Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/17548/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Кірієнка В.О.
при секретаріНовіковій А.В.
з участю:
представників позивача:Дибки Т.О., Клюковської Н.В.
представника відповідача: Думбосар О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» до Державної податкової інспекції у м. Докучаєвську про часткове скасування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на землю за податковими повідомленнями рішеннями від 20.09.2011 року за №№ 0001051500, 0001081500,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Відкрите акціонерне товариство «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Докучаєвську про часткове скасування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на землю за податковими повідомленнями рішеннями від 20.09.2011 року за №№ 0001051500, 0001081500.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що економічна криза в Україні торкнулася ВАТ «Докучаєвське АТП 11479» та через відсутність замовлень та коштів підприємство не мало можливості своєчасно та в повному обсязі сплачувати податки. Внаслідок зазначеного ДПІ у м. Докучаєвську було застосовано штрафні санкції згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» № 2181 ІІІ від 21.12.2000 року.
Отже, згідно податкового повідомлення рішення від 20.09.2011 року за № 0001051500 від 20.09.2011 року нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку за землю у розмірі 20% із терміном сплати 30.12.2010 року та 30.01.2011 року в сумі 679,39 грн. Згідно податкового повідомлення рішення № 0001081500 застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку на землю у розмірі 20% із терміном сплати 30.01.2011 року та 02.03.2011 року в сумі 3515,55 грн.
На підставі викладеного позивач вважає, що у відношенні ВАТ «Докучаєвське АТП 11479» податковим органом були зайво застосовані штрафні санкції та повинні складати суму у розмірі 1,00 грн. за кожне порушення. У звязку із чим просив частково скасувати штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку на землю згідно податкових повідомлень-рішень від 20.09.2011 року № 0001051500 в сумі 678,39 грн. та № 0001081500 в сумі 685,35 грн.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, в його задоволенні просив відмовити, надав письмове заперечення із викладенням своєї думки.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічноправових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Докучаєвське Автотранспортне підприємство 11479» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 03116358, місцезнаходження: 85740, Донецька область, м. Докучаєвськ, вул. Леніна, 18, про що видане відповідне свідоцтво серія А00 №294726.
Відповідачем проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка податкової звітності земельного податку, за наслідками якої складений відповідний акт перевірки від 20.09.2011р. №191/15/03116358, яким встановлено, що відповідачем самостійне визначене грошове зобовязання з податку на землю в сумі 112,72 грн. із граничним терміном сплати 30.12.2010 року фактично було сплачено 18.08.2011 року (кількість днів затримки складає 231 день), в сумі 566,76 грн. із граничним терміном сплати 30.01.2011 року фактично було сплачено 18.08.2011 року (кількість днів затримки складає 200 днів), із граничним терміном сплати 30.01.2011 року фактично було сплачено 16.09.2011 року (кількість днів затримки складає 229 днів), в сумі 549,91 грн. із граничним терміном сплати 02.03.2011 року фактично було сплачено 16.09.2011 року (кількість днів затримки складає 198 днів). На підставі викладеного зроблено висновок про порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобовязання з плати за землю протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, відповідальність за яке передбачена ст. 126 Податкового кодексу України.
На підставі акту перевірки, податковим органом були прийняті податкові повідомлення рішення форми «ш» від 20.09.2011 року № 0001051500, яким зобовязано сплати штраф у розмірі 20% в сумі 679,39 грн. за затримку на 231 календарний день сплати суми грошового зобовязання у розмірі 3396,95 грн. та № 0001081500, яким зобовязано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 686,35 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб за затримку на 229 календарних днів сплати суми грошового зобовязання у розмірі 3431,75 грн.
Із зазначеним податковими повідомленнями рішеннями позивач не згоден, у звязку із чим звернувся до суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про плату за землю" № 2535-XII (чинного на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно із п. 286.2, 287.3 ст. 282 Податкового кодексу України платники плати за землю самостійно обчислюють суму земельного податку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Зобовязання щодо плати за землю, визначені у податковій декларації на поточний рік, сплачуються рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем (звітного) місяця.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно із пп.16.1.4 п. 16.1 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 87.9 ст. 89 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
З урахуванням вимоги зазначеної статті податковий орган наділений правом спрямовувати сплату, направлену платником податку на погашення зобовязань, які не є податковим боргом на погашення податкового боргу, тобто на підставі діючого законодавства, не зважаючи на бажання платника податків спрямувати кошти на сплату поточних надходжень всупереч законодавчо встановленій черговості зарахування таких платежів у рахунок погашення податкового боргу, податкові органи мають правові підстави здійснювати зарахування таких податкових платежів в автоматичному режимі.
Статтею 126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Так, дійсно, відповідно до п. 7 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Проте з матеріалів справи встановлено, що фактична сплата боргу позивачем відбулася в період серпень-вересень 2011 року, тобто в період після 30 червня 2011 року, який не підпадає за строками під дію п. 7 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України , у звязку із чим суд вважає, що податковим органом правомірно було зобовязано ВАТ «Докучаєвське АТП 11479» сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 679,39 грн. за затримку на 231 календарний день сплати суми грошового зобовязання у розмірі 3396,95 грн. та у розмірі 20% в сумі 686,35 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб за затримку на 229 календарних днів сплати суми грошового зобовязання у розмірі 3431,75 грн.
Частинами 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведена правомірність своїх дій при прийнятті спірного податкового повідомлення - рішення від 30.09.2011 року № 0001391840 року, тому вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати позивачу не повертаються.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Докучаєвське автотранспортне підприємство 11479» до Державної податкової інспекції у м. Докучаєвську про часткове скасування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на землю за податковими повідомленнями рішеннями від 20.09.2011 року за №№ 0001051500, 0001081500 відмовити у повному обсязі.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 01 грудня 2011 року.
Повний текст постанови складений 06 грудня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.