Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 листопада 2011 року Справа № 2а-9322/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Широкої К.Ю.,.,
при секретарі: Босовій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Малого спільного підприємства «Виробничо комерційна фірма «Торгснабсервіс» до Державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Шломи Ірини Володимирівни, Алчевської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, визнання незаконними дій, скасування запису державного реєстратору,-
ВСТАНОВИВ:
17 жовтня 2011 року Мале спільне підприємство «Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс» звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Шломи Ірини Володимирівни, Алчевської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, визнання незаконними дій, скасування запису державного реєстратору.
02 листопада 2011 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду було замінено неналежного відповідача Управління державної реєстрації виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області належним відповідачем - державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради Шлому Ірину Володимирівну.
В обґрунтування позову позивачем зазначено наступне. 07.10.2011 року позивачем був отриманий лист з Алчевської ОДПІ, який містив рішення № 119/290 від 26.09.2011 про анулювання реєстрації Малого спільного підприємства Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс», як платника податку на додану вартість. З вказаного рішення позивачу стало відомо про те, що 23.09.2011р. державним реєстратором відділом державної реєстрації виконавчого комітету Алчевської міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців було внесено запис № 13841440015000817 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Рішення Алчевської ОДПІ № 119/290 від 26.09.2011 про анулювання реєстрації Малого спільного підприємства Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс» як платника податку на додану вартість було прийняте саме у звязку зі здійсненням державним реєстром відділу державної реєстрації виконавчого комітету Алчевської міської ради Кучеренко Л.М. реєстраційної дії № 13841440015000817. Представником позивача був отриманий лист від державного реєстратора Алчевської міської ради Кучеренко Л.М. від 23.08.2011р., який був відправлений 26.08.2011 з приводу підтвердження відомостей про юридичну особу за 2011 до 23.09.2011р. Як вбачається зі свідоцтва про державну реєстрацію, МСП «ВКФ «Торгснабсервіс» зареєстрована 18.07.1994р., тобто обовязок подавати державному реєстратору реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу за 2011 рік настає з 19 липня 2011 року по 19 серпня 2011року. Державним реєстратором Кучеренко Л.М. було сформоване повідомлення про надання відомостей про підтвердження відомостей про юридичну особу 23.08.2011р, але відправлено вказане повідомлення було 26.08.2011, що є порушенням ст. 19 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних особі підприємців». Отримане позивачем вказане повідомлення було 06 вересня 2011 року. Враховуючи, той факт, що керівник позивача перебував у відпустці до 30.09.2011, позивач вважав, що має час на підтвердження відомостей про юридичну особу до 06.10.2011 з приводу того, що отриманий лист був тільки 06.09.2011 Державним реєстратором 23.09.2011 зроблено запис № 13841440015000817 тобто через місяць з дати формування повідомлення, а не по минуванню місячного строку від дати надходження такого повідомлення до юридичної особи, як це вимагається Законом. Позивач зазначив, що анулювання реєстрації платника податку на додану вартість позбавляє МСП «ВКФ «Торгснабсервіс», як господарюючого субєкта, права на своєчасне повернення із бюджету податку на додану вартість та зменшення податку на додану вартість в частині податкових зобовязань в рахунок податкового кредиту, який сплачено позивачем до бюджету, чим порушуються права та інтереси позивача. Вказані обставини свідчать про те, що рішення № 119/290 Алчевської ОДПІ від 26 вересня 2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість необґрунтоване та підлягає скасуванню, а права МСП «ВКФ «Торгснабсервіс», як платника податку на додану вартість підлягають відновленню з моменту винесення оскаржуваного рішення.
