ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/7945/11 Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О. розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської областідо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області 05 жовтня 2011 року звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в сумі 1 242 грн. 20 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідно до статей 14 та 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" фізична особа - підприємець ОСОБА_1 є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Частиною шостою статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Але в порушення вказаних норм відповідач своєчасно не сплачувала страхові внески, у звязку з чим за 2010 рік утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків в розмірі 1 242 грн. 20 коп., що підлягає стягненню в судовому порядку.
УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області 03.11.2011 року подано заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій позивач зазначив, що відповідачем заборгованість сплачена частково в сумі 309 грн. 60 коп. (а.с. 36), у звязку з чим просив стягнути з ФО-П ОСОБА_1 суму недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в розмірі 932 грн. 60 коп.
Відповідач в судове засідання не зявилася, поштове відправлення на адресу ФО-П ОСОБА_1 двічі повернулося до суду з відміткою працівника пошти "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 27, 32).
Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи те, що відповідач повідомлений належним чином, суд, беручи до уваги положення ст. 128 КАС України, дійшов висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у матеріалах справи доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин. При цьому, суд вважає за можливе на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець Гадяцькою районною державною податковою інспекцією Полтавської області 18.04.2002 року (а.с. 39).
Відповідач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області як платник внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, реєстраційний номер 16020301814 (а.с. 13).
ФО-П ОСОБА_1 31.03.2011 року до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010 рік, у таблиці 2 якого відповідачем самостійно визначено суму внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягає сплаті, в розмірі 96 грн. (а.с. 20).
Разом з тим, за наслідками камеральної перевірки повноти нарахування та своєчасності сплати відповідачем страхових внесків до Пенсійного фонду України за 2010 рік встановлено, що ФО-П ОСОБА_1 у поданому звіті не враховано суму доплати до мінімального страхового внеску за липень - грудень 2010 року, у звязку з чим платнику донараховано зобовязання зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в розмірі 1 738 грн. 80 коп. (а.с. 7).
Оскільки ФО-П ОСОБА_1 суму внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування добровільно в повному обсязі не сплачено, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 1 242 грн. 20 коп.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - Закон № 1058-IV).
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058-IV страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці, зокрема, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Відповідно до ст. 18 Закону № 1058-IV страхові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, а також не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачено статтями 19, 20 Закону № 1058-IV та розділом 5 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків" на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція 21-1).
Порядок, строки подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб і суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, набутий страховий стаж до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах та його форму визначено у Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, що затверджений постановою Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року № 26-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152.
Так, відповідно до п. 2.2 зазначеного Порядку ФО - СПД, у тому числі ті, які обрали ОСО, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік.
Згідно з п. п. 4 п. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
У відповідності до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною першою статті 106 Закону № 1058-IV передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків, страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цією статтею.
Згідно ч. 2 ст. 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.
Територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону № 1058-IV за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі, якщо страхувальник який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби, а також має право звернутися до суду про стягнення недоїмки.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що УПФ України в Гадяцькому районі Полтавської області на адресу ФО-П ОСОБА_1 надіслано вимогу про сплату боргу від 06.09.2011 року № Ф-93 (а.с. 14).
Доказів оскарження вказаної вимоги в адміністративному чи судовому порядку сторонами у справі не надано.
Разом з тим наявність у відповідача заборгованості за внесками на загальнообовязкове державне пенсійне страхування підтверджується копією акта камеральної перевірки повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за 2010 рік, витягом з картки особового рахунку страхувальника, а також розрахунками, наданими позивачем.
Так, відповідно до даних картки особового рахунку ФО-П ОСОБА_1 станом на дату розгляду справи судом за відповідачем значиться заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 932 грн. 60 коп.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву та жодних заперечень проти позову чи доказів сплати недоїмки в повному обсязі суду не надав.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 69-71, 94, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської областідо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області (код ЄДРПОУ 22534535; пл. 50 років Жовтня, 12, м. Гадяч, Гадяцький район, Полтавська область, 37300) суму недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в розмірі 932 грн. 60 коп. (девятсот тридцять дві гривні шістдесят копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяО.О. Кукоба