Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 грудня 2011 року Справа № 2а-10977/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді : Чиркіна С.М.
при секретарі: Лушніковій О.С.
за участю :
представника позивача: ОСОБА_1.(довіреність № 842/10 від 12.01.2011)
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Малого приватного підприємства «Полина» про стягнення коштів в сумі 2103,02 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку, в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку, -
ВСТАНОВИВ:
23 листопада 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Малого приватного підприємства «Полина» про стягнення коштів в сумі 2103,02 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку, в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що МПП «Полина» як юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. 27.07.2000 року відповідача постановлено на облік платників податків в Алчевській ОДПІ про що свідчить відповідна довідка від 12.06.2002 № 76/29-23. 03.05.2006 року між МПП «Полина» та Перевальською міською радою укладено догорів оренди землі відповідно до якого відповідач є орендарем. В період з 01.01.2011 по 02.11.2011 в результаті господарської діяльності відповідача, виник податковий борг з земельного податку в сумі 2103,02 грн. 28.01.2011 відповідачем подано податковий розрахунок земельного податку №1161, в якому він визначився з сумою щомісячних податкових зобовязань в сумі 466,78 грн. За цією декларацією стягненню підлягає сума нарахована за травень, червень, липень, серпень, вересень 2011 року в сумі 2099,17 грн. За несвоєчасну сплату податку відповідачу нарахована пеня в розмірі 3,85 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином, причини не явки суду не відомі.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Відповідач Мале приватне підприємство «Полина», і.к. 31036477, зареєстроване виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 13.07.2000, за № 1384108 0001 000731.( а.с.18).
Перебуває на обліку як платник податків в Алчевській ОДПІ в Луганській області з 27 липня 2000 № 4592/10.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” Закон України “Про систему оподаткування ” , ЗУ «Про плату за землю» втратили чинність.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 288.7.ст.288 ПКУ податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Статтею 285 Податкового кодексу України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.
Згідно п. 287.3 ст.287 Податкового кодексу України, податкове зобовязання з плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Обєктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Нарахування пені згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України розпочинається:
- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
03.05.2006 року між МПП «Полина» та Перевальською міською радою укладено догорів оренди землі відповідно до якого відповідач є орендарем. ( а.с.11-12).
Відповідачем було самостійно визначено у податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1161 від 28.01.2011 суму щомісячних податкових зобовязань за травень, червень, липень, серпень, вересень 2011 року в розмірі 466,78 грн.( а.с.10).
Згідно наданого позивачем розрахунку сума заборгованості відповідача за поданою декларацією становить 2099,17 грн.( з урахуванням 34,73 грн. - переплати, 200,00 грн. - самостійна переплата (платіжне доручення №52 від 31.08.11 № 291 від 30.09.11).На зазначену суму нарахована пеня в розмірі 3,85 грн.
Загальна сума податкового боргу відповідача з земельного податку за період травень вересень 2011 року становить 2103,02 грн., що підтверджується наданими позивачем розрахунками ( а.с.6,13,14) та безпосередньо зворотнім боком облікової картки платника (а.с.7-9).
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг з орендної плати за землю у сумі 2103,02 грн., про який він повідомлений, який є узгодженим та до теперішнього часу не сплачений.
Згідно статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Пунктами 59.4 та 59.5 ст.59 Податкового кодексу України визначено,що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
28.07.2011 відповідачем отримано податкову вимогу № 40 від 01.06.2011 та не оскаржено ( а.с.15).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.п. 95.1- 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнені, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Малого приватного підприємства «Полина» про стягнення коштів в сумі 2103,02 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку, в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Малого приватного підприємства «Полина» ( і.к. 31036477, місцезнаходження : 94213, Луганська область, м.Алчевськ, вул.Дніпропетровська,б.66) кошти в сумі 2103,02 грн.( дві тисячі сто три гривні дві копійки) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку, в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку за період травень, червень, липень, серпень, вересень 2011 року, перерахувавши на р/р 33216812700241, код платежу 13050200, одержувач: Відділення держказначейства в Перевальському районі в установі банку ГУДКУ у Луганській області, код 24046917, МФО 804013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
СуддяС.М. Чиркін