ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 листопада 2011 р. Справа №2а-12536/11/0170/6 (16 г. 48 хв.) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Ускової О.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, довіреність №1 від 04.01.11р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомПриватного підприємства «Термо-Крим» до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Кримпро визнання декларації податковою звітністю
Суть спору: Приватне підприємство «Термо-Крим» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання декларації з податку на прибуток ПП «Термо-Крим» за 2010 рік податковою звітністю.
Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати декларацію з податку на прибуток ПП «Термо-Крим» за 2010 рік податковою звітністю та зобовязати ДПІ в м. Сімферополі АР Крим внести зміни до облікових даних на прибуток ПП «Термо-Крим».
Вимоги мотивовані тим, що позивачем подана відповідачу декларація з податку на прибуток за 2010 рік (вхідний №272585 від 08.02.2011р.), проте останнім складено повідомлення про не визнання поданої декларації податковою декларацією у звязку з тим, що в даній декларації не достовірно заповнено обовязків реквізит код виду економічної діяльності (КВЕД). На думку позивача, такі дії відповідача є протиправними, у звязку з чим відповідач зобовязаний відобразити показники декларації позивача з податку на прибуток за 2010 рік у картці особового рахунку з податку на прибуток.
У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав, з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про розгляд справи сповіщений належним чином, у попередніх судових засіданнях проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що декларація з податку на прибуток за 2010 рік подана позивачем заповнена всупереч правилам податкового законодавства України та не може бути прийнята та визнана як податкова звітність.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Термо-Крим» (95051, м. Сімферополь,Ю вул. Калініна,6, ідентифікаційний код 32681317) зареєстроване в якості юридичної особи.
Підприємство є платником податків, зборів та перебуває на обліку в ДПІ в м. Сімферополі АР Крим.
08.02.2011р. позивач надав до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим декларацію з податку на прибуток за 12 місяців 2010 року ( вх. № 272585 від 08.02.2011р.).
Повідомленням за вих. № 4188/10/184 від 09.02.2011 року ДПІ в м. Сімферополь АР Крим повідомила підприємство, що податкова декларація за 2010 рік не признана податковою декларацією, у звязку з тим, що в даній декларації не достовірно заповнено обовязків реквізит код виду економічної діяльності (КВЕД). (а.с.15).
Не погодившись з такими діями відповідача Приватне підприємство «Термо-Крим» просить суд визнати визнання декларації з податку на прибуток ПП «Термо-Крим» за 2010 рік податковою звітністю та зобовязати ДПІ в м. Сімферополі АР Крим внести зміни до облікових даних на прибуток ПП «Термо-Крим», посилаючись на безпідставність відмови податкового органу у прийнятті документів податкової звітності з даного виду податку.
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо невизнання поданих позивачем документів як податкових декларацій, суд враховує, що відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач, повідомляючи позивача про невизнання поданої позивачем податкової декларації з податку на прибуток за 2010 рік податковою декларацією, керувався ст.ст. 48,49 Податкового Кодексу України у зв'язку з тим, що в даній декларації не достовірно заповнений обов'язковий реквізит - код виду економічної діяльності (КВЕД), про що представник підприємства був попереджений у момент надання вищевказаної декларації. Позивачу запропоновано заповнити цю декларацію відповідно до вимог Податкового кодексу України та надати її в ДПІ у м. Сімферополі у встановлені законодавством терміни та запропоновано надавати податкову звітність в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку з дотриманням умови реєстрації електронного підпису.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
В силу п. 49.8. ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Пунктом 49.9. ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Пункти 48.3. та 48.4. статті 48 вказаного Кодексу містять перелік обовязкових реквізитів, які повинна містити податкова декларація, а саме:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
відмітка про звітування за спеціальним режимом;
код виду економічної діяльності ( КВЕД) ;
код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Згідно з п. 49.10. ст. 49 Податкового кодексу України відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.Таким чином, повноваження органів державної податкової служби щодо прийняття податкових декларацій було обмежено вичерпним переліком дій, а саме: прийняти декларацію або відмовити в її прийнятті з підстав, визначених законом.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків до ОДПС України, затверджених наказом ДПА України № 827 від 31.12.2008 року, обовязковими реквізитами є: - тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період;
- назва платника податків;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 118 “Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України” або реєстраційний (обліковий) номер з ТРДПАУ;
- ідентифікаційний номер згідно з ДРФО або, у разі відмови від нього - серія та номер паспорта для фізичної особи;
- місцезнаходження платника податків;
- назва ОДПС, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- підписи посадових осіб, засвідчені печаткою.
Судом досліджено подану позивачем декларацію з податку на прибуток за 2010 рік, яка містить всі вищезазначені обовязкові реквізити.
15.02.2011 року Голові ДПА в АР Крим була відправлена скарга відповідно до п. 2 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами ДПС.
