Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.2.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2011 року Справа № 2а-11076/11/1270 < Текст >
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді:Борзаниці С.В.,
при секретарі:Мінаковій А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «ТОК» до державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська про часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 30 червня 2011 року № 0003311610, -
В С Т А Н О В И В:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «ТОК» до державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська про часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 30 червня 2011 року № 0003311610.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на наступне. В оскаржуване повідомлення-рішення включений штраф в сумі 5819,23 грн. за несвоєчасну сплату податку на додану вартість по декларації № 17864 від 16.04.2009 р. за березень 2009 року, за якою податковим інспектором встановлено прострочення сплати податку в розмірі 5 днів. ВАТ «Ток» незгоден із нарахуванням цього штрафу, з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу законів про працю України 19 квітня 2009 р. - є днем релігійного свята - Пасха (Великдень).
Згідно ч. 3 ст. 67 Кодексу законів про працю України у випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.
Відповідно, 20 квітня 2009р. - є вихідним днем, оскільки свято Пасхи (Великодня) 19 квітня 2009р. збігалося із вихідним днем, та останній день строку подання податкової декларації за березень 2009 року - є 21 квітня 2009р., як наступний за вихідним операційний (банківський) день.
Згідно до ч. 2 ст. 73 Кодексу законів про працю України, 1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих, є святковими днями.
Відповідно, 4 травня 2009р. - є вихідним днем, оскільки День міжнародної солідарності трудящих 2 травня 2009р. збігалося із вихідним днем, та останній день строку сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість за березень 2009 року - є 5 травня 2009 р., як наступний за вихідним операційний (банківський) день.
5 травня 2009 р. Відкритим акціонерним товариством «Ток» подана уточнююча декларація з податку на додатну вартість за березень 2009 р.
Таким чином, нарахування штрафу по декларації № 17864 від 16.04.2009 р. за березень 2009 р. є неправомірним.
Під час судового засідання представники позивача позов підтримали в повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача під час судового засідання проти адміністративного позову заперечував, посилаючись на наступне. ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську 17.06.2011 року проведено перевірку своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість за 2009, 2010 роки ВАТ «ТОК» (код за ЄДРГІОУ 13391947). За результатами перевірки був складений акт №1594/160 від 17.06.2011 року, який був відправлений ВАТ «ТОК» поштою з повідомленням про вручення та був вручений згідно поштового повідомлення 24.06.11. Згідно акту перевірки ВАТ «ТОК» було несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання за березень 2009 року, липень 2010 року, серпень 2010 року у розмірі 159367 грн. 60 коп. На підставі акту перевірки 30.06.11 ДПІ було винесене податкове повідомлення-рішення № 0003311610, яким товариству визначено суму штрафних санкцій у розмірі 15936 грн. 76 коп. відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 р.
Згідно з підпунктом 5.3.3 пункту 5.3 статті 5 Закону України №2181 - III Якщо останній день зазначених у цьому пункті строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
Тобто, граничний термін сплати переноситься тільки за умови його припадання на вихідний або святковий день і не змінюються у зв'язку з припаданням граничного строку подання декларації на вихідний чи святковий день.
Податкове зобов'язання з ПДВ визначене платником податків в декларації за березень 2009 року № 17864 від 16.04.09 у сумі 70086 грн., з граничним терміном сплати 30.04.09, частково у сумі 11893 грн. 75 коп. погашено за рахунок наявної переплати і у сумі 58192 грн. 25коп. погашено 05.05.09 за рахунок подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2009 року № 23680, тобто з затримкою на 5 календарних днів.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та «Про податок на додану вартість» втратив чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податків, виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом з нормами Податкового Кодексу України слід також застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної податкової служби покладено обовязки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Згідно ст. ст. 10, 11 зазначеного Закону до компетенції державних податкових інспекцій віднесено забезпечення обліку платників податків, контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, функцій щодо перевірки достовірності цих документів стосовно правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобовязана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство «ТОК», ід. код 13391947, зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 17.10.1995р. за № 13821070002007389, як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом № 018139 про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.24) та є платником податку на додану вартість.
Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-Ш зі змінами та доповненнями) податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно п.п. 4.1.4 а) п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181 - III (зі змінами та доповненнями), передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.п. 4.1.5 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181 - III. якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181 - III визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що позивачем на виконання п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», до відповідача державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська була подана податкова декларація з ПДВ за березень 2009 року із зазначенням суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку відємного значення попереднього звітного періоду у розмірі 70086,00 грн. (а.с.9-11)
05 травня 2009 року позивачем подано уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виправлених помилок із зазначенням зменшеної суми, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 58193,00 грн. (12-13)
Згідно статті 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу податкової служби.
Згідно статті 79 ПК України (особливості проведення документальної невиїзної перевірки) документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Відповідно до п.п. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності;
Також в судовому засіданні встановлено, що 17.06.2011 головним державним податковим інспектором відповідача була проведена перевірка своєчасності сплати податку на додану вартість АТ «ТОК». Згідно акту перевірки ВАТ «ТОК» було несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання за березень 2009 року, липень 2010 року, серпень 2010 року у розмірі 159 367 грн. 60 коп. На підставі акту перевірки 30.06.11р. ДПІ було винесене податкове повідомлення-рішення № 0003311610, яким товариству визначено суму штрафних санкцій у розмірі 15936 грн. 76 коп. відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 р. (а.с.5)
Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу законів про працю України 19 квітня 2009 р. - є днем релігійного свята - Пасха (Великдень).
Згідно до ч. 2 ст. 73 Кодексу законів про працю України, 1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих, є святковими днями.
Згідно ч. 3 ст. 67 Кодексу законів про працю України у випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.
Оскільки свято Пасхи (Великодня) 19 квітня 2009 року та день міжнародної солідарності трудящих 2 травня 2009 року збігається із вихідними днями, тому 20 квітня 2009 року та 4 травня 2009 року є вихідними днями.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що останнім днем строку подання податкової декларації за березень 2009 року є 21 квітня 2009 року, а останнім днем строку сплати податкового зобовязання з податку на додану вартість за березень 2009 року є 5 травня 2009 року, як наступні за вихідними операційні (банківські) дні.
Таким чином, позивач надав суду належні докази в обґрунтування позовних вимог, як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для задоволення позову.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно платіжного доручення № 920 від 10.11.2011 позивач при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 28,23 грн., тому дані витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «ТОК» до державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська про часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 30 червня 2011 року № 0003311610 задовольнити повністю.
Скасувати частково в сумі 5819,23 грн. податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська від 30 червня 2011 року № 0003311610.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «ТОК» судові витрати у розмірі 28,23 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано у повному обсязі 16 грудня 2011року.
<Текст >
СуддяС.В. Борзаниця