Постанова № 20021999, 06.12.2011, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.12.2011
Номер справи
31/337
Номер документу
20021999
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01601, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.12.2011 № 31/337

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Буравльова С.І.

суддів:

при секретарі Горголь І.С.

за участю представників:

позивача не зявилися;

відповідача Пірогова О.Б.;

третьої особи 1 Загородня О.А.;

третьої особи 2 Козак А.Л.

розглянувши апеляційну скаргу Київської міської ради

на рішення господарського суду м. Києва від 12.01.2011

у справі № 31/337 (суддя Качан Н.І.)

за позовом Міністерства інфраструктури України

до Головного управління комунальної власності міста Києва Київської міськдержадміністрації

треті особи 1. Державне територіально галузеве обєднання «Південно Західна залізниця»;

2. Київська міська рада

про визнання права власності на майно

В С Т А Н О В И В :

Міністерство транспорту та звязку України, правонаступником якого є Міністерство інфраструктури України (далі позивач), звернулося до господарського суду з позовом до Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі відповідач) про визнання права державної власності на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Зрошувальна, 33-а.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 25.10.2010 порушено провадження у справі № 31/337 та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне територіально галузеве обєднання «Південно західна залізниця» (далі третя особа-1).

Ухвалою господарського суду м. Києва від 17.11.2010 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, залучено Київську міську раду (далі третя особа-2).

Рішенням господарського суду м. Києва від 12.01.2011 позов задоволено, визнано право власності держави Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України на нерухоме майно, що знаходиться у господарському віданні Державного територіально галузевого обєднання «Південно західна залізниця», а саме: будівлю трансформаторної підстанції 594 (ТП-594), літера «В», яка розташована у м. Києві за адресою: вулиця Зрошувальна, 33-А.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду м. Києва від 12.01.2011 третя особа-2 подала апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції неповно зясовані обставини, що мають значення для справи, а також неправильно застосовані та порушені норми матеріального права.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23.03.2011 порушено апеляційне провадження у справі № 31/337.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 19.04.2011 провадження у справі № 31/337 зупинено до завершення реорганізації позивача.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 21.11.2011 провадження у справі № 31/337 поновлено та замінено Міністерство транспорту та звязку України його правонаступником Міністерством інфраструктури України.

В засідання суду, призначене на 06.12.2011, представники позивача не зявилися та не повідомили суд про причини їх неявки, хоча були належним чином повідомлені про час і місце розгляду скарги.

Неявка в судове засідання зазначених представників не перешкоджає розгляду скарги. Подальше відкладення призведе до затягування розгляду справи, а тому постанова приймається за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідача та третіх осіб, суд встановив:

20 травня 2009 року позивач в особі ДТГО звернувся до відповідача з заявою, в якій просив визнати за державою право власності на будівлю трансформаторної підстанції 594 (ТП-594) (літ. «В») за технічним паспортом, інвентарний номер 0100086 (далі «нерухоме майно»).

29.05.2009 відповідачем було направлено на адресу ДТГО лист № 042/13/1-4627 (копія є у матеріалах справи), яким відповідач повідомляв про відмову у оформленні права власності на нерухоме майно у звязку з ненаданням необхідного згідно законодавства України пакету документів для такого оформлення.

Спір у даній справі виник внаслідок відмови відповідача у реєстрації за позивачем права власності на зазначене вище майно у звязку з відсутністю у позивача відповідних правовстановлюючих документів на зазначене майно.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача у оформленні та видачі позивачу свідоцтва про право власності на нерухоме майно є фактичним невизнанням права власності держави в особі позивача на нерухоме майно та перешкоджає позивачу здійснювати своє право власності на нерухоме майно у порядку та у спосіб, визначений чинним законодавством України, зокрема, здійснювати розпорядження таким майном.

Проте колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Статтею 326 ЦК України передбачено, що від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Відповідно до ч. 5 ст. 22 ГК України держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права і оперативного управління.

Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Частиною 1 статті 182 ЦК України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом (частина четверта статті 182 ЦК).

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (у редакції на момент виникнення спірних відносин) встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають, речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав.

Згідно з пунктом 6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 (у редакції на момент виникнення спірних відносин), встановлено, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Вбачається, що Головне управління комунальної власності м. Києва діє відповідно до Положення про Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 10 липня 2003 року № 584/744. Згідно з підпунктом 28 пункту 7 цього Положення Головне управління комунальної власності м. Києва здійснює у встановленому порядку оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна (нежилі будинки, споруди, приміщення) з видачею свідоцтв про право власності.

Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31 серпня 2001 року за № 1820, та зареєстрованого в Київському міському управлінні юстиції 31 серпня 2001 року за № 62/364, Головне управління комунальної власності м. Києва здійснює оформлення права власності та видає свідоцтва про право власності фізичним і юридичним особам на об'єкти нежитлового фонду (крім нежитлових приміщень у будинках, реконструкція або будівництво яких фінансується Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації, та інших об'єктів нежитлового фонду, право власності на які оформляється Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації).

Таким чином, Головне управління комунальної власності м. Києва здійснює оформлення та видачу свідоцтв про право власності на нерухоме майно і у даній справі, не перебуваючи з позивачем у правовідносинах щодо здійснення ним прав володіння, користування та розпорядження майном, щодо якого заявлено позовні вимоги про визнання права власності, не оспорює та не претендує на таке право.

З урахуванням того, що відповідач не оспорює право державної власності на об'єкт нерухомості, а відмовляє у його оформленні та видачі свідоцтва з підстав ненадання усіх необхідних документів для оформлення такого права, колегія судів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Верховного Суду України № 6/315 від 12.09.2011, № 30/119 від 10.10.2011 та № 11/191 від 10.10.2011.

За наведених обставин колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті рішення про задоволення вказаних позовних вимог були неправильно застосовані норми матеріального права, тому апеляційна скарга Київської міської ради підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції від 12.01.2011 підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в позові.

Відповідно до статті 49 ГПК України та, беручи до уваги фактичні обставини виникнення судового спору, судові витрати, повязані зі сплатою державного мита за подання апеляційної скарги в сумі 51,00 грн. відшкодовуються за рахунок позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Апеляційну скаргу Київської міської ради задовольнити.

2. Рішення господарського суду м. Києва від 12.01.2011 у справі № 31/337 скасувати та прийняти нове рішення.

3. У позові відмовити повністю.

4. Стягнути з Міністерства інфраструктури України (01135, місто Київ, проспект Перемоги, 14, ідентифікаційний код 37472062) на користь Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36) 51 (пятдесят одну) грн., 00 коп. державного мита за подачу апеляційної скарги.

5. Доручити господарському суду м. Києва видати наказ на виконання даної постанови суду.

6. Матеріали справи № 31/337 повернути до господарського суду м. Києва.

7. Копію постанови надіслати сторонам та третім особам.

Головуючий суддя

Судді