ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2011 року о 16 год. 23 хв. Справа № 2а-0870/8708/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
при секретарі судового засідання Пекній Т.В.
за участю представників
прокуратури - не з'явився
позивача не з'явився
відповідача не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом В.о. прокурора Василівського району в інтересах Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої субсидії на житлово-комунальні послуги в розмірі 2032,87 грн.
ВСТАНОВИВ:
17.10.2011 В.о. прокурора Василівського району (далі прокурор) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) з позовом в інтересах Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації (далі позивач) до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просить стягнути на користь позивача незаконно отриману субсидію на житлово-комунальні послуги в розмірі 2032,87 грн.
Свої вимоги Позивач виклав в позовній заяві, зокрема вказав, згідно заяви ОСОБА_1, їй, з урахуванням усіх громадян, які прописані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1. надана житлова субсидія в загальній сумі 2032,87 грн. з 2008 по 2010 рік.
23.09.2010 в результаті проведеної Управлінням перевірки даних, наданих відповідачем, встановлено, що нею надана неповна інформація про доходи, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії на придбання твердого палива, скрапленого газу і оплату житлово-комунальних послуг в сумі 2032,87 грн.
11.10.2010 та 09.03.2011 повторно ОСОБА_1 були направлені повідомлення про припинення виплати житлової субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством та самостійно погасити заборгованість за надміру отримані кошти.
Однак, в добровільному порядку сума заборгованості сплачена не була.
В судове засідання прокурор не зявився, проте 29.11.2011 подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник позивача та відповідач в судове засідання повторно не зявились, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином, клопотань та заяв на адресу суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до п. 2 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, зі змінами та доповненнями, (далі Положення), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення).(п.3 Положення).
Згідно з п. 12 Положення, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного за попередній календарний рік.
Порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги та виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій здійснюється з урахуванням Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 №345 «Про затвердження Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги» (далі Інструкція).
Відповідно до п.2.2 Інструкції, для нарахування соціальної допомоги можуть використовуватися відомості про доходи, розміри житлово-комунальних платежів та інші відомості у вигляді списків, довідок, даних на технічних носіях інформації, одержаних від підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності.
Форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2006 №215 «Про затвердження форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.06.2006 за №755/12629.
Довідка про доходи затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 27.08.2004 №192 «Про затвердження форми Довідки про доходи», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за N 1409/10008.
Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідка про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 №204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.08.2003 за №709/8030.
Форма довідки про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами затверджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Заявник в обов'язковому порядку повинен бути попереджений, що своїм підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та члени їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають, що цим підписом заявник дає згоду на отримання органами праці та соціального захисту населення додаткової інформації щодо себе, усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб та членів їх сімей, необхідної для вирішення питання щодо надання допомоги.
Проведеною прокуратурою перевіркою було встановлено, що 21.01.2008 до Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області звернулась ОСОБА_1 з заявою про призначення всіх видів допомог, у тому числі на призначення субсидії для відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги. До заяви була додана декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де у розділі 3 «відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщені» заявницею було вказано, що у житловому приміщенні зареєстровано дві особи, (власниками житла згідно витягу від 03.06.2007 № 14764097 про реєстрацію права на нерухоме майно є наступні особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, у кожного по 1/3 частині), у декларації міститься запис про відсутність додаткового житла та договірних зобов'язань найму житла іншими особами. До заяви відповідачка додала довідку про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги № 287 від 24.07.2008 із зазначенням відомостей про осіб, що проживають за адресою АДРЕСА_1.
Повторні заяви на отримання субсидії ОСОБА_1 подавала 23.01.2009 та 30.11.2009 з відповідними додатками.
23.09.2010 згідно акту перевірки Контрольно-ревізійним відділом у Василівському районі Запорізької області, управлінню стала відома інформація про наявність на праві приватної власності у ОСОБА_1 іншого житла, що розташоване за адресою: АДРЕСА_2.
11.10.2010 за № 1511 відповідачці ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1, було направлено виклик з проханням з'явитись до управління з приводу повернення переплати призначеної субсидії. 12.10.2010 ОСОБА_1 подала заяву, в якій вказала, що погасити заборгованість не має можливості, оскільки проживає на мінімальну заробітну плату, а також будинок, який придбаний її батьком га оформлений на неї знаходиться у Житомирській області. У цьому будинку проживає її батько.
Судом встановлено, що інформація про зареєстроване право власності на інше житло за адресою: Житомирська область, Любарський район, с. Нова Чортория, вул. Мічуріна буд. 69, не була відображена у жодній із поданих заяв та декларацій, тобто заявниця з метою отримання субсидії на житлово - комунальні послуги житлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 навмисно не відобразила права власності на інше майно, а відтак незаконно отримувала субсидію з 01.01.2008 по 31.03.2010 у загальній сумі складає 2032 грн. 87 коп.
Згідно з пунктом 5.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 субсидія не призначається якщо - уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному га громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні (користуванні) дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сумі перевищує встановлені у пункті 4 нього Положення норми володіння чи користування загальною площею житла.
За таких обставин відповідач не мала права на призначення субсидії. Факт виявлення переплати вставлено актом перевірки контрольно - ревізійного відділу у Василівському районі від 23.09.2010. Управлінням були прийняті міри по поверненню суми переплати шляхом надіслання виклику ОСОБА_1 від 11.10.2010 та повторного виклику 09.03.2011. Однак, в добровільному порядку сума заборгованості сплачена (повернута) не була.
Згідно з п. 20 Положення, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Згідно зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави у суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Формою представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
На момент розгляду справи в суді, сума надміру перерахованої (виплаченої) суми субсидії, відповідачем не повернута, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені прокурором имоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 158, 161-163,167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області незаконно отриману субсидію на житлово-комунальні послуги в розмірі 2032,87 грн. (дві тисячі тридцять дві гривні 87 коп.), перерахувавши кошти на р/р: 35415105000513, код 03193117, МФО 813015, ГУДКУ у Запорізькій області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис)І.В. Шара