Постанова № 20202990, 07.12.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2011
Номер справи
2а/0370/3051/11
Номер документу
20202990
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2011 року <год:хв >Справа № 2а/0370/3051/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Кириченку О.О.,

за участю представника позивача Лояніч О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі Волинської області до виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Рокині про стягнення фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2011 року управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі Волинської області (далі по тексту УПФ України в Луцькому районі або позивач) звернувся в суд з позовом до виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Рокині (далі ВУЖКГ смт. Рокині або відповідач) про стягнення фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 1963,36 грн.

Позов обґрунтовано тим, що ВУЖКГ смт. Рокині є страхувальником відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а відтак зобовязане у встановлені законодавством строки сплачувати до Пенсійного фонду страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Однак, відповідачем в 2010 році порушувалися передбачені законодавством строки сплати страхових внесків. У звязку з цим, позивачем відповідно до рішень про застосування фінансових санкцій та пені відповідачу були нараховані штрафні санкції та пеня на загальну суму 1963,36 грн. Проте, станом на 01.11.2011 року відповідач не сплатив суми штрафних санкцій та пені. Просить стягнути з відповідача в користь УПФ України в Луцькому районі 1963,36 грн. штрафних санкцій та пені.

Представник позивача Лояніч О.П. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позові. Пояснила, що штрафні санкції та пеня в розмірі 1963,36 грн. були нараховані на недоїмку по страхових внесках, яка виникла у 2010 році. Просить позов задовольнити.

Відповідач - УПФ України в Луцькому районі надіслало суду клопотання від 06.12.2011 року за вихідним №183 про розгляд справи у відсутності представника управління. Згідно з частиною 4 статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обємі з наступних підстав.

З оглянутого в судовому засіданні свідоцтва №13366895 та довідки Волинського обласного управління статистики №692 «Про включення до ЄДРПОУ» вбачається, що в 1994 році ВУЖКГ смт. Рокині зареєстроване юридичною особою, яке, як встановлено судом, також зареєстроване в УПФ України в Луцькому районі як платник страхових внесків.

Згідно із статею 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 1 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI, цей Закон набрав чинності з 1 січня 2011 року.

Пункт 3 вищеназваних Прикінцевих та перехідних положень визначив, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вважаються платниками єдиного внеску. Проте, згідно пункту 7 цих же Положень, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Судом встановлено, що штрафні санкції та пеня були нараховані на суму страхових внесках, які не сплачені до 2011 року. Отже, при вирішенні даного спору слід керуватись законодавством, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, тобто до 01 січня 2011 року.

З преамбули Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV в редакції від 09.09.2010 року (далі Закон № N 1058-IV) вбачається, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

У відповідності до статті 1 Закону України N 1058-IV страхувальники це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 14 Закону України № N 1058-IV страхувальниками є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Зважаючи на вищевикладене, ВУЖКГ смт. Рокині являється платником страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктами 4 та 6 частини 2 статті 17 Закону N 1058-IV страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом та нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону N 1058-IV передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону є календарний місяць.

Проте, як встановлено судом, відповідачем в 2010 році у встановлені законодавством строки не проводилась сплата страхових внесків.

Відповідно до частини 1 статті 58 Закону №1058-IV Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Разом з цим, в пункті 6 частини 2 статті 64 Закону №1058-IV передбачено, що одним із обовязків Пенсійного фонду є здійснення контролю за дотриманням страхувальниками і застрахованими особами пенсійного законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 106 Закону N 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Пункт 2 частини 9 статті 106 Закону N 1058-IV визначає, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Разом з цим, в частині 8 статті 106 Закону N 1058-IV зазначено, що на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до частини 13 статті 106 вищеназваного Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується (ч. 15 ст.106 Закону N 1058-IV).

Так, рішеннями УПФ України в Луцькому районі про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків №117 від 17.02.2011 року та №229 від 15.04.2011 року відповідачу були нараховані штрафні санкції та пеня на загальну суму 1963,36 грн. за несплату у встановлені законодавством строки страхових внесків в 2010 році. Судом встановлено, що ці рішення направлялись відповідачу, але в порядку частини 13 статті 106 Закону N 1058-IV до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку товариством не оскаржувались.

Судом встановлено, що відповідачем нараховані фінансові санкції та пеня не сплачені.

Отже, заборгованість відповідача по фінансових санкціях та пені за несплату страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування становить 1963,36 грн., яка на день розгляду справи судом 07.12.2011 року не погашена, оскільки доказів про це не надано, тому дана сума підлягає примусовому стягненню з ВУЖКГ смт. Рокині на користь УПФ України в Луцькому районі.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, тому суд вважає за необхідне позовні вимоги про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування задовольнити.

Керуючись статтями 11, 17, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статтей 1, 17, 18, 20, 58, 64, 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Рокині в користь управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі Волинської області 1963 (одна тисяча девятсот шістдесят три) гривні 36 копійок фінансових санкцій та пені за несплату страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 12 грудня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

ГоловуючийС.Ф. Костюкевич