Постанова № 20213009, 14.12.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2011
Номер справи
2а/0570/20862/2011
Номер документу
20213009
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2011 р.                                                                       справа № 2а/0570/20862/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Полякової К.В.

при секретарі                                                  Карлюк М.О.

За участю сторін від:

позивача:                                        не з`явився,

відповідача:                                        ОСОБА_1 (дов. б/н від 30.11.2011 р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсною вимоги суб`єкта владних повноважень № Ю-4 від 05.10.2011 року про сплату боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» звернулось до суду з адміністративним позовом в інтересах Відокремленого підрозділу «Шахта «Іловайська» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку (далі по тексту відповідач) про визнання недійсною вимоги № Ю-4 від 05.10.2011 про сплату боргу, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідно до пункту 14 розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Страхові внески за вересень 2011 року були сплачені повністю і своєчасно. Вважає, що відповідач безпідставно зарахував сплачену суму страхових внесків в рахунок погашення заборгованості минулих періодів. На підставі викладеного, просив визнати не дійсною вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про сплату боргу № Ю-4 від 05.10.2011 (а.с. 3-5).

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. 14 грудня 2011 до суду через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про розгляд справи у його відсутність (а.с. 28).

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, надавши заперечення на позовну заяву, в обґрунтування якої посилався на те, що платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону у разі несвоєчасності або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Станом на 01.10.2011 року у підприємства виник борг по сплаті єдиного внеску в сумі 579393,96 грн. При цьому відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості. Просила відмовити у задоволенні позову (а.с. 31).

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач – Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстровано Виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30.04.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи 32299510 (а.с. 7).

«Шахта Іловайська» є відокремленим підрозділом ДП «Шахтарськантрацит» без права юридичної особи, ідентифікаційний код 33136690.

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області як платник єдиного внеску до Пенсійного фонду України, що не заперечується позивачем та підтверджується матеріалами справи.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області - є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.

Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску станом на 01.10.2011 року у позивача виникла заборгованість по сплаті єдиного внеску у розмірі 579393,96 грн. (а.с. 32-38).

5 жовтня 2011 року заступником начальника управління ПФУ у м. Харцизьку прийнято наступні повідомлення про здійснення перерозподілу сплачених ВП «Шахта «Іловайська» ДП «Шахтарськантрацит» сум:

-          повідомлення № 205 про перерозподіл сум, що перераховані 29.09.2011 року на рахунок 33,2% на погашення недоїмки за липень 2011 року – 8018,32 грн., за серпень 2011 року – 71732,92 грн. (а.с. 11 звор. бік);

-           повідомлення № 205 про перерозподіл сум, що перераховані 29.09.2011 року на рахунок 8,41% на погашення недоїмки за липень 2011 року – 614,66 грн., за серпень 2-011 року – 5688,95 грн. (а.с. 11 звор. бік);

-          повідомлення № 205 про перерозподіл сум, що перераховані 29.09.2011 року на рахунок 2% на погашення недоїмки за липень 2011 року – 537,26 грн., за серпень 2011 року – 6587,04 грн. (а.с. 11);

-          повідомлення № 205 про перерозподіл сум на рахунок 3,6%, що перераховані 09.09.2011 року на погашення недоїмки – 2790,00 грн.; 12.09.2011 року на погашення недоїмки – 965,00 грн.; 15.09.2011 року на погашення недоїмки – 11209,83 грн. (а.с. 11);

-          повідомлення № 205 про перерозподіл сум на рахунок 36,76% - 49,7%, що перераховані 09.09.2011 року на погашення недоїмки – 38512,00 грн.; 12.09.2011 року на погашення недоїмки – 13316,00 грн.; 15.09.2011 року на погашення недоїмки – 150976,4 грн. (а.с. 12).

У зв’язку із наявною недоїмкою, 05 жовтня 2011 управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку ДП «Шахтарськантрацит» виставлено вимогу про сплату боргу № Ю-4 на суму 579393,96 грн. (а.с. 10).

Як вбачається із зазначеної вимоги, її було прийнято на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464 (по тексту Закон № 2464).

          Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно ч. 11 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

          Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.           

Частиною 3 ст. 25 зазначеного Закону встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Частиною 4 ст. 25 Закону № 2464 Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Вимога територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

З огляду на наведені вимоги законодавства, управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку правомірно виставлено ДП «Шахтарськантрацит» вимогу від 05.10.2011 року № Ю-4 про сплату боргу.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суб’єкт владних повноважень – УПФУ в м. Харцизьку Донецької області при винесенні оскаржуваної вимоги діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-ІV.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на п. 14 розділу ХV Закону №1058, згідно якого гірничі підприємства зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, з огляду на те, що недоїмка зі сплати сум єдиного внеску у позивача перед відповідачем, виникла в 2011 році, тому порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а також строки сплати єдиного внеску, визначені нормами саме Закону №2464.

Суд не приймає посилання позивача на те, що відповідач безпідставно зарахував в рахунок погашення заборгованості минулих періодів суму сплачених страхових внесків, оскільки .частиною 6 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені обставини у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємство «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Іловайська» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсною вимоги, не підлягають задоволенню.

Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсною вимоги суб`єкта владних повноважень № Ю-4 від 05.10.2011 року про сплату боргу - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України, проголошена її вступна та резолютивна частини 14 грудня 2011 року.

Повний текст постанови складено 19 грудня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

                    

Суддя                                                                                 Полякова К.В.