Постанова № 20203330, 19.12.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2011
Номер справи
2а/0370/3331/11
Номер документу
20203330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2011 року <год:хв >Справа № 2а/0370/3331/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

при секретарі Ковальчуку С.В.,

за участю представників позивача Гринишина В.М., Омелюха В.М.,

представників відповідачів Копка О.В., Манчик О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гербор-холдінг» до Володимир-Волинської обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гербор-холдінг» (надалі ТзОВ «Гербор-холдінг», підприємство, позивач) звернулося з адміністративним позовом до Володимир-Волинської обєднаної державної податкової інспекції (Володимир-Волинська ОДПІ, відповідач 1) та Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (надалі ГУДКУ у Волинській області, відповідач 2), в якому просить стягнути з Державного бюджету України на його користь бюджетне відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) у загальній сумі 7116306,64 грн., з них за деклараціями за квітень 2011 року в сумі 847107,64 грн., за травень 2011 року в сумі 2672603,00 грн., за червень 2011 року в сумі 1455009,00 грн., за липень 2011 року в сумі 2141587,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з поданими до Володимир-Волинської ОДПІ податковими деклараціями з ПДВ за квітень, травень, червень та липень 2011 року задекларовано суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку. Підприємство відповідає критеріям, які дають право на автоматичне бюджетне відшкодування, водночас, Володимир-Волинською ОДПІ не повідомлено позивача про невідповідність критеріям для автоматичного відшкодування.

Разом з тим, податковим органом були проведені позапланові виїзні документальні перевірки ТзОВ «Гербор-холдінг» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку. Проведеними перевірками підтверджено відображене у деклараціях за квітень-липень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ. Проте позивач не отримав відшкодування податку у сумі 7116306,64 грн. у звязку із безпідставним неподанням посадовими особами Володимир-Волинської ОДПІ до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми відшкодування податку на рахунок підприємства.

Відповідач 1 у письмовому запереченні проти позову (а.с.54) його вимог не визнав. Зазначив, що за позовними вимогами загальна сума бюджетної заборгованості за деклараціями за квітень-липень 2011 року установить 7116306,64 грн. Однак Володимир-Волинська ОДПІ вважає, що у позивача відсутнє право на відшкодування ПДВ, оскільки з грудня 2010 року по листопад 2011 року наявні не усунуті розбіжності між сумою податкового кредиту позивача та сумою податкових зобовязань його контрагентів за операціями з постачання товарів/послуг на суму 135532,13 грн.

Володимир-Волинська ОДПІ здійснює відпрацювання всієї суми податкового кредиту платника по ланцюгах постачання до виробника, в тому числі досліджується наявність фактичної сплати ПДВ постачальникам.

З наведених підстав в задоволенні позову просить відмовити.

Відповідач 2 у письмовому поясненні (а.с.41) зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відшкодування ПДВ з Державного бюджету України здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків податкового органу або за рішенням суду. Оскільки висновки Володимир-Волинської ОДПІ на суму, заявлену в позовній заяві, не надходили, правових підстав для такого відшкодування немає.

У судовому засіданні представники позивача, кожен зокрема, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві. Крім того, представник позивача Гринишин В.М. суду додатково пояснив, що безпідставні твердження відповідача 1 про наявність розбіжностей між сумою податкового кредиту та податкових зобовязань позивача та його контрагентів за період грудень 2010 року листопад 2011 року, оскільки підприємство фактично отримало на рахунок у банку відшкодування за серпень, вересень, жовтень 2011 року. Під час проведення перевірок за цими деклараціями будь-яких зауважень у Володимир-Волинської ОДПІ не виникало.

Представники відповідача 1 та відповідача 2 просять відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених відповідно у письмовому запереченні та поясненні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «Гербор-холдінг» 14 січня 1999 року зареєстроване виконавчим комітетом Володимир-Волинської міської ради Волинської області як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 393881 (а.с.30) та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.32-33). Відповідно до свідоцтва № 02565165 від 21 січня 1999 року підприємство є платником ПДВ (а.с.31).

