Рішення № 20073481, 20.12.2011, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
20.12.2011
Номер справи
5024/2105/2011
Номер документу
20073481
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.12.2011 Справа № 5024/2105/2011

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі Чумаченко М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області

до Львівського сільського житлово-комунального підприємства "Дніпро" місцезнаходження: 74331, с. Львове, Бериславського району, Херсонської області, вул.Радянська,63, код ЄДРПОУ 31681976, р/р 26000500001823 в АТ Державний Ощадний банк, Херсонське обласне управління

про стягнення 1032 178,03 грн.

за участю представників сторін:

Позивача ОСОБА_1 -дов.№ 09-8/786-500/11 від 18.04.2011р.

Відповідача Копитченко А.М. - директор

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до господарського суду із позовною заявою, просить стягнути з відповідача 1032 178,03 грн. збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

12-13 квітня 2011 року державними інспекторами Державної екологічної інспекції в Херсонській області відповідно до пункту б статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища" та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем Львівським сільським житлово-комунальним підприємством “Дніпро”.

За результати перевірки встановлено, що забір підземних вод відповідачем в період з 01.06.2008р. по 01.04.2011р. здійснювався з власної артезіанської свердловини самовільно, без відповідного дозволу, та у період з 01.01.2009р. по 13.04.2011р. здійснював забір поверхневої води з Каховського водосховища (насосної станції). Викладене підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12-13 квітня 2011 року № 04-11/143, дозволом на спеціальне водокористування № УКР 6739-ХРС виданого 01.04.2011 року, довідкою відповідача від 19.04.2011 р. № 80 та листом Державного управління охорони навколишнього природного середовища від 13.07.2011 року № 03-11/6-140, в якому зазначено, що Львівське СЖКП «Дніпро" протягом періоду з 01.01.2011 р. по 01.04.2011 р. не отримувало дозвіл на спеціальне водокористування.

Своїми протиправними діями відповідачем було допущено порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», якою встановлено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.

В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, на пільгових умовах Відповідно до пункту 9 статті 44 Водного Кодексу України водокористувачізобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу».

Приписами п.6 ч. 3 ст. 110 Водного Кодексу України встановлено відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Пунктом 4.5.2 роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001 р. № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що використання природних ресурсів без відповідного дозволу є самовільним.

У відповідності до довідки відповідача від 19.04.2011р. № 80 підприємством за період з 01.01.2009 р. по 13.04.2011 року забрано поверхневої води всього 218479,0 кубічних метрів поверхневих вод та в період з 01.06.2008 року по 01.04.2011 року всього забрано 119655,0 метрів кубічних підземних вод з свердловини № 2-304 (Дозвіл на спеціальне водокористування свердловиною № Укр 6739- ХРС виданий 01.04.2011 року).

Порушуючи вимоги природоохоронного законодавства та вимоги Водного кодексу України відповідачем було заподіяно державі збитки на суму 1032178 грн. 03коп.

Пунктом 1 статті 111 Водного кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Пунктом 1.6. Роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001р. №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 440 та 442 Цивільного кодексу України). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоду.

Відповідно до ч. І, п. "з" ч.2, ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України»

Частиною 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища" унормовано, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001 р. № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» унормовано, що на підставі вивчення практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, і з метою забезпечення однакового і правильного застосування арбітражними судами норм законодавства, яке регулює відповідні правовідносини, президія Вищого арбітражного суду України надав роз'яснення про те, що відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також розроблюваним відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

У вирішенні спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, слід керуватися нормами природноресурсового, природоохоронного законодавства про забезпечення екологічної безпеки, а з питань, не врегульованих цим законодавством, відповідними правилами цивільного законодавства.

Відповідно до статті 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, на час його виявлення.

Розрахунок збитків заподіяних державі внаслідок самовільного, без відповідного дозволу спеціального водокористування в частині забору підземних вод за період з 01.06.2008р. по 24.08.2009р. виконано згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.1995 р. року № 37 зареєстрованим в Міністерстві юстиції 01.06.1995 року № 162/698 та за період з 25.08.2009 р. по 01.04.2009 р. виконано згідно з п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389 зареєстрованим в Міністерстві юстиції 14.08.2009 року № 767/16783 та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року № 309-УІ (додаток № 2 до вищезазначеного закону). Розрахунок збитків заподіяних державі внаслідок самовільного, без відповідного дозволу спеціального водокористування в частині забору поверхневих вод (з Каховського водосховища (насосна станція) за період з 01.01.2009 р по 24.08.2009 р. виконано згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.1995 р. року № 37 зареєстрованим в Міністерстві юстиції 01.06.1995 року № 162/698 та за період з 25.08.2009р. по 13.04.2009 р. виконано згідно з п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389 зареєстрованим в Міністерстві юстиції 14.08.2009 року № 767/16783 та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року № 309-УІ (додаток № 2 до вищезазначеного закону).

