ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/6550/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Молодецького Р.І.,
при секретарі Лазаренко У.І.,
за участю:
представника відповідача - Шкіль О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного підприємства "Спецтехкомплект"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
02 серпня 2011 року Приватне підприємство " Спецтехкомплект "звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення №0000541502/0/370 від 22.02.2011 року яким позивачу донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 6651,31 грн. в т.ч. основний платіж - 5321,05 грн. та штрафна санкція - 1330,26 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що ним правомірно, на підставі податкових накладних, виписаних ПП "Нафта-Капітал", включено до податкового кредиту за листопад, грудень 2010 року суму податку на додану вартість в розмірі 5321,05 грн. Зазначав, що оскільки факт здійснення між позивачем та контрагентом фінансово-господарських операцій підтверджується належно оформленими первинними бухгалтерськими документами (накладними, рахунками, податковими накладними, банківськими виписками), господарські операції з цим субєктом господарювання відповідають вимогам закону.
Представник позивача в судове засідання не з'явився надавши суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на порушення позивачем вимог п. 1.7 ст. 1, п. п. 7.4.1, 7.4.5 п. 7.4, п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого ПП "Спецтехкомплект" завищено податковий кредит та відповідно занижено суму ПДВ, що за підсумками звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету в розмірі 5321,05 грн., а саме: за листопад 2010 року на суму 1996,98 грн. та за грудень 2010 року - 3324,07 грн. Вказував, що первинні бухгалтерські документи, що надані позивачем в підтвердження здійснення між ПП "Спецтехкомплект" та ПП "Нафта-Капітал" фінансово-господарських операцій, заповнені з порушенням вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Крім того, зазначав, що фактично, згідно податкової звітності, у ПП "Нафта-Капітал" відсутні трудові ресурси, виробниче обладнання, транспортне та торгівельне обладнання, сировина, матеріали для здійснення основного виду діяльності, визначеного згідно довідки з ЄДРПОУ. Посилався на те, що згідно акту обстеження № 18 від 17.01.2011 року ПП "Нафта-Капітал" не знаходиться за юридичною адресою, у зв'язку з чим за ініціативою Кременчуцької ОДПІ даному підприємству 20.01.2011 року анульовано свідоцтво платника податку на додану вартість.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, встановив наступні факти.
Приватне підприємство "Спецтехкомплект" є юридичною особою, що зареєстроване 08.04.2004 року Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради.
Позивач є платником податку на додану вартість, свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ №23705113 від 28.04.2004 року.
Кременчуцькою ОДПІ проведено камеральну перевірку податкових декларацій позивача за листопад та грудень 2010 року.
Правомірність підстав та порядку проведення перевірки позивачем не оскаржується.
За результатами перевірки складено акт № 356/15-322/32860589 від 31.01.2011 року, в яком вказано на порушення позивачем п. 1.7 ст. 1, п. п. 7.4.1, 7.4.5 п. 7.4, п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР із змінами та доповненнями, внаслідок чого завищено податковий кредит та відповідно занижено суму ПДВ, що за підсумками звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету в розмірі 5321,05 грн., а саме: за листопад 2010 року на суму 1996,98 грн. та за грудень 2010 року - 3324,07 грн.
На підставі висновку даного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000541502/0/370 від 22.02.2011 року, яким ПП "Спецтехкомплект" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 6651,31 грн. в т.ч. основний платіж - 5321,05 грн. та штрафна санкція - 1330,26 грн.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням - рішенням позивач оскаржила його до суду.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку спірному податковому повідомленню - рішенню №0000541502/0/370 від 22.02.2011 року, суд зазначає наступне.
Законом України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР (надалі - Закон № 168/97-ВР) визначено коло платників податку на додану вартість, обєкти, база, ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Відповідно до п. п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону № 168/97-ВР об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України
Згідно п. п. 7.3.1. п. 7.3. ст. 7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;
- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Пунктом 1.7 ст. 1 Закону № 168/97-ВР визначено, що податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобовязання звітного періоду.
У відповідності до п. п. 7.2.6. п. 7.2. ст. 7 Закону № 168/97-ВР підставою для нарахування податкового кредиту є податкова накладна, яка видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача.
При цьому п. п. 7.5.1. п. 7.5. ст. 7 Закону № 168/97-ВР передбачено, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: дата здійснення першої з подій:
- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), датавиписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
- або датаотримання податкової накладної,що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
З огляду на викладені положення Закону № 168/97-ВР, для отримання права сформувати податковий кредит із сум ПДВ, сплачених в ціні придбаного товару (робіт, послуг), платник ПДВ повинен мати податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у власній господарській діяльності.
