ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2011 року 11:05 Справа № 2а-0870/10465/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Максименко Л.Я.,
при секретарі судового засідання Приймаку Є.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою:Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, м. Київ
до:Приватного підприємства «Авантаж-Експерт», м. Мелітополь Запорізької області
про:подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності
за участю представників сторін:
від позивача:ОСОБА_1, довіреність № 2405-25/523 від 07.09.2011
від відповідача: не зявився
ВСТАНОВИВ:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - позивач) звернулось із адміністративним позовом до Приватного підприємства «Авантаж-Експерт» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд подовжити дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Авантаж-Експерт» наказом Мінекономіки від 28.03.2011 № 277 на термін до усунення ПП «Авантаж-Експерт» порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діє з 11.02.2010), а саме, до погашення простроченої заборгованості у розмірі 9855417,00 рублів РФ за зовнішньоекономічним контрактом від 08.06.2009 № 1, укладеним між ПП «Авантаж-Експерт» та ТОВ «Фортуна» (Російська Федерація).
В обґрунтування позову посилається на те, що ПП «Авантаж-Експерт» було порушено вимоги статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 08.06.2009 № 001, а саме у законодавчо встановлений термін валютні цінності не було перераховано на валютний рахунок ПП «Авантаж-Експерт», у звязку з чим у відповідача виникла прострочена дебіторська заборгованість. Вказує, що на підставі подання ДПА України від 23.02.2011 № 2364/5/22-6016 Мінекономіки наказом від 28.03.2011 № 277 застосувало до ПП «Авантаж-Експерт» спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». Посилаючись на положення ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», а також на наявність позитивного висновку ДПА України (лист № 80272/5/22-6016 від 08.07.2011) щодо доцільності продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у зв'язку з наявністю інформації від Запорізької обласної дирекції «Райффайзен Банк Аваль» про порушення відповідачем термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями позивач просить подовжити дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
В судових засіданнях представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених вище.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, направлена на його адресу у справі ухвала про відкриття провадження та судові повістки, повернулися із відміткою пошти: «За зазначеною адресою організації не має».
З огляду на те, що ухвала про відкриття провадження та судові повістки направлялася відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, то згідно ч. 4 ст. 33 та ч. 11 ст. 35 КАС України вважається, що відповідач був належним чином повідомлений про порушення щодо нього адміністративної справи та необхідність надання відзиву.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за відсутності представника відповідача.
В судовому засіданні 08.12.2011 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
У відповідності до п. 1.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 № 52, спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Судом встановлено, що ДПА України листом № 2364/5/22-6016 від 23.02.2011 звернулась до позивача з пропозицією про застосування до низки суб'єктів господарювання, в тому числі і відповідача, спеціальних санкцій у зв'язку з наявністю простроченої дебіторської заборгованості по здійснених зовнішньоекономічних операціях. Згідно з поданням, про наявність факту порушення ПП «Авантаж-Експерт» вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» свідчить акт Мелітопольської ОДПІ Запорізької області про результати документальної позапланової перевірки ПП «Авантаж-Експерт» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства від 02.02.2011 № 118/22/36508181. Крім того, Запорізька обласна дирекція «Райффайзен Банк Аваль» листами від 02.04.2010 № 11-11/38-043, від 05.05.2010 № 11-11/38-062, від 01.06.2010 № 11-11/38-078, від 06.07.2010 № 11-11/38-90, від 06.09.2010 № 11-11/38-117, від 07.10.2010 № 11-11/38-125, від 03.11.2010 № 11-11/38-138, від 03.12.2010 № 11-11/151 повідомила Мелітопольську ОДПІ Запорізької області та ПП «Авантаж-Експерт» щодо факту порушення строку розрахунків, зокрема по зовнішньоекономічному контракту № 1 від 08.06.2009 з нерезидентом ТОВ «Фортуна» (Російська Федерація).
За поданням ДПА України № 2364/5/22-6016 від 23.02.2011, Міністерство економіки України наказом від 28.03.2011 № 277 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» за порушення Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов'язаних із ним законів України, відповідно до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 № 52, застосувало, починаючи з 19.04.2011, до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з ч. 6 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
На звернення Міністерства економіки України від 20.06.2011 № 4202-30/825, ДПА України листом від 08.07.2011 № 8027/5/22-6016, враховуючи наявність дебіторської заборгованості за експортним контрактом від 08.06.2009 № 1, вважало доцільним подовжити дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Авантаж-Експерт».
Крім того, ПП «Авантаж-Експерт» порушено вимоги ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», п. 1 Указу Президента України від 18.06.1994 № 319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами», п. 2.7 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою Правління НБУ від 08.02.2000 № 49, а саме: порушено порядок декларування (подано недостовірну інформацію в Деклараціях про валютні цінності, доходи на майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами). За порушення строків декларування Мелітопольською ОДПІ Запорізької області винесено податкове повідомлення-рішення від 16.02.2011 № 000003220 про застосування до ПП «Авантаж-Експерт» штрафних санкцій у сумі 680 грн. Таким чином, ПП «Авантаж-Експерт» не усунуто порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та є доцільним подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Авантаж-Експерт» наказом Мінекономіки від 28.03.2010 № 277.
Згідно до ч. 7, 8, 9 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Приватного підприємства «Авантаж-Експерт», оскільки подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду за зверненням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (Міністерства економічного розвитку і торгівлі України) на підставі інформації ініціатора (ДПА України).
Також, суд погоджується з твердженням позивача про доцільність та обґрунтованість застосування спеціальної санкції - подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до усунення відповідачем порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», оскільки згідно листа ДПА України від 08.07.2011 № 8027/5/22-6016 та повідомлення представника позивача, інформація в податкових органах України про погашення простроченої дебіторської заборгованості ПП «Авантаж-Експерт» відсутня.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Приватного підприємства «Авантаж-Експерт» про подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, - задовольнити повністю.
Подовжити дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «Авантаж-Експерт» наказом Мінекономіки від 28.03.2011 № 277 на термін до усунення ПП «Авантаж-Експерт» порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діє з 11.02.2010), а саме, до погашення простроченої заборгованості у розмірі 9855417,00 рублів РФ за зовнішньоекономічним контрактом від 08.06.2009 № 1, укладеним між ПП «Авантаж-Експерт» та ТОВ «Фортуна» (Російська Федерація).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко