ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 листопада 2011 р. Справа №2а-11346/11/0170/3 (12:53) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора АР Крим
до Чорноморської районної ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Шельф"
про скасування рішення
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2, дов.,
від відповідача - не з'явився,
від третьої особи - не з'явився.
Суть справи:
Заступник прокурора АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Чорноморської районної ради про скасування рішення 12-ї сесії 5-го скликання від 19.01.2007 р. № 150 щодо вирішення вважати будівництво ТОВ "НПП "Шельф" цеху по виготовленню матеріалів та товарів народного вжитку на землях запасу Новосельської селищної ради Чорноморського району об'єктом, пов'язаним з обслуговуванням мешканців громади Чорноморського району.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.09.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Шельф", справу призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на доводи, викладені в позовній заяві, основні з яких такі, що оскаржуване рішення винесено всупереч вимогам чинного законодавства з огляду на відсутність об'єктивних причин соціально-економічного обґрунтування потреб територіальної громади розміщенні цеху будівельних матеріалів ТОВ "НПП "Шельф".
Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем дотримані вимоги чинного законодавства України.
Третьою особою надані письмові пояснення за позовом, згідно яких третя особа заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що оскаржуваним рішенням земельну ділянку надано у зв'язку з проведенням третьої особи діяльності, пов'язаної з обслуговуванням жителів району, про що відповідачу було надане відповідне технічно-економічне обґрунтування доцільності будівництва та експлуатації цеху по виробництву тротуарної плитки (а.с.44).
У судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином. Доказів поважності причин відсутності у судовому засіданні на адресу суду не надіслав.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Враховуючи вищезазначене, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідача та третьої особи, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника прокуратури, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
19.01.2007 р. Чорноморською районною радою 12-ї сесії 5-го скликання прийнято рішення № 150, згідно якого за результатами розгляду клопотання ТОВ "НПП "Шельф" (а.с.24), з урахуванням потреби жителів територіальної громади району в будівельних матеріалах, у наданні високотехнологічних та науковоємних послуг в процесі будівництва та капітального ремонту водяних скважин, будівництво цеху з виготовлення будівельних матеріалів і товарів народного вжитку на землях запасу Новосельської сільської ради Чорноморського р-ну визнано об'єктом, пов'язаним з обслуговуванням мешканців територіальних громад Чорноморського р-ну (а.с.5).
04.08.11 р. Прокуратурою АР Крим принесено протест вих№ 05/4-1468вих-11 на рішення Чорноморської районної ради № 150 від 19.01.07 р. про скасування останнього з огляду на відсутність вивчення соціально-економічних та статистичних обґрунтувань необхідності у територіальної громади потреб щодо розміщення комерційної організації з виробництва будівельних матеріалів та фактичну передачу земельної ділянки ТОВ "НПП "Шельф" для задоволення власних потреб підприємства (а.с.7).
02.09.11 р. рішенням 13-ї сесії 6-го скликання № 161 Чорноморська районна рада відхилила протест прокуратури від 04.08.11 р. вих№ 05/4-1468вих-11 (а.с.8).
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Шельф" (ЄДРПОУ 34533462) зареєстровано Чорноморською районною державною адміністрацією АР Крим 19.12.2006 р. за адресою місцезнаходження: 96400, АР Крим, Чорноморський р-н, смт. Чорноморське, вул. Поштова, буд. 53, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 516798 (а.с.9).
30.06.2009 р. Чорноморською райдержадміністрацією та ТОВ "НПП "Шельф" укладено договір оренди землі № 44, згідно п.1 якого ТОВ "НПП "Шельф" приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 2,00 га для будівництва та обслуговування цеху по виготовленню будівельних матеріалів та товарів народного споживання, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальних громад Чорноморського району, розташовану за межами населених пунктів на території Новосельської сільської ради Чорноморського району АР Крим (а.с.47).
17.01.2007 р. ТОВ "НПП "Шельф" вихід.№ 04 надало відповідачу технічно-економічне обґрунтування будівництва цеху з виробництва тротуарної плитки, згідно якого створення цеху дозволить створити нові робочі місця, оперативність постачання будівельних організацій, приватних та юридичних осіб, що купують продукцію для власних потреб (а.с.26).
Ст. 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" № 280 від 21.05.1997 р. місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 5, ч. 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" районні та обласні ради представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами, та входять до системи місцевого самоврядування.
Статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності: затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до п.п. 16, 19 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно району, області, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів про їх виконання.