За порушення прав державної власності на води державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тройновою Т.В. було складено протокол про адміністративне правопорушення від 12.04.2011 року №38483 відносно директора Львівського СЖКП «Дніпро»Яценка М.М.. та 18.04.2011 р. винесено постанову про накладання адміністративного стягнення № 04-12/251. У відповідності до квитанції від 16.05.2011 р. № 099838306 Яценком М.М. сплачено штраф на виконання постанови від 18.04.2011 р. № 04-12/251 що свідчить про визнання своєї вини за порушення державної власності на води директором Львівського СЖКП «Дніпро».

Відповідно до приписів встановлених ст. ст. 6-7 ГПК України, 28.07.2011 року відповідачу було направлено претензію № 09-13/125-400/10 з вимогою добровільно відшкодувати збитки у сумі 680795,73 грн. заподіяні державі внаслідок порушення вимог пункту 9 статті 44 Водного Кодексу України, а саме за забір поверхневих вод з Каховського водосховища (насосна станція) та 06.06.2011 р. було направлено претензію № 09-13/83-400/10 з вимогою добровільно відшкодувати збитки у сумі 351 382,30 грн. заподіяні державі внаслідок порушення вимог пункту 9 статті 44 Водного Кодексу України, а саме за забір підземних вод з артезіанської свердловини.

Листом від 17.08.2011 року № 138 Відповідач відповів на претензії Інспекції в якому відповідачем не визнавалися вимоги Інспекції посилаючись на те, що артезіанська свердловина та насосна станція на час передачі у власність до Львівського СЖКП «Дніпро»Львівською сільською радою не були зареєстровані в встановленому законом порядку, а тому рішення Львівської сільської ради «є нікчемним». При цьому жодних документів (рішення суду тощо), які б свідчили про визнання рішення Львівської сільської ради нікчемним не надають. Забір підземних та поверхневих вод без відповідного дозволу на спеціальне водокористування з зазначені періоди не оскаржують. Окрім того дозвіл на спеціальне водокористування свердловиною № 2-306 відповідачем вже отримано, про що свідчить дозвіл на спеціальне водокористування від 01.04.2011 р. № 6739-ХРС.

Відповідач не надав письмового відзиву по суті справи, в судовому засіданні заперечень проти заявлених позовних вимог , письмових або усних, не надав

На підставі викладеного, п. «з»ст. 20, ст. 68, ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.9 ст. 44, п. 1 ст. 111 Водного кодексу України, ст.. 1166 ЦК України, Роз'ясненнями Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001 р. №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища»ст.ст. 1,2, 12, 54, 56, 61, 82 85 Господарського процесуального кодексу України , суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити у повному розмірі.

2. Стягнути з Львівського сільського житлово-комунального підприємства “Дніпро”, (місцезнаходження:74331, с. Львове, Бериславського району, Херсонської області, вул. Радянська,63, код ЄДРПОУ 31681976, р/р 26000500001823 в АТ Державний Ощадний банк, Херсонське обласне управління);

- на користь державного фонду охорони навколишнього природного середовища Львівської сільської ради (с. Львове, Бериславського району, Херсонської області, р/р № 33114331700048, МФО 852010, ККД 24062100, код ЄДРПОУ 24103704 у відділенні Держказначейства Бериславського району) 1032178 (Один мільйон тридцять дві тисячі сто сімдесят вісім ) грн. 03 коп. шкоди завданої навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням;

- в доход державного бюджету - 20643 (двадцять тисяч шістсот сорок три ) грн. 56 коп. судового збору отримувач : управління Державного казначейства у м. Херсоні р/р 31210206700002 в Головному управлінні Державного казначейства по Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 24104230, код призначення платежу 03500045.

3.Рішення надіслати: позивачу, відповідачу.

Суддя Т.Г. Пінтеліна

Дата підписання рішення 22.12.2011р.