Позивач просив визнати незаконними дій Державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Кучеренко Л.М. щодо реєстраційної дії № 1384440015000817 від 23.09.2011року. Скасувати у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис Державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради № 13841440015000817 від 23.09.2011. Скасувати рішення № 119/290 від 26.09.2011 Алчевської ОДПІ про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Малого спільного підприємства Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс» зі збереженням податкового кредиту. Зобовязати Алчевську ОДПІ поновити реєстрацію Малого спільного підприємства Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс» як платника податку на додану вартість з дати її анулювання.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача державний реєстратор виконавчого комітету Алчевської міської ради у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення, вважає, що заявлені позивачем вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав. Відповідно до п. 11 ст. 19 Закону про реєстрацію юридична особа зобовязана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. Таким чином, в порушення діючого законодавства, у встановлений Законом про реєстрацію строк юридична особа свої обовязки самостійно не виконала, відомості про юридичну особу, шляхом надання державному реєстратору відповідної реєстраційної картки, не підтвердила. Відповідно до п. 12. ст. 19. Закону про реєстрацію у разі ненадходження в установлений п. 11 цієї статі строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобовязаний надіслати поштовим відправленням протягом 5 робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подати державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. На виконання п. 12 ст. 19 Закону про реєстрацію державний реєстратор 23.08.2011 роздрукував з ЄДР відповідне повідомлення (вих. № 1104/15 від 23.08.2011) та 26.08.2011 о 09:34 годині здав відділенню поштового звязку рекомендований лист, та отримав відповідну квитанцію. Таким чином, ніяких порушень з боку державного реєстратора щодо терміну відправки юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки не має. Державний реєстратор роздрукував повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки та відправив її юридичній особі строго у термін, передбачений Законом про реєстрацію, а саме 5 робочих днів з дати подання реєстраційної картки. Строк вказується ЄДР в повідомленні автоматично. Державний реєстратор не має не фізичної, не юридичної можливості його корегувати. Таким чином, державний реєстратор 23.09.2011 провів реєстраційну дію «Внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу» відносно МСПВКФ «Торгснабсервіс» відповідно до п. 14 ст. 19 Закону про реєстрацію, а також до технічних та програмних засобів ведення ЄДР. Ніяких порушень діючого законодавства з боку державного реєстратора не допущено. Однак, у термін з 06.09.2011 року по 06.10.2011 року позивач не надав відповідні документи державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу. Тільки після отримання Позивачем 07.10.2011 листа з Алчевської ОДПІ, який містив повідомлення про анулювання реєстрації Позивача як платника податку на додану вартість, позивач 07.10.2011 надав відповідні документи державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу через уповноваженого представника юридичної особи. Реєстраційна дія «підтвердження відомостей про юридичну особу» відносно позивача здійснена державним реєстратором 07.10.2011 о 13.45годині. Просив суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю.
Представник відповідача Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення, вважає, що заявлені позивачем вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав. 26.09.2011 року Алчевською ОДПІ отримано відомості із ЄДР від державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради, щодо юридичної особи МСПВКФ «Торгснабсервіс» - про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. (Запис від 23.09.2011 р. № 13841440015000817). На підставі п.п. ж п. 184,1 ст. 184 ПК України Алчевською ОДПІ прийнято рішення від 26.09.2011 р. № 119/290 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Прийняв оскаржуване рішення Алчевської ОДПІ діяла в межах повноважень та у відповідності до діючого законодавства.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов до наступного.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Тому у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони:
- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,
- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано,
- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії),
- безсторонньо ( неупереджено),
- добросовісно,
- розсудливо,
- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації,
- пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія),
- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення,
- своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В судовому засіданні встановлено, що позивач Мале спільне підприємство «Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс» було зареєстровано 18.07.1994, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 13841050001000817, місцезнаходження: 94207, Луганська область, м. Алчевськ, Ленінський район, вул. Гагаріна, 24.
Відповідно до ч. 11 ст. 19 Закону №755 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі Закон № 755) юридична особа зобовязана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Тобто, позивач МСП «ВКФ «Торгснабсервіс» на виконання ч. 11 ст. 19 Закону №755 зобовязаний був у строк до 19.08.2011 для підтвердження відомостей про юридичну особу надати державному реєстратору реєстраційну картку. Позивачем не надано доказів, які б підтверджували надання реєстраційної картки для підтвердження відомостей про юридичну особу державному реєстратору в установлений законом строк. Отже, суд приходить до висновку, що позивачем не виконано обовязок, передбачений ч. 11 ст. 19 Закону №755.
Згідно абзацу 1 ч. 12 ст. 19 Закону №755 у разі ненадходження у визначений строк реєстраційної картки від юридичної особи, державний реєстратор повинен протягом 5 робочих днів надіслати рекомендованим листом юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
23.08.2011 року на виконання п. 12. ст. 19 Закону «Про реєстрацію» державним реєстратором було роздруковане з ЄДР відповідне повідомлення вих.. № 1104/15 від 23.08.2011 та 26.08.2011 відправлено рекомендованою кореспонденцією, про необхідність до 23.09.2011 надіслати рекомендованим листом або надати особисто (через уповноважену особу) державному реєстратору заповнену картку підтвердження реєстраційних відомостей (форма №6). (а.с. 80).
У судовому засідання встановлено, що уповноваженою особою МСП «ВКФ «Торгснабсервіс» було отримано поштове відправлення 06 вересня 2011.
Як вбачається з матеріалів справи, 23.09.2011 позивачем не було надано реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу відповідно до п. 14 ст. 19 Закону реєстрацію державний реєстратор повинен внести до ЄДР запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, у звязку з тим, що по перше: керівник підприємства до 30.09.2011 року знаходився у червовій відпустці (а.с.14).