20 травня 2011 року за вх. № 9003678920, 20 червня 2011 року за вх. № 9004258074, 20 липня 2011 року за вх. № 9005061105, 22 серпня 2011 року за вх. № 9007172010 Володимир-Волинською ОДПІ зареєстровано податкові декларації позивача з ПДВ за квітень 2011 року, за травень 2011 року, за червень 2011 року, за липень 2011 року. В подальшому у звязку із самостійно виявленими помилками у податкових деклараціях з ПДВ за квітень та липень 2011 року визначені в них суми податкових зобовязань були уточненні шляхом подання уточнюючих розрахунків від 17 червня 2011 року вх. № 9004125503 та від 13 вересня 2011 року вх. № 007431640. Відповідно до поданих податкових декларацій та уточнюючих розрахунків сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку за квітень липень становить 7116306,64 грн., з них за квітень 2011 року 847107,64 грн., за травень 2011 року 2672603,00 грн., за червень 2011 року 1455009,00 грн., за липень 2011 року 2141587,00 грн.

У звязку із поданням підприємством заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на його рахунок у банку Володимир-Волинською ОДПІ проведено виїзні позапланові перевірки ТзОВ «Гербор-холдінг» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за вказані періоди, про що складено акт від 18 липня 2011 року № 637/23-30088756 (а.с.8-13) та довідки від 15 серпня 2011 року № 705/23-30088756 (а.с.14-18), від 19 вересня 2011 року № 863/23-30088756 (а.с.19-23), від 17 жовтня 2011 року № 956/23-30088756 (а.с.24-29).

У висновках акта та довідках перевірок підтверджено відображене ТзОВ «Гербор-холдінг» у деклараціях за квітень-липень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ за квітень 2011 року у сумі 858738,00 грн., за травень 2011 року 2672603,00 грн., за червень 2011 року 1455009,00 грн., за липень 2011 року 2141587,00 грн.

Як вбачається із письмових пояснень відповідача 2, зазначені в податкових деклараціях суми ПДВ є невідшкодованими.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені ст. 200 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 200.1 200.3 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Також пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

За правилами пунктів 200.7 200.8 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Як зазначалося судом, позивачем було подано заяви про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ за деклараціями квітень, травень, червень і липень 2011 року.

Порядок та строки вчинення дій податковим органом у звязку із надходженням декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку встановлено у пунктах 200.10 200.11 статті 200 Податкового кодексу України. Так протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Порядок автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ відрізняється від звичайного терміном проведення перевірки на правомірність заявлених до відшкодування сум ПДВ: камеральна перевірка у такому випадку проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та не передбачає проведення невиїзної документальної перевірки за умови, якщо платник податку відповідає встановленим пунктом 200.19 статті 200 Податкового кодексу України критеріям.

Однак оскільки позивачем було задекларовано від'ємне значення з ПДВ, яке становить більше 100000,00 грн., то на підставі підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України податковим органом прийнято рішення про проведення позапланової документальної виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ. Проведеними перевірками в повній мірі було підтверджено відображене ТзОВ «Гербор-холдінг» бюджетне відшкодування ПДВ за визначені ним періоди, тобто, підтверджено право платника на таке відшкодування. При цьому перевіркою було також встановлено, що частина залишку відємного значення, що фактично сплачена підприємством постачальникам або до Державного бюджету, у попередніх періодах не погашена податковими зобовязаннями та не брала часті у розрахунках бюджетного відшкодування, дані додатка 2 до декларації, на підставі яких проводиться розрахунок бюджетного відшкодування, визначені позивачем правильно.

Відповідно до пунктів 200.12 200.13 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Умови дотримання термінів відшкодування визначені пункту 200.23 Податкового кодексу України: «Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення».

