопровідбуд», яке є платником страхового збору, має заборгованість перед позивачем та безпідставно її не сплачує. Також посилається на те, що територіальні органи Пенсійного фонду України відповідно до вимог закону здійснюють функції з контролю за правильністю, повнотою нарахування і своєчасністю сплати страхувальниками внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а також стягнення заборгованості за страховими внесками, а тому позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача суми вказаної заборгованості. У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги просив задовольнити.

Відповідач стосовно задоволення позову заперечує та посилається на відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків до управління ПФ.

Згідно з частиною 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 21 квітня 2011 року о 14год. 21хв. у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позову.

Дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

Спеціалізоване управління підводно-технічних робіт «Укрпідводтрубопровідбуд» (далі СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд») зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за №1019040026Р та є страхувальником у розумінні положень «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року №1058-IV.

СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд» до управління ПФ подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за жовтень 2010 року із самостійно визначеною відповідачем сумою страхових внесків, що підлягають сплаті, у розмірі 14240грн. 86коп.

Згідно з рішенням управління ПФ від 27 травня 2010 року №197 до СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд»застосовано фінансову санкцію у розмірі 3082грн. 83коп., а також - нарахована пеня на суму 6259грн. 98коп.

02 червня 2010 року вказане рішення позивача отримано представником СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд», що підтверджується копією повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення.

В наступному управлінням ПФ до СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд» направлено вимогу про сплату боргу за №Ю-491 від 02 грудня 2010 року, яка отримана представником останнього 06 грудня 2010 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення.

Зазначена вимога протягом 10 робочих днів після її отримання оскаржена не була, заборгованість не погашена.

СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд»є підрозділом відповідача без права юридичної особи, а тому позовна вимога, щодо сплати суми заборгованості, звернута до АТФ «Укргазбуд».

Оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення даного спору, суд дійшов наступних висновків.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (надалі - Закон України №1058).

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»від 08липня 2010 року №2464, яким до Закону України №1058 внесено відповідні зміни.

В той же час, відповідно до пункту 7 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08липня 2010 року №2464, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Отже, до вказаних правовідносин підлягають застосуванню норми Закону України №1058 в редакції, що діяла до 01 січня 2011 року.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України №1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині 1 статті 12 цього Закону. Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.

Частиною 1 статті 14 зазначеного Закону передбачено, що страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 та частини 6 статті 20 Закону України №1058 та як встановлено вище, страхувальник, яким є СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд», зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі.

Обчислення страхових внесків здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та статтею 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з частинами 6 та 12 статті 20 Закону України №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду; страхові внески сплачуються незалежно від фінансового стану платника.

Пунктом 2 частини 9 статті 106 зазначеного Закону передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10відсотків своєчасно не сплачених сум.

СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд» своєчасно не сплатило до управління ПФ суму нарахованих страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Закону на суми своєчасно несплачених (неперерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами 9, 10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обовязковим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято рішення.

Так, прийняте управлінням ПФ рішення від 27 травня 2010 року №197 та дії останнього, щодо застосування до СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд» фінансових санкцій (3082грн. 83коп.) та нарахування пені (6259грн. 98коп.), відповідають пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України №1058, що, водночас, підтверджується неоскарженням їх відповідачем у відповідному порядку.

З встановленого вбачається, що у звязку з порушенням СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд»платіжної дисципліни, позивачем на підставі частини 3 статті 106 Закону України №1058 направлено вимогу про сплату боргу за №Ю-491 від 02грудня 2010 року, яка 06 грудня 2010 року отримана представником СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд».

Зазначена вимога протягом 10 робочих днів після її отримання також оскаржена не була, заборгованість не погашена, отже борг вважається узгодженим.

Відповідно до частини 2 статті 106 Закону України №1058 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, розмір яких визначено пунктами 8, 9 статті 106 цього Закону.

Згідно з абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону України №1058 у разі, якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

СУПТР «Укрпідводтрубопровідбуд»є підрозділом АТФ «Укргазбуд» без права юридичної особи, а тому відповідач має сплатити заборгованість зі страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені, з урахуванням її часткового погашення (13794грн. 05коп.), у розмірі 6443грн. 27коп.

Отже, оцінивши за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, наявні в матеріалах справи докази та пояснення представників сторін, а також враховуючи, що суму заборгованості до управління ПФ у розмірі 6443грн. 27коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив та - наявність такої заборгованості на час вирішення даного спору, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позов управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області задовольнити.

Стягнути з акціонерного товариства фірма «Укргазбуд»(03110 м.Київ, вул.О.Пироговського, буд. 19, корп. 2; код за ЄДРПОУ 14277604; р/р 26004671117962, МФО 322904) на користь управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області (09200 м. Кагарлик, пл. Незалежності, 3; р/р №256023121012 ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київській області, код 20591090, МФО 322669 ) 6443грн. 27коп. (шість тисяч чотириста сорок три гривні 27коп.) заборгованості зі сплати збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) О.В. Пісоцька

З оригіналом згідно.

Суддя О.В. Пісоцька