Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 грудня 2011 року Справа № 2а-10497/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді:Прудника С.В.
при секретарі:Нікітіній А.Г.
за участю:
представника позивача: Морозова П. В.
представник відповідача: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції до Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу ,-
В С Т А Н О В И В :
03 листопада 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції до Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 88410,57 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Публічне акціонерне товариство "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 25.04.1994, номер запису 1379 105 0006 000189.
Станом на 25.10.2011 за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 88410,57 грн. Зазначена сума податкового боргу складається:
-з податку на додану вартість у розмірі 11537,30 грн., з яких основний платіж 11376,00 грн. та пеня 161,30 грн.;
-з податку на прибуток у розмірі 1228,95 грн., з яких основний платіж 931,00 грн., штрафні санкції 170,00 грн. та пеня 127,95 грн.;
- з податку на землю у розмірі 75644,32 грн.
Позивачем було подано до банківських установ платіжні вимоги про сплату податкової заборгованості, які були повернуті без виконання у звязку з відсутністю грошових коштів.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши всі документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 25.04.1994, номер запису 1379 105 0006 000189 (а.с.7).
Згідно довідки про взяття на облік платника податків Публічне акціонерне товариство "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" перебуває на обліку в Антрацитівській ОДПІ з 26.03.1997 (а.с.11).
Відповідач є платником податку на додану вартість з 17.07.1997, що підтверджується свідоцтвом №100290968 (а.с.12).
Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п.41.1.1. п.41.1. ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами, зокрема, є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Пунктом 41.5. ст.41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
У відповідності зі статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що станом на 25.10.2011 за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 88410,57 грн. Зазначена сума податкового боргу складається:
-з податку на додану вартість у розмірі 11537,30 грн., з яких основний платіж 11376,00 грн. та пеня 161,30 грн., що підтверджується:
- податковою декларацією № 9000290319 від 10.02.2011( а.с.22-23)
- податковою декларацією № 9001029432 від 16.03.2011 ( а.с.24-25)
- податковою декларацією № 9002090917 від 18.04.2011 ( а.с.26-27)
- податковою декларацією № 9003247331 від 13.05.2011 ( а.с.28-29)
- податковою декларацією № 9004061868 від 16.06.2011 ( а.с.30-31)
- податковою декларацією № 9004687827 від 13.07.2011 ( а.с.32-33)
- податковою декларацією № 9006991819 від 19.08.2011 ( а.с.34-35)
- податковою декларацією № 9007519517 від 15.09.2011 ( а.с.36-37)
- податковою декларацією № 9008766359 від 17.10.2011 ( а.с.38-39)
-з податку на прибуток у розмірі 1228,95 грн., з яких основний платіж 931,00 грн., штрафні санкції 170,00 грн. та пеня 127,95 грн., що підтверджується:
- декларацією № 26549 від 17.03.11 ( а.с.16)
- податковим повідомленням-рішенням №0000091520 від 29.03.2011 ( а.с.17)
- декларацією № 15338 від 29.04.11( а.с.18)
- декларацією № 20998 від 01.08.11( а.с.19)
- довідкою про розрахунок пені у особовому рахунку №1480/10/19-01 від 25.10.2011(а.с.41);
- з податку на землю у розмірі 75644,32 грн., що підтверджується податковою декларацією з податку на землю №673 від 27.01.2011 (а.с.20-21.)
Відповідно до п.89.3 ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави оформлюється актом опису.
Відповідно до п.89.8 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобовязаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 95.4 та 95.5 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У відповідності із статтями 6, 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (який був чинним до 01.01.2011) та з метою погашення податкового боргу, позивачем були вручені головному бухгалтеру відповідача перша податкова вимога №1/243 від 02.11.2009 та друга податкова вимога №2/274 від 07.12.2009, однак зазначені заходи до погашення податкового боргу не призвели (а.с.42).
Крім того, позивачем було направлено до банківських установ платіжні вимоги для примусового стягнення грошових коштів з рахунків відповідача.
Так, до установ банків, обслуговуючих відповідача, податковою інспекцією направлялися платіжні вимоги на стягнення суми податкового боргу з розрахункових рахунків відповідача №86 від 17.06.2011, №103 від 14.07.2011, №145 від 08.08.2011, №154 від 19.08.2011, однак вони були повернуті до Антрацитівської ОДПІ без виконання через накладення арешту на рахунки підприємства.
Отже, суд вважає, що позивачем належним чином здійснені всі необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення суми податкового боргу шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків-відповідача, що перебуває у податковій заставі, дотримані вимоги пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції до Публічного акціонерного товариства" Антрацитівська база комплектації сільського господарства" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 88410,57 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі задовольнити у повному обсязі.
<Текст >
Надати дозвіл Антрацитівській об'єднаній державній податковій інспекції у Луганській області на погашення податкового боргу у сумі 88410,57 грн. (вісімдесят вісім тисяч чотириста десять гривень 57 копійок) за рахунок майна Публічного акціонерного товариства" Антрацитівська база комплектації сільського господарства" (94632, Луганська область, м. Антрацит, смт. Кріпенський, вул.. Зелена, 8, ід. код 00860518), що перебуває у податковій заставі.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено 16 грудня 2011 року.
<Текст >
СуддяС.В. Прудник