09.03.2011 року позивач отримав відповідь (вих. № 812/10/28-1 від 04.03.2011р.) ДПА в АР Крим щодо залишення без змін повідомлення ДПІ в м. Сімферополі від 09.02.2011р. № 4188/10/28-4. Дана відмова обґрунтовується тим, що підприємство 28.12.2010р. змінила код виду економічної діяльності згідно запису державного реєстратора № 18821050005001959 від 27.12.2010р.
Судом встановлено, що відповідно до запис державного реєстратора № 18821050005001959 від 27.12.2010р. змінилася сума статутного капіталу позивача, про що свідчить реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичних осіб за форма №3, а також довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Однак, підприємство не проводило змін кодів видів економічної діяльності.
Крім того, 15.03.2011р. за вих. №61 була відправлена скарга до ДПА України відповідно до п.2 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами ДПС.
Однак, 26.04.2011р. листом (вих. №7466/6/28-8015 від 19.04.2011 р) ДПА України позивачу запропоновано для врегулювання цього питання звернутися до ДПІ м. Сімферополі і здати нову виправлену податкову звітність.
22.04.2011р. ПП «Термо-Крим» направило запит Державному реєстратору з проханням надати виписку по підприємству з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.05.2011р. зазначено вид діяльності підприємства 45.33.1, що повністю відповідає даними Декларації з податку на прибуток за 2010 р. і даними Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Таким чином, суд не приймає доводів відповідача стосовно недостовірності заповнення обовязкового реквізиту, а саме коду виду економічної діяльності (КВЕД) у звязку з тим, що протилежне підтверджується дослідженими матеріалами у справі.
Враховуючи, що згідно з вимогами п.49.18. ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, позивач подав декларацію з податку на прибуток за 2010 рік відповідачу у визначений законом строк.
З аналізу вказаної норми стає зрозумілим, що зазначене положення Наказу не передбачає підстав для відмови в прийнятті податкової декларації або її невизнання, а містить лише певні вимоги до її заповнення.
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано доказів того, що декларація позивача з податку на прибуток за 2010 рік не визнана податковою декларацією з підстав, встановлених чинним законодавством.
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідач, відмовляючи у прийнятті в якості податкової звітності декларації, направленої платником податків, не відобразив визначені в ній відомості в особовому рахунку позивача з податку на прибуток.
В матеріалах справи відсутні докази правомірності таких дій відповідача.
Таким чином, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що відповідач, не прийнявши декларацію позивача з податку на прибуток за 2010 рік та не відобразивши в особовому рахунку платника податків відомості, визначені у його податковій звітності, діяв невмотивовано, без зясування всіх фактичних обставин, з порушенням порядку, визначеного діючим законодавством, у звязку з чим суд вважає, що такі дії відповідача є протиправними, в наслідок чого позовні вимоги належить задовольнити.
Враховуючи, що позивачем заявлені вимоги про визнання декларації з податку на прибуток ПП «Термо-Крим» за 2010 рік податковою звітністю без вимоги про визнання протиправною відмови у прийняті даної декларації, суд, керуючись частиною другою статті 11 КАС України, вважає можливим вийти за межі позовних вимог, ухваливши рішенні про визнання протиправною відмову ДПІ в м. Сімферополі АР Крим щодо невизнання податкової декларації з податку на прибуток підприємств ПП «Термо-Крим» за 2010 рік як податкову звітність, яка була отримана 08.02.2011р. вхідний №272585 та зобовязати відповідача відобразити в картці особового рахунку позивача з податку на прибуток відомості, зазначені в декларації.
Крім того, суд не погоджується з доводами відповідача щодо пропуску 6-ти місячного строку звернення позивачем до суду передбаченого ст.99 КАС України.
Так, частини 1,2 ст.99 КАС України встановлюють, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З наданих доказів та пояснень представника позивача вбачається, що ПП «Термо-Крим» з моменту отримання повідомлення про неприйняття податкової декларації з прибутку за 2010р., тобто з 15.02.11 оскаржувало дії ДПІ в м. Сімферополі до вищестоящих інспекцій. Лист ДПА України від 19.04.11 про розгляд звернення позивача був отриманий 26.04.11, що сторонами не спростовується.
Отже, саме з цієї дати позивач і був обізнаний про порушення свої прав, а тому в межах 6-ти місячного строку передбаченого ч.2 ст.99 КАС України звернувся до суду з даним позовом (дата поштового штемпелю 19.10.11), що є підтвердженим під час розгляду справи. Тому зазначені доводи ДПІ суд відхиляє.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є субєктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 3,40 грн., з державного бюджету.
Під час судового засідання, яке відбулось 17.11.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст.163 КАСУ постанову складено 22.11.2011р.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим щодо невизнання податкової декларації з податку на прибуток підприємств Приватного підприємства «Термо-Крим» за 2010 рік (вхідний №272585 від 08.02.2011р.) як податкову звітність.
3. Зобовязати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим відобразити в картці особового рахунку Приватного підприємства «Термо-Крим» з податку на прибуток відомості, зазначені в декларації з податку на прибуток за 2010 рік (вхідний №272585 від 08.02.2011р.).
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Термо-Крим» 3,40 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.