Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 листопада 2011 року Справа № 2а-10825/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Качуріної Л.С.,
за участю
секретаря судового засідання: Горобець В.О.
в присутності сторін:
від позивача:ОСОБА_1, довіреність від 12.01.2011 № 842/10
від відповідача:ОСОБА_2, довіреність від 07.05.2011 № 791
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Приватного акціонерного товариства «Криворізьке» про стягнення штрафної санкції, -
ВСТАНОВИВ:
16 листопада 2011 року Алчевська обєднана державна податкова інспекція в Луганській області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Криворізьке» про стягнення штрафної санкції.
В обґрунтування вимог позивач посилається на наступне.
ПАТ «Криворізьке», як юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, та фізичних осіб підприємців від 13.06.2005 № 1385120 0000 000077 і мало первинну назву Закрните акціонерне товариство «Криворізьке». 06.05.2011 року шляхом змін до установчих документів ЗАТ «Криворізьке» змінило назву та приватне акціонерне товариство «Криворізьке. Про дану дію зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, та фізичних осіб підприємців від 06.05.2011 № 1385105 0012 000077.
З 26 травня 2011 року відповідач перебуває на обліку як платник податків в Алчевській ОДПІ Луганської області.
23 грудня 2010 року Алчевською ОДПІ Луганської області проведено перевірку своєчасності сплати узгодженого зобовязання з орендної плати за період з 30.09.2009 року по 29.09.2010 року. За результатами перевірки згідно із п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення прострочених податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання застосування штрафної санкції в розмірі 50 % узгодженої суми податкового зобовязання, належної до сплати в сумі 436577,91 грн. штрафна санкція по орендній платі за землю юридичних осіб.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2011 року визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0004511501/0 від 23.12.2010, прийняте Алчевською ОДПІ Луганської області про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 436577,91 грн.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2011 року по справі № 2а-797/11/1270. Відмовлено у задоволенні позову Закритого акціонерного товариства «Криворізьке» до Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0004511501/0 від 23.12.2010 року.
З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Податковим кодексом України, а саме: направлено першу податкову вимогу від 06.06.2011 № 15, яка була отримана відповідачем 22.06.2011.
В звязку з непогашенням відповідачем в добровільному порядку податкового боргу, позивач вимушений був звернутися до суду з позовом про стягнення з відповідача штрафної санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки в сумі 436577,91 грн. в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив в разі задоволення позовних вимог Алчевської ОДПІ Луганської області встановити в судовому рішенні спосіб, строки і порядок виконання, а саме: встановити що ПАТ «Криворізьке» сплачує суму штрафної санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки в розмірі 436577,91 грн. в січні 2012 року - 16577,91 грн. та починаючи з 01.01.2012 року по 28.02.2013 року в сумі 30000,00 грн. щомісячно.
У судовому засіданні представник відповідача визнав позовні вимоги в повному обсязі, просив розстрочити виконання судового рішення на 15 місяців, починаючи з 01 грудня 2011 року, шляхом сплати заборгованості в грудні 2011 року 16577,91 грн., з 01 січня 2011 року по 28 лютого 2011 року включно по 30000,00 грн. - щомісячно рівними частинами.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом установлено, що відповідач Приватне акціонерне товариство «Криворізьке», зареєстроване у якості юридичної особи виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 13 червня 2005 року № 1385120 0000 000077.
Позивач є платником податків та перебуває на податковому обліку в Алчевській обєднаній державній податковій інспекції (Брянківського відділення).
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Проте, оскільки правовідносини щодо наслідків несплати платником податків відповідачем у даній адміністративній справі - податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 436577,91 грн., виник до набрання чинності Податковим Кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI, суд приходить до висновку, що в даному випадку при розгляді справи слід застосувати норми раніше діючого законодавства.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України “Про державну податкову службу в Україні”.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із статтею 21 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV “Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Статтею 2 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-ХІІ “Про плату за землю” передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 14 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обовязку подання податкової декларації до 01 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обовязку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Податкове зобовязання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, відповідно до статті 17 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII “Про плату за землю” сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобовязання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (стаття 27 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII “Про плату за землю”).
23 грудня 2010 року позивачем було проведено перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання з орендної плати по ЗАТ «Криворізьке» за період з 30 вересня 2009 року по 29 вересня 2010 року, за результатами перевірки було складено акт № 220/151/31780403, в якому було зазначено, що перевіркою встановлено, що ЗАТ «Криворізьке» несвоєчасно сплатило суми податкових зобовязань з оренди земельних ділянок в сумі 873155,61 грн., що призвело до виникнення податкового боргу по сплаті за землю (оренда земельних ділянок державної та комунальної форми власності).
23 грудня 2010 року Алчевською ОДПІ Луганської області на підставі акта перевірки № 220/151/31780403 від 23.12.2010 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004511501/0, яким відповідача було зобовязано сплатити суму штрафу за затримку на 133 календарних днів граничного строку сплати узгодженого суми податкового зобовязання у розмірі 436577,91 грн. (а. с. 25).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2011 року визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0004511501/0 від 23.12.2010, прийняте Алчевською ОДПІ Луганської області про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 436577,91 грн.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2011 року по справі № 2а-797/11/1270. Відмовлено у задоволенні позову Закритого акціонерного товариства «Криворізьке» до Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0004511501/0 від 23.12.2010 року.
Згідно із пунктом 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) штрафні санкції (штрафи) за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Відповідно до вимог пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) штрафні санкції (штрафи) за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Податковим кодексом України, а саме: направлено відповідачу першу податкову вимогу від 06.06.2011 № 15, яка була отримана відповідачем 22.06.2011.
Відповідач визнав позовну заяву у повному обсязі, про що виклав у письмовому зверненні до суду.
Частинами 1, 2 ст. 136 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у звязку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного у суду не має підстав для неприйняття визнання адміністративного позову, так як дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.
Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Зважаючи на важке фінансове становище відповідача та значну суму штрафної санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки в сумі 436577,91 грн., суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на 15 місяців шляхом сплати відповідачем у січні 2012 року - 16577,91 грн. та починаючи з 01.02.2012 року по 31.03.2013 року по 30000,00 грн. щомісячно.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 136, 158-163, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Приватного акціонерного товариства «Криворізьке» про стягнення штрафної санкції, задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Криворізьке» (код ЄДРПОУ 31780403, адреса: 94101, Луганська область, м. Брянка, вул. Спасательна,1) за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках, на р/р 33214812700017 код платежу 13050200, одержувач Відділення держказначейства у м. Брянка в установі банку ГУ ДКУ у Луганській області, код 24046768, МФО 804013 штрафну санкцію за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки в сумі 436577,91 грн. (чотириста тридцять шість тисяч пятсот сімдесят сім гривень 91 копійка).
Розстрочити Приватному акціонерному товариству «Криворізьке» сплату штрафної санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки в сумі 436577,91 грн. (чотириста тридцять шість тисяч пятсот сімдесят сім гривень 91 копійка), шляхом розстрочення терміну виконання на 15 календарних місяців в січні 2012 року 16577,91 грн. та починаючи з 01.02.2012 року по 31.03.2013 року включно по 30000,00 грн. щомісячно.
Алчевській обєднаній державній податковій інспекції в Луганській області провести у картці особового рахунку Приватному акціонерному товариству «Криворізьке» розстрочення суми штрафної санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки у розмірі 436577,91 грн. (чотириста тридцять шість тисяч пятсот сімдесят сім гривень 91 копійка).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в повному обсязі підписана та складена 05 грудня 2011 року.
СуддяЛ.С. Качуріна