23.09.2011 Державний реєстратор провів реєстраційну дію «Внесенні інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу» відносно МСП «ВКФ «Торгснабсервіс» відповідно до п. 14 ст. 19 Закону про реєстрацію, а також до технічних та програмних засобів ведення ЄДР. Згідно довідки з ЄДРПОУ 23.09.2011 року державним реєстратором Алчевської міської ради зроблено запис № 1384144 0015 000817 внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу.(а.с. 47)
Відповідно до п. 14 ст. 19 Закону №755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до ЄДР запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто листа, державний реєстратор повинен внести до ЄДР запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно вказаної норми у державного реєстратора відсутні повноваження щодо перевірки дотримання Правил надання послуг поштового звязку працівниками поштового відділення.
07 жовтня 2011року позивачем державному реєстратору була надана реєстраційна картка форми №6 про підтвердження відомостей про юридичну особу та державним реєстратором 07.10.2011 до ЄДР внесено запис № 1384106 0016 000817 про підтвердження відомостей про юридичну особу, місцезнаходження: 94207, Луганська область, місто Алчевськ, вул. Гагаріна, будинок 24.(а.с. 82)
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Мале спільне підприємство «Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс» з моменту реєстрації та до 23.09.2011 дійсно знаходилося за адресою 94207, Луганська область, місто Алчевськ, вул. Гагаріна, будинок 24, а тому позовні вимоги в частині визнання нечинним та скасування повністю з моменту вчинення запису № 1384144 0015 000817 від 23.09.2011 про відсутність юридичної особи за вказаною адресою, зобовязання внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про скасування реєстраційної дії №1384144 0015 000817 від 23.09.2011 підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій Державного реєстратора Виконавчого комітету Алчевської міської ради Шломи Ірини Володимирівни, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису за № 1384144 0015 000817 від 23.09.2011 про відсутність Мале спільне підприємство «Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс» за місцезнаходженням, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Вчинення дій субєктом владних повноважень є способом реалізації наданої субєкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії являє собою процес реалізації наданих законом функцій субєкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача має запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність юридичної особи за вказаною адресою. Саме він має вплив на його права та інтереси. Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для юридичної особи прав (чи інтересів). З огляду на зазначене, суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає обєкту порушеного права.
Судом встановлено, що 26.09.2011 Алчевською обєднаною державною податковою інспекцією Луганської області прийнято рішення № 119/290 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Малого спільного підприємства «Виробничо комерційна фірма «Торгснабсервіс» . Підставою для прийняття рішення Алчевської ОДПІ, було внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за юридичною адресою, відповідно до відомостей, що були отримані з Єдиного державного реєстру запис від 23.09.2011 № 1384 1440015000817, що є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість на підставі абз. «е» п. 9.8. ст. 9 ЗУ «Про податок на додану вартість».
У звязку з цим суд приходить до висновку, що рішення Алчевської ОДПІ про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, яке оформлення рішенням про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість МСП «ВКФ «Торгснабсервіс» від 26.09.2011 № 119/290 підлягає скасуванню, так як воно було винесено на підставі помилково внесених відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Враховуючи вищевикладене, права та інтереси позивача також мають бути поновленими шляхом поновлення Малого спільного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Торгснабсервіс» (ЄДРПОУ 21790041, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Гагаріна, 24.) у реєстрі платників податку на додану вартість та внесення до Реєстру платників податку на додану вартість запису про відмову в анулюванні реєстрації платника податку на додану вартість МСП «ВКФ «Торгснабсервіс».
За наведених обставин та системного аналізу правових норм законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно ст.. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги малого спільного підприємства виробничо комерційна фірма «Торгснабсервіс» до державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Шломи Ірини Володимирівни, Алчевської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визнання незаконними дій, скасування запису державного реєстратору задовольнити частково.
Визнати нечинним повністю з моменту його вчинення запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за № 1 3841440015000817 від 23.09.2011.
Визнати протиправним та скасувати повністю з моменту його прийняття Рішення Алчевської ОДПІ Луганської області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 119/290 від 26.09.2011 малого спільного підприємства виробничо-комерційна фірма «ТОРГСНАБСЕРВІС» (код 217900410).
Зобовязити Алчевську ОДПІ у Луганській області поновити реєстрацію малого спільного підприємства виробничо-комерційна фірма «ТОРГСНАБСЕРВІС» ( код 21790041) як платника податку на додану вартість за свідоцтвом № 16278991 з дати її анулювання.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова складена в повному обсязі та підписана протягом пяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.
СуддяК.Ю. Широка