Відповідно до п. "в" ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "НПП "Шельф" надало Чорноморській районній раді клопотання про сприяння в наданні земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га з земель запасу Новосельської сільської ради, що прилягає до території порту Чорноморськ, для будівництва об'єкта, що забезпечує надання послуг підприємствам Чорноморського району, признання статусу об'єкта необхідного для обслуговування жителів громади району (а.с.24).
В обґрунтування клопотання ТОВ "НПП "Шельф" посилається на те, що предметом діяльності його є надання комплексу високотехнологічних та науковоємних послуг в процесі будівництва та капітального ремонту водяних скважин, виробництво товарів народного вжитку, виготовлення цегли з відходів виробництва, виготовлення плитки утеплення будинків, виготовлення тротуарних плит та інш.
В контексті законодавства України про місцеве самоврядування, на підставі аналізу сутності інститута територіальної громади випливає, що ефективність реалізації інтересів територіальної громади органами місцевого самоврядування пропорційна рівню розвитку територіальної громади, в тому числі - соціально-економічного характеру. Останнє при якісному рівні успішності зумовлює активність інвестиційних процесів, метою яких є підвищення економічного розвитку та розвиток соціальної інфраструктури в тому числі шляхом впровадження інноваційних методів організації діяльності для задоволення спільних інтересів територіальної громади.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "НПП "Шельф" уклало із Новосельською сільською радою договір оренди землі від 30.06.09 р., за яким ТОВ "НПП "Шельф" приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 2,00 га для будівництва та обслуговування цеху по виготовленню будівельних матеріалів та товарів народного споживання, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальних громад Чорноморського району, розташовану за межами населених пунктів на території Новосельської сільської ради Чорноморського району АР Крим (а.с.47).
У вказаному договорі не вказано, яким чином буде здійснено обслуговування жителів територіальних громад Чорноморського району та забезпечення соціально-економічних, культурних, оздоровчих або інших потреб останніх.
З аналізу норм законодавства України про місцеве самоврядування випливає, що розвиток інфраструктури територіальної громади передбачає забезпечення соціально-економічних, культурних, оздоровчих або інших потреб жителів району; однакове задоволення потреб всіх без винятку жителів відповідної територіальної громади.
Оскаржуваним рішенням Чорноморської районної ради № 150 від 19.01.2007 р. будівництво цеху з виготовлення будівельних матеріалів і товарів народного вжитку на землях запасу Новосельської сільської ради Чорноморського р-ну визнано об'єктом, пов'язаним з обслуговуванням мешканців територіальних громад Чорноморського р-ну (а.с.5).
З урахуванням вищенаведеного, п.п. 16, 19 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування", п. "в" ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України, об'єктом, що пов'язаний з обслуговуванням жителів територіальної громади району, є об'єкт, який має призначення, яке пов'язано з забезпеченням соціально-економічних, культурних, оздоровчих або інших потреб жителів району; однаковим задоволенням потреб жителів відповідної територіальної громади, для чого органами місцевого самоврядування здійснюється стратегічне планування та прогнозування соціально-економічного розвитку певної території, що супроводжується в тому числі складанням інвестиційного паспорту, який відображує соціально-економічні, культурні, оздоровчі потреби жителів відповідної територіальної громади, необхідність благоустрою та можливі інвестиційні ризики з урахуванням характерних властивостей певної території. Це сприяє забезпеченню необхідного рівня соціально-економічної стабільності, сприянню розвитку тих форм економічної діяльності і зайнятості, які узгоджуються з існуючими ресурсними можливостями громади, створенню якісно нових робочих місць, покращенню життєвих стандартів певної територіальної громади.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів.
Відповідачем, третьою особою не надано доказів відповідності об'єкта, будівництво якого віднесено до об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальних громад Чорноморського району, критеріям об'єкта, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальних громад Чорноморського району, не надано доказів відповідності будівництва вказаного об'єкту програмі соціально-економічного, культурного розвитку відповідного району.
Відповідачем не надано доказів того, що будівництво цеху з виготовлення будівельних матеріалів і товарів народного вжитку на землях запасу Новосельської сільської ради Чорноморського р-ну є об'єктом, пов'язаним з обслуговуванням мешканців територіальних громад Чорноморського району, а саме того, що метою будівництва вказаного цеху є забезпечення соціально-економічних, культурних, оздоровчих або інших потреб жителів району, благоустрій відповідної території.
Позовні вимоги підлягають задоволенню.
У судовому засіданні 10.11.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 14.11.11 р.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправним та скасувати рішення 12-ї сесії 5-го скликання Чорноморської районної ради від 19.01.2007 р. № 150.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.