Як встановлено судом, Володимир-Волинською ОДПІ в порушення вищевказаних норм не було надано до органу державного казначейства висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь позивача за квітень 2011 року 847107,64 грн., за травень 2011 року 2672603,00 грн., за червень 2011 року 1455009,00 грн., за липень 2011 року 2141587,00 грн., хоча право на таке відшкодування було повністю підтверджене результатами перевірок. Крім того, як вбачається зі змісту листа Володимир-Волинської ОДПІ Володимир-Волинської ОДПІ від 25 листопада 2011 року № 13215/19-002 (а.с.7) на звернення ТзОВ «Гербор-холдінг» від 25 листопада 2011 року № 650 (а.с.6) станом на 25 листопада 2011 року в картці особового рахунку ТзОВ «Гербор-холдінг» рахуються суми бюджетного відшкодування ПДВ заявлені на розрахунковий рахунок та невідшкодовані в загальній сумі 7116306,00 грн.

З врахуванням вищевикладеного, а також зважаючи на ту обставину, що проведеними перевірками не виявлено невідповідності при формуванні бюджетного відшкодування ПДВ за квітень-липень 2011 року у загальній сумі 7116306,64 грн. вимогам статті 200 Податкового кодексу України, суд приходить до переконання, що ненадання Володимир-Волинською ОДПІ висновків на відшкодування ПДВ ТзОВ «Гербор-холдінг» на вказану суму є протиправною бездіяльністю останнього. При цьому суд відхиляє доводи відповідача 1 про те, що ПДВ у сумі 7116306,64 грн. не підлягає відшкодуванню на рахунок платника у звязку із наявністю розбіжності між сумою податкового кредиту, сформованого позивачем за операціями з придбання товарів/послуг, та сумою податкових зобовязань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів на суму 135532,13 грн. за період грудень 2010 року по листопад 2011 року, оскільки податковим законодавством (підпункти 4.1.1-4.1.2 пункту 4.1 статті 4, пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України) встановлена індивідуальна відповідальність платників податків і право на податковий кредит та бюджетне відшкодування не може бути поставлене в залежність від дій інших платників податків контрагентів позивача у разі, якщо платник податків (покупець) виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування. Про дотримання позивачем умов, встановлених статтею 200 Податкового кодексу України для бюджетного відшкодування, свідчать результати проведених Володимир-Волинською ОДПІ позапланових виїзних перевірок за деклараціями за квітень-липень 2011 року. Крім того, позивачу фактично відшкодовано ПДВ на рахунок у банку за деклараціями за серпень, вересень, жовтень 2011 року, що не заперечує представник відповідача 1. Доказів невідповідності розрахунків позивача щодо податкових зобовязань та податкового кредиту, порушення ним податкового законодавства за період грудень 2010 року листопад 2011 року, про що стверджує відповідач 1, останній як субєкт владних повноважень, заперечуючи позов, не надав, хоч такий обовязок у нього виникає згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).

Згідно з пунктом 200.17 статті 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Враховуючи те, що підприємству безпідставно не відшкодовано ПДВ у сумі 7116306,64 грн., в тому числі за деклараціями за квітень 2011 року 847107,64 грн., за травень 2011 року 2672603, 00 грн., за червень 2011 року 1455009, 00 грн., за липень 2011 року 2141587,00 грн., тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Гербор-холдінг» зазначеної суми підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно з частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат. Тобто, у даному випадку сума судового збору за майнову вимогу про стягнення заборгованості у сумі 7116306,64 грн. становить 1882,00 грн. (2 х 941,00 грн., де 941,00 грн. розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2011 року).

Таким чином, з Державного бюджету України підлягає стягненню на користь позивача 1882,00 грн. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову згідно з платіжним дорученням від 28 листопада 2011 року № 11855 (а.с.2).

Керуючись статтями 2, 71, 94, частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 200 Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гербор-холдінг» заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за податковими деклараціями за квітень, травень, червень, липень 2011 року у сумі 7116306,64 (сім мільйонів сто шістнадцять тисяч триста шість грн. 64 коп.).

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гербор-холдінг» судові витрати у сумі 1 882,00 грн. (одна тисяча вісімсот вісімдесят дві грн. 00 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статті 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 21 грудня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ж.В.Каленюк