Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01.12.11р.Справа № 23/5005/14517/2011 За позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Нікополь Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації, м. Нікополь Дніпропетровської області
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Нікополь Дніпропетровської області
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція, м. Нікополь Дніпропетровської області
про зміну договору оренди земельної ділянки
Суддя Бєлік В.Г.
Представники:
від прокурора: не з'явився;
від позивача: ОСОБА_2 - дов. № 1125 від 15.04.2011р., начальник юридичного відділу Нікопольської райдержадміністрації;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Нікопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації звернувся до господарського суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція про внесення змін до п.4.2. Договору оренди земельної ділянки, укладеного між Нікопольською районною державною адміністрацією та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого у Нікопольському відділенні Дніпропетровської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.10.2007 року за № 040712500708, виклавши його у наступній редакції:
" п.4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Позовні вимоги мотивовані зміною мінімального розміру річної орендної плати за землю на законодавчому рівні.
Нікопольська районна державна адміністрація позовні вимоги, заявлені прокурором, підтримує в повному обсязі.
Представники прокурора, відповідача та третьої особи в дане судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання, повідомлені судом належним чином, за адресами, зазначеними в позовній заяві, що підтверджено поштовими повідомленнями.
До початку судового засідання прокурор подав письмову заяву, в якій просить розглянути справу без участі представника прокуратури та повідомляє про підтримання позовних вимог в повному обсязі.
Клопотання про відкладення розгляду справи у звязку з неможливістю участі у справі представників відповідача та третьої особи до суду не надходили.
Неприбуття у судове засідання представників відповідача та третьої особи за викладених обставин не є перешкодою для розгляду справи.
Суд вважає за можливе розглянути дану справу по суті за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між Нікопольською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладений Договір оренди земельної ділянки.
Договір зареєстровано у Нікопольському відділенні Дніпропетровської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.10.2007 року за № 040712500708.
Відповідно до п.1.1 Договору, Орендодавець на підставі Розпорядження голови Нікопольської районної державної адміністрації № 803-р-07 від 20.08.2007 року надає, а Орендар приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, водного фонду, яка знаходиться у державній власності, що розташована на території Першотравенської сільської ради Нікопольського району.
Межі земельної ділянки визначені на плані (схемі), який є невідємною частиною цього договору.
Відповідно до п.1.2. Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 259,0841 га, в т.ч.: під ставками 197,5452 га, гідротехнічних споруд )дамба) 1,3151 га, пасовища 60,2238 га за рахунок земель державного запасу на території Першотравенської сільської ради.
Відповідно до п.2.1. Договору, земельна ділянка надається в тимчасове користування для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, спортивних і туристичних цілей та проведення науково-дослідних робіт тощо.
Земельна ділянка надається в тимчасове користування строком на 49 (сорок девять) років, починаючи з моменту державної реєстрації.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Нікопольською міжрайонною природоохоронною прокуратурою Дніпропетровської області було проведено перевірку додержання вимог законодавства при використанні вказаної земельної ділянки.
Перевіркою встановлено, що Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 при використанні в комерційних цілях із земель державної власності на території Першотравенської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області земельної ділянки водного фонду загальною площею 259,0841 га, в т.ч.: під ставками 197,5452 га, під гідротехнічними спорудами (дамба) 1,3151 га, під пасовищами 60,2238, для рибогосподарських потреб на підставі Договору оренди земельної ділянки, укладеного з Нікопольською районною державною адміністрацією (держреєстрація від 08.10.2007 року за № 040712500708) сплачує орендну плату у розмірі, що не відповідає встановленому законом.
Відповідно до п. 4.2. Договору розмір орендної плати є договірним і складає 30,0 грн. 00 коп. За 1 га або 7772,52 грн. за 250,0841 га, щорічно.
Відповідно до п. 4.6. Договору у розмір орендної плати входить податок на землю.
Відповідно до п.п. 4.8., 4.8.5. Договору підставою для зміни розміру, порядку, строків та умов виплати орендної плати може бути збільшення розмірів ставки земельного податку.
Отже, враховуючи те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Податковим кодексом України, який набрав чинності з 01.01.2011 року внесені зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди .
Відповідно до ст.288 Податкового кодексу України, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку.
Розпорядження Нікопольської районної державної адміністрації № 596-р-11 від 08.09.2011 року "Про встановлення розміру орендної плати та внесення змін до договору оренди земельної ділянки" Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 з 01.10.2011р. встановлено розмір орендної плати у вигляді трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України для земель водного фонду на відповідний календарний рік. На 2011 рік розмір орендної плати для земель водного фонду становить 111,24 гривні за 1 га орендованої земельної площі на рік.
З метою приведення Договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог законодавства Нікопольською міською радою Дніпропетровської області на адресу відповідача було направлено пропозицію щодо укладення Додаткової угоди до діючого договору оренди земельної ділянки.
30.09.2011 року Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 надана відповідь на пропозицію, відповідно до якої відповідач відмовився від прийняття пропозиції Нікопольської міської ради Дніпропетровської області щодо укладення Додаткової угоди до діючого договору оренди земельної ділянки.
Станом на 20.10.2011 року додаткова угода не укладена, зміни до Договору в частині розміру орендної плати, згідно з вимогами Податкового кодексу України, не внесені, що і є причиною спору.
Суд вважає, що у звязку із законодавчою зміною річного розміру орендної плати за землю, усі Договори повинні відповідати вимогам чинного законодавства і річний розмір орендної плати за землю не повинен бути меншим трикратного розміру земельного податку.
З урахуванням викладеного, вимога прокурора щодо внесення змін до Договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 49 ГПК України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 75, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Змінити п.4.2. Договору оренди земельної ділянки, укладеного між Нікопольською районною державною адміністрацією (53200, м. Нікополь Дніпропетровської області, вул. Шевченка, 130, код ЄДРЮО та ФОП 04052318) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (53200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер ФОП НОМЕР_1), зареєстрованого у Нікопольському відділенні Дніпропетровської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.10.2007 року за № 040712500708, виклавши його у наступній редакції:
" п.4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (53200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер ФОП НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200) державне мито в сумі 85,00 грн.
Видати наказ.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (53200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер ФОП НОМЕР_1) на користь спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050003 "Оплата витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31217264700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
СуддяВ.Г. Бєлік Повне рішення складено 06.12.2011р.