Судом встановлено, що 1 листопада 2010 року позивачем був укладений з ПП «Нафта-Капітал»договір купівлі - продажу № 41 відповідно до умов якого ПП «Нафта-Капітал»зобов'язався поставити та пе редати у власність позивача товар. Відповідно до п. 3.1. Договору поставка товару здійсню ється транспортом ПП «Нафта-Капітал».
На підставі вищевказаного договору ПП «Нафта-Капітал»за власний рахунок та своїми силами і на своєму автотранспорті здійснило поставку товару в м. Кременчук, який придбаний позивачем, а саме: 1) Труба 820x10 ГОСТ 10706 -76 на суму 8134,92 грн.; 2) Клапан обр. Ду - 15 (50 шт.) на суму 1850,00 грн., а всього на 11981,90 грн. разом з ПДВ. Крім того, поставлено 1) трубу ст.530х8 ст.20 ГОСТ 10705-80 на суму 13443,62 грн.; 2) трубу 219x6 на суму 1079,99 грн.; 3) Наружн. В\У ізоляція ф 530 термоус. пленкой на суму 2096,71 грн., а всього на 19 944,39 грн. разом з ПДВ.
Вищевказані господарські операції позивач підтверджує виписаними ПП «Нафта-капітал»податковими накладними № 13 від 19.11.2010 року, №767 від 01.12.2011 року, видатковими накладними № 12 від 19.11.2010 року, № 501 від 01.12.2011 року, а також рахунками фактури №12 від 19.11.2010 року, №501 від 01.12.2011 року, що і стало підставою для відображення вказаних господарських операцій в податковому обліку позивача.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена підпунктом 1.2 пункту 1. підпунктом 2.1 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 року за № 168/704. первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Таким чином, для надання юридичної сили і доказовості, первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи (документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення), які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Таким чином, підставою для ведення бухгалтерського обліку господарських операцій та надання юридичної сили і доказовості є первинні документи, що повинні бути складені відповідно до вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
В ході проведення аналізу матеріалів податкової звітності, реєстраційних документів, звітів та інших документів, встановлено відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, оборотних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів при значних обсягах реалізації товарів (робіт, послуг) у підприємства ПП "Нафта - Капітал".
Оскільки на ПП "Нафта - Капітал" відсутні трудові ресурси, складські приміщення, виробничі потужності для здійснення будь-якого виду діяльності, вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій падання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов'язання, зокрема, у випадках, коли операції здійснюються через посередників з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту, не мають реального товарного характеру.
В ході судового розгляду справи судом вимагалося в позивача надання первинних документів бухгалтерського обліку, на підтвердження фактичного переміщення товару, придбаного ПП "Спецтехкомплект" в ПП "Нафта - Капітал", до позивача і в подальшому до покупця ВАТ "Кременчуцький завод дорожніх матеріалів" та ВАТ "Південьспецбуд", а саме товарно-транспортних накладних. Адже, відповідно до Наказу Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року №363 "Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні" товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу.
Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Відповідно до пояснень позивача у позовній заяві, поставка продукції проводилася особистим транспортом постачальника ПП "Нафта - Капітал".
Зазначене жодним чином з боку позивача не підтверджено. Не надано суду документів, що підтверджують дійсне переміщення товарів за допомогою автомобільного транспорту. Не надано доказів понесення витрат ПП "Нафта - Капітал" на транспортування товарів, відображення таких витрат в бухгалтерському і податковому обліку підприємства.
Відповідно до Наказу Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року №363 "Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні" (далі-Правила) основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля /пункт 11.1/. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля /пункт 11.4. /.
Згідно Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом Замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів /пункт 11.5/. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри товарно-транспортної накладної підписом і при необхідності печаткою (штампом); після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її екземпляри /пункт 11.6/. Перший екземпляр товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається Перевізнику /пункт 11.7/.
Пунктом 13.1. Правил встановлено, що перевізник здає вантажі у пункті призначення вантажоодержувачу згідно з товарно-транспортною накладною.
Документальних доказів фактичного переміщення товарів від ПП "Нафта - Капітал" до позивача і в подальшому до ВАТ "Кременчуцький завод дорожніх матеріалів" та ВАТ "Південьспецбуд", позивачем до матеріалів справи не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку про не підтвердження фактичного здійснення господарських операцій між ПП "Нафта-Капітал" на позивачем по поставці та подальшій реалізації товарів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про правомірність встановленого перевіркою порушення ПП "Спецтехкомплект" вимог п. 1.7 ст. 1, п. п. 7.4.1, 7.4.5 п. 7.4, п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" в частині завищення податкового кредиту на загальну суму 5321,05 грн. в тому числі за листопад 2010 року 1996,98 грн. та грудень 2010 року в сумі 3324,07 грн., а тому позовні вимоги ПП "Спецтехмонтаж" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22 лютого 2011 року №0000541502/0/370 є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 03 жовтня 2011 року.
СуддяР.І